navždy rozlúčiť, nastáva problém, ako a kam zvieracieho miláčika pochovať. Kto má rodinný dom alebo záhradu, jednu možnosť má. Čo však tí ostatní, ak nemajú to srdce vyhodiť zvieratko len tak do kontajnera? Keďže Miestny úrad MČ Košice Staré mesto uvažuje o zriadení zvieracieho cintorína, črtá sa pre majiteľov zvierat dôstojnejší spôsob poslednej rozlúčky.
"Touto myšlienkou sa vážne zaoberáme, ale zatiaľ je všetko v štádiu plánov, úvah a zbierania informácií," povedal nám JUDr.Vladimír Michalík, vedúci oddelenia registratúry MÚ MČ Košice staré mesto. "Jednou z dôležitých podmienok pre zriadenie zvieracieho cintorína je výber vhodnej lokality. Naša mestská časť navrhuje priestory v zoologickej záhrade v Kavečanoch, Magistrát si vytypoval Horný Bankov." Rozhodovať o tom, kde napokon zvierací cintorín vznikne, sa bude až po skompletizovaní všetkých podkladov a najmä vyčíslení finančných nákladov.
"Najprv musíme mať hotový podnikateľský projekt a tiež vodného investora, pretože technológia je drahá," pokračuje JUDr. Michalík. "Spôsob pochovávania by nemal byť klasický. Pozostatky zvieratiek sa vložia do zeme v urne až po kremácii. Kremačné pece by sme chceli zakúpiť v Česku. Stoja okolo troch miliónov korún." Súčasťou zvieracieho cintorína by malo byť aj kamenárstvo, kvetinárstvo a obradová sieň. V nej by sa mohli majitelia zvieratiek dôstojne rozlúčiť so svojim miláčikom. Skúsenosti s prevádzkou zvieracieho cintorína zbiera mestská časť v zahraničí. "Niečo podobné majú v Taliansku a vo Švajčiarsku. Zaujalo nás to a boli by sme radi, keby sme ich skúsenosti mohli využiť aj pri zriadení zvieracieho cintorína v Košiciach."
JUDr. Michalík verí, že o tento spôsob pochovávania domácich zvierat bude záujem aj za hranicami nášho mesta či štátu. Mestská časť si urobila prieskum a na jeho základe zistila, že využívať služby zvieracieho krematória by k nám chodili aj chovatelia z Maďarska či Poľska, kde takéto zariadenia absentujú.
"Pochovávať by sa mali okrem psov a mačiek aj všetky iné domáce zvieratá. Kapacita kremačnej pece by bola 5 až 6 kremácií denne. Cena za jednu by bola odstupňovaná podľa druhu a veľkosti zvieraťa. Lebo určite je rozdiel v tom, ak sa pochováva napríklad argentínska doga alebo škrečok."
Vzhľad košického zvieracieho cintorína by mal pripomínať miesta odpočinku amerických vojakov. Teda jednu veľkú zelenú lúku s nakrátko pokosenou trávou a biele obelisky jednotlivých hrobov. Urna by bola vložená priamo do zeme. "Realizácia týchto plánov, ktoré isto potešia chovateľov domácich miláčikov závisí, ako vždy, od peňazí. Uvítali by sme, keby do tohto projektu vstúpilo okrem investorov aj mesto s tým, že mesto by poskytlo pozemok. Vstup mesta s pozemkom sa uvažuje s prenájmom na viac rokov za 1 euro ročne ako majetkový vklad do tohto projektu. Tento zámer je v prospech celého mesta Košice - europské mesto," dodal JUDr.Michalík.
Jarmila REPOVSKÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári