Borci sa tešia na páľavu, šéftréner sa jej trocha desí
Hlavné mesto Bahrajnu Manama bude koncom budúceho týždňa (5.-6. 11.) hostiť 62. svetový šampionát amatérov v kulturistike. V nedeľu naň z Viedne odlieta aj slovenská výprava, v ktorej bude poltucet pretekárov, medzi ktorými sú aj adepti na medailové umiestnenia. Lebo Slováci nemajú vo zvyku vracať sa domov naprázdno...
Konečná podoba nominácie sa vykryštalizovala počas dvoch víkendových podujatí Grand Prix Slovakia v Trnave a Tatranského pohára v Poprade. "Prirodzene, pred týmito súťažami nemal ešte nikto zo širšieho reprezentačného kádra isté miesto v nominácii na majstrovstvá sveta, každý musel v Trnave a Poprade potvrdiť svoju formu," vraví muž, ktorý mal pri rozdávaní leteniek do Manamy hlavné slovo, šéftréner Slovenskej asociácie kulturistiky, fitnes a silového trojboja (SAKFST) Košičan Milan Čížek. "Ani Igor Kočiš, keby nebol vo forme, by určite na svetový šampionát nešiel, hoci je štvornásobným majstrom sveta."
Jeho bývalý klubový zverenec (dnes člen VŠC Dukla Banská Bystrica) však v Trnave i Poprade vyhral nielen hmotnostnú kategóriu do 75 kilogramov, ale stal sa aj absolútnym víťazom oboch podujatí, čo je neklamným znamením toho, že v Maname sa opäť cíti na medailu, o ktorú pred rokom v juhokórejskom Džedžu 32-ročný Košičan trochu neprávom prišiel. V 75-ke bude štvornásobný svetový šampión súťažiť aj so svojím reprezentačným kolegom Petrom Kokoškom z Dolného Kubína, pretože reglement šampionátu umožňuje v každej z deviatich vypísaných hmotnostných kategórií štart dvoch kulturistov z jednej krajiny. Spomínanú dvojicu dopĺňajú Richard Riedl (Vassal Gym Bratislava) v kategórii do 70 kg, Juraj Vrábel (ŠKP Trenčín) do 85 kg, Peter Tatarka (Dynamic Dolný Kubín) v 90-ke a Rastislav Solár (Veterinary Body Building Košice) do 100 kg. "Umožnili sme štart každému pretekárovi, ktorý má ambície prebojovať sa aspoň do semifinále," vraví reprezentačný šéftréner.
Vedenie slovenskej asociácie očakáva od jeho zverencov medaily, ale o konkrétnych cieľoch Milan Čížek nerád hovorí. "Od roku 1993, odkedy som štátnym trénerom, som si vydobyl takú pozíciu, že mi nikto žiadne ciele nepredpisuje. Myslím, že som dosť náročný tréner, a nepotrebujem, aby mi písomne dávali nejaké ciele, koľko medailí máme z majstrovstiev sveta doniesť. Medzi kolegami v asociácii panujú korektné vzťahy, a každý to rešpektuje. S medailou z Manamy však určite rátame. V prvom rade pôjde o to, aby sa naši pretekári dostali do finále. A v ňom by už nejaká medaila mala cinknúť."
V Maname čaká na účastníkov svetového šampionátu luxusné ubytovanie v päťhviezdičkových hoteloch, i veľkolepé kongresové centrum, ktoré pojme až dvadsaťtisíc divákov, no našich reprezentantov teší najmä to, že v novembri sa priemerná teplota na pobreží Perzského zálivu šplhá k tridsiatke. "Ako tréner to však nemám rád," nezdieľa rovnaké pocity M. Čížek. "Keď je v novembrovom či decembrovom termíne svetový šampionát niekde v Európe, je to v poriadku, ale keď sa koná v krajine, kde v tom čase panujú tridsaťstupňové horúčavy, je to problém. Najmä vtedy, keď potrebujete dehydrovať organizmus pretekára, a pri takej teplote nedokážete predpokladať, koľko vody z neho dostanete. Preto som radšej, keď sa takéto podujatie koná tam, kde je chladnejšia klíma."
mat
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári