včera pripomenulo takmer 30 Košičanov.
KOŠICE. V priestoroch Historickej radnice na Hlavnej ulici prijal primátor mesta Košice František Knapík (KDH) tých, ktorí prežili holokaust, vrátane členov Asociácie Ukrývaných detí.
Nezabúdajú na záchrancov
Pozvanie prijali aj košický židovský rabín Jossi Steiner či Miriam Gálová, predsedníčka košickej Asociácie Ukrývaných detí. Ako všetci ostatní členovia asociácie prežili hrôzy fašistického besnenia len vďaka dobrým ľuďom, ktorí počas holokaustu vtedajšie deti, dnes dámy a pánov so striebrom vo vlasoch, ukrývali.
"Sú výročia, pri ktorých mrazí, sú spomienky, pri ktorých sa tlačia do očí slzy," povedal F. Knapík. "V noci z 9. na 10. novembra 1938 sa násilie povýšilo nad zákon a realizovalo fašistickým štátom."
Priamo počas Krištáľovej noci, ktorá názov získala podľa množstva rozbitých sklenených výkladov na židovských obchodoch, bolo zavraždených 91 židov. Počet obetí sa odhaduje celkovo na 400. Boli vypálené desiatky synagóg. Ihneď po "pogrome" internovali okolo 30-tisíc židov v nacistických táboroch smrti.
"Z detí, ktoré odvliekli, neprežilo ani jedno. Na druhej strane boli tí, čo nám pomáhali, poskytli strechu nad hlavou, zásobovali jedlom. Nazvali sme ich záchrancovia," uviedla M. Gálová.
Krikľúni kráčajú v stopách zbabelcov
Takých pozná aj J. Steiner, dodnes má pri spomienkach na rodinu Jána Mozoláka z myjavských kopaníc, ktorý ich ukrýval, slzy v očiach a chveje sa mu hlas.
Aj 70 rokov od Krištáľovej noci sa v uliciach európskych miest objavujú fašistické symboly, alebo muži v uniformách podobných tým fašistickým z čias vojny. "V prvom rade, ľudia sa menia," zdôraznil J. Steiner. "Mladí si myslia, že to, čo im povedia ich takzvaní vodcovia, je správne. Nerozmýšľajú sami, len sa nechajú navliecť do uniforiem a pochodujú. Každý európsky národ si musí s nimi urobiť poriadok. Som presvedčený, že v každom národe je väčšina tých, ktorí nemaľujú hákové kríže a nevykrikujú heslá. Mozolákovia medzi nami sú, len sa musia ozvať. Môj starý otec, Leopold Steiner, bol so synom zastrelený v Kremničke ranou do tyla zbabelcami. A tí, čo dnes vykrikujú a maľujú, si musia uvedomiť, že kráčajú v stopách zbabelcov."
Počas 2. svetovej vojny bolo z Košíc deportovaných do vyhladzovacích táborov 13 400 Židov, po nej sa ich vrátilo štyristo.
(sam)
Autor: Dvojitý útok v Bagdade
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári