Riaditelia niektorých záladných škôl zakázali nosenie topánok s kolieskami
V obchodoch každý rok pribúdajú módne novinky i výstrelky. V tomto období letia medzi deťmi heelys, takzvané "topánky na kolieskach". Ich autorom je Američan Roger Adams. Na americkom trhu sa objavili v roku v roku 2000 a každý rok si získavajú čoraz viac priaznivcov na celom svete. U nás sa stali módnymi približne pred rokom. Odborníci však pred ich častým používaním varujú.
Na prvý pohľad ide o klasickú športovú obuv, ktorá je akoby kombinovaná s kolieskovými korčuľami. V oblasti päty majú topánky vyberateľné koliesko, čo umožňuje majiteľovi prispôsobiť sa terénu a požiadavkám okolia. Po vybratí kolieska fungujú heelys ako klasické tenisky, v ktorých je možné chodiť či behať. Reklama sľubuje ich bohatú možnosť využitia. Od prostriedku na rýchly presun po meste, cez tanečnú pomôcku až po náhradu za skateboard alebo korčule. Jazda na topánkach však nie je jednoduchá. Vyžaduje si tréning a rozvážny prístup. Ten ale mnohým nadšencom a majiteľom tenisiek často chýba.
Heelys si získali množstvo priaznivcov prevažne medzi žiakmi základných škôl. Záľuba v preháňaní sa po chodníkoch, nákupných centrách i školách si však v ostatnom období vyžiadala zranenia po celom svete. Ani Slovensko a Košice, nie sú v nehodovosti výnimkou, preto mnohí pedagógovia prišli so zákazom používať topánky na kolieskach v priestoroch školy. Niektorí riaditelia škôl kvôli ochrane žiakov zašli ešte ďalej. "Hneď v prvých dňoch školského roka došlo u našej žiačky k úrazu cestou do školy. Mala na nohách ´kolieskové topánky´ na ktorých spadla na okraji chodníka," povedal nám riaditeľ ZŠ Gemerská Mgr. Vladimír Šamaj. "K tejto informácii sa pridružili aj ďalšie od pedagogického i nepedagogického personálu o tom, že sa žiaci po škole ´šmýkajú na topánkach´. To ma doviedlo k tomu, že som do školského poriadku vypracoval dodatok o zákaze používania týchto topánok v škole aj pri ceste do školy. Žiaci tento fakt prijali a zo strany rodičov tiež nebol žiaden komentár." Podobne postupovali aj riaditelia iných košických škôl.
Všetkého veľa škodí a to, čo je dobrým sluhom, sa pri nadmernom používaní môže stať veľmi zlým pánom. "Nebezpečie úrazu hrozí nie len v teréne, ale aj v uzavretých miestnostiach. V dôsledku pádu môže dôjsť k poraneniam končatín," povedal nám MUDr. Theodoz Molčányi,PhD.,zástupca prednostu Kliniky úrazovej chirurgie Fakultnej nemocnice L. Pateura Košice. "Sám som zaregistroval, že v nákupných centrách ľudia neskoro reagovali na rýchlejší pohyb detí. Často tak dochádza k nárazu do iného človeka, čo môže viesť k poraneniam. Kolieska sú malé, ťažko zaregistrovateľné, ale pohyb je prekvapivo rýchly." Možno by bolo riešením, keby sa používanie takej obuvi zakázalo už pri vstupe do uzatvorených priestorov rovnako, ako sa zakazuje vstup so zmrzlinou, či psom. "Dlhodobé používanie takej obuvi narúša fyziologický stereotyp chôdze, na ktorý sme evolučne zvyknutý, resp. na ktorý je náš svolovo kostrový aparát dynamicky nastavený," dodal ...........
Posledné štatistiky z roku 2006 hovoria o tom, že v dôsledku nesprávneho využitia topánok na kolieskach prišlo v USA k úrazu 1600 ľudí a ich počet naďalej rastie. Deti s obľubou v plnej rýchlosti "lietajú" po školách, čo spôsobuje častý vznik kolízií. "Nedávno sa naša žiačka vyrútila spoza rohu a nedokázala sa v tej rýchlosti vyhnúť stretu so spolužiakom. Skončila so zlomenou rukou i nohou," informuje učiteľka Elena Dobáková zo Základnej školy na Mudroňovej ulici v Bratislave. Čoraz viac pedagógov sa dožaduje zákazu nosenia heelys v areáloch škôl a vzhľadom na narastajúci počet úrazov im riaditelia bez váhania vyhovejú. Je to určite téma na zamyslenie aj pre rodičov...
Jarmila REPOVSKÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári