Keďže areál nie je oplotený celý, zvieratá tam majú voľný prístup a s obľubou si pochutnávajú na kvetoch, ktoré pozostalí iba nedávno priniesli svojim drahým zosnulým na hroby. Na náhrobku svojho syna Rasťa mali ohryzenú kyticu chryzantém aj Mária a Milan Revákovci z Košíc.
"Priniesli sme tridsať veľkých bielych chryzantém, vyšli nás na viac ako tisíc korún," povedala nám včera M. Reváková. "Keď som videla tú spúšť, skoro ma porazilo. Podľa odtlačkov kopýtok, ktoré sme s manželom našli pri hrobe, kvety asi ohrýzli srnky. Už aj v lete nám takto zožrali kvety, najprv sme si mysleli, že to robia myši. Myslíme si, že správa cintorínov by s tým mala niečo urobiť, prinajmenšom oplotiť celé krematórium."
Pri prechádzke pomedzi náhrobné kamene sme videli, že kvety sú zožraté alebo vytiahnuté z váz a porozsýpané po zemi aj na mnohých iných miestach. Zaujímavé je aj to, že zvieratá navštevujúce urnový háj v krematóriu, niektoré kvety nechávajú na pokoji, vyberajú si iba najšťavnatejšie, ako v nejakej cukrárni. Niekde si uchmatnú iba zopár lupeňov, inde zožerú všetko, okrem stoniek.
Verejný cintorín na Cintorínskej ulici, Cintorín sv. Rozálie na Rozálskej a Krematórium na Zelenom dvore má v správe firma Rekviem-pohrebné, cintorínske a kremačné služby s.r.o., Košice. Verejný cintorín a Rozália sú riadne oplotené, preto sme sa v Rekviem s.r.o. opýtali, či do budúcna rátajú aj s oplotením Krematória. Prinajmenšom preto, aby zvieratá nežrali kvety, za ktoré dali ľudia nemálo peňazí.
"Vieme o tých zničených kvetoch, stávalo sa to už aj v minulosti," uviedol Gabriel Kačmáry, jeden z konateľov firmy Rekviem, s.r.o. "Nerobia to však srnky, ale zajace. Najprv chodil do krematória len jeden, možno už má aj rodinku. Oplotiť areál krematória by nemalo v tomto prípade význam, lebo zajace sa bez problémov prešmyknú popod hlavnú bránu. Okrem iného, oplotenie by stálo kopu peňazí."