popratal. Dobrovoľne sa tak urobiť zjavne nechystá. Občania sú bezmocní a nahnevaní. Internet im síce ide, ale platia zaň tým, čo rozbili ulicu. Nevedia sa domôcť, aby došlo k náprave. Môžu od firiem žiadať náhradu, na tej sa však musia dohodnúť. Ak sa to nepodarí, môžu sa ísť súdiť, čo však trvá roky a tiež to niečo stojí.
Správa mestskej zelene, stavebné úrady, mestské časti a mesto. To všetko sú zainteresované subjekty. Ale nemôžu robiť takmer nič. Zákon o elektronických komunikáciách im na to totiž nedáva priestor. Do úvahy prichádza porušenie nariadenia o čistote a poriadku... Investori sú nepostihnuteľní. Uviedla SMZ. Pripustilo to aj osadenstvo magistrátu. Po týždni intenzívneho špekulovania prišli na to, že im vlastne nie sú jasné kompetencie. Ale situáciu analyzujú. Úrady napriek tomu firmy vytrvalo vyzývajú, trvajú na podmienkach či ukladajú pokuty, ktoré sú v porovnaní s ich ziskami zanedbateľné. Aj keby však nejaké páky existovali, samotných spoločností by sa netýkali. Majú totiž externých dodávateľov. Ak tí nedodržiavajú zmluvy, upozornia ich na to, alebo sprísnia podmienky, prinajhoršom ich môžu vymeniť. A potom vezmú ďalších... Takže tak.
n Znechutení obyvatelia sa zrejme tak skoro nápravy nedočkajú. Do úvahy pre nich prichádzajú dve možnosti. Mohli by sa napokon naučiť žiť vo vzájomnej symbióze s džungľou pod oknami. Alebo by mohli zobrať lopaty, rýle, motyky a vydať sa na brigádu. Na svojom. Možno by nebolo od veci, keby mali za tú robotu rovno odpustené trebárs prvé dve faktúry. Všetci by tak hneď vedeli, na čom sú. A mohla by sa tak spustiť aj nová mediálna kampaň, napríklad s názvom Kop do bezvedomia...
Autor: ee
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári