Vtáčie údolie má urbanistickú štúdiu
Urbanistickú štúdiu Projektu Vtáčie údolie robili architekti podľa ideovej štúdie holandského investora. Hoci pôvodné zámery okresali, hrozí možný rozpor s ochranou prírody. Celý areál by mal byť na území, ktoré sa Slovensko pred vstupom do Európskej únie zaviazalo ochraňovať vyhlásením Chráneného vtáčieho územia (CHVÚ) Vihorlatské vrchy.
HUMENNÉ. Prešovský samosprávny kraj (PSK) predstavil urbanistickú štúdiu zábavného parku, ktorý by mal byť medzi obcami Ptičie, Chlmec a Porúbka v okrese Humenné. Podľa vedúcej odboru územného plánovania, ochrany a tvorby životného prostredia Úradu PSK Kataríny Ježovej má štúdia pripraviť dotknuté subjekty na plánovaný projekt. Do 10. novembra očakávajú ich písomné námietky a pripomienky. Tie zapracujú a so štúdiou oboznámia poslancov PSK. Nasledovať by mali zmeny a doplnky územných plánov PSK, Humenného a dotknutých obcí.
Kraj dal Ministerstvu životného prostredia (MŽP SR) posúdiť projekt podľa parametrov EIA (zhodnotenie vplyvu projektu na životné prostredie - pozn. red.). Investor Darc Leisure už údajne ministerstvu hospodárstva predložil "biznisplán" na posúdenie ekonomickej uskutočniteľnosti projektu. Názorom ministerstiev by sa mala zaoberať vláda. Ak projekt odobrí, dostanú partneri Darc Leisure a PSK k dispozícii od štátu časť lesa na Čarnej hure. Je to necelá polovica plánovanej rozlohy parku. V súčasnosti je súčasťou Vojenského obvodu Valaškovce.
Predkladatelia chcú vyňať územie z ochrany
Na verejnej prezentácii sa stretli starostovia obcí, predstavitelia Humenného, ministerstva obrany, Štátnej ochrany prírody a lesoochranári z VLK-a. Marián Šalata z humenského magistrátu povedal, že mesto podporí urbanistickú štúdiu. Od starostov dotknutých obcí zaznela len otázka, či sa bude oplocovať golfové ihrisko pri Ptičom. Predkladatelia UŠ odpovedali: "Oplocovať sa bude celé územie zábavného parku."
Zástupkyňa Štátnej ochrany prírody upozornila, že celý areál by mal stáť na území, ktoré je navrhnuté na ochranu. Predkladatelia to potvrdili. Reagovali, že chcú osloviť MŽP SR, aby 400 ha plochu v lokalite vyňalo z územia, ktoré by malo byť do konca roka vyhlásené za CHVÚ Vihorlatské vrchy. Ježová uviedla, že s ministerstvom o tom už komunikovali.
Architekti pripustili, že investor urobil určité ústupky. Hranica zábavného parku zasahovala do chránených biotopov alebo lesohospodárskych zámerov vo vojenskom obvode. V lese, kde by malo pôvodne stáť tisíc chatiek, môžu rátať len so 400. Darc Leisure zareagoval tak, že kvôli potrebným 600 lôžkam postaví samostaný objekt pri golfovom ihrisku. Platí, že Holanďania chcú mať v zábavnom parku milión návštevníkov ročne.
ANNA KORNAJOVÁ
Ochranári majú výhrady:
"Stratíme ďalší kus prírody"
Náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK - Východné Karpaty Viliam Bartuš sa domnieva, že navrhovaný projekt "zničí prírodné prostredie okolia Humenného, vrátane chránených prírodných území". Podľa VLK-a "milión návštevníkov ročne a rozsah výstavby v CHVÚ znamená, že jediný čierny bocian v danej oblasti bude ten, ktorý je v znaku projektu Vtáčie údolie".
Podľa nich sa, z krajinárskeho hľadiska, znehodnotí výnimočné územie. Boja sa pesticídov, ktoré sa používajú na udržiavanie golfového ihriska, s ktorým sa ráta. Autá sa podľa nich podpíšu pod zvýšenú hlučnosť, zhoršené ovzdušie a zníženie bezpečnosti chodcov v Humennom a dotknutých obciach. Hluk a svetlo, ktoré by mali byť v areáli, pripisujú intenzite hudobného festivalu: "Niečo podobné tam budú mať po celý rok."
VLK tvrdí, že projektom sa zničia lesné a nelesné biotopy európskeho významu. "Hlavne stratíme ďalší kus prírody, akú ľudská ruka nedokáže vytvoriť." Podotýka: "Na toto zničenie, okrem iného, bude ešte potrebné získať povolenia od Európskej komisie (EK)."
Tomáš Blaškovič zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Bird Life Slovensko upozornil, že "EK vedie voči Slovensku konanie za nevyhlásenie CHVÚ. V rámci tohto konania Slovensko prisľúbilo dokončenie vyhlasovania CHVÚ už v auguste tohto roku. To sa nestalo," povedal. Biotopy, ktoré by sa výstavbou parku narušili, sú podľa neho "prioritou európskej ochrany".
(kor)
FAKTY
Stanovisko MŽP SR
Hovorca MŽP SR Peter Višváder uviedol, že vláda schválila národný zoznam s 38 navrhovanými CHVÚ 9. júla 2003. Medzi nimi je aj CHVÚ Vihorlatské vrchy ako "jedno z troch najvýznamnejších území na Slovensku". K jeho vyhláseniu zatiaľ nedošlo: "V procese rozporových rokovaní sa zatiaľ nepodarilo odstrániť všetky rozpory." Nešpecifikoval ich. Vyhláška, ktorou sa vyhlasuje CHVÚ Vihorlatské vrchy, je po medzirezortnom pripomienkovom konaní v procese prebiehajúcich rozporových rokovaní. Proces tvorby vyhlášky chcú skončiť v decembri tohto roku.
PSK ministerstvo o vyňatie záujmového územia oficiálne nepožiadal. Vyňatie či zmena územia je možná len so súhlasom vlády. Tá by musela zmeniť alebo zrušiť svoje uznesenie, ktorým schválila národný zoznam navrhovaných CHVÚ. Súhlasiť musí aj EK. Zoznam z roku 2004 považuje za časť splnených povinností podľa smernice. Ak by bol zoznam zmenený bez jej súhlasu, môže podniknúť právne kroky.
Akákoľvek činnosť v CHVÚ je možná len po splnení zákona o ochrane prírody, ak negatívne neovplyvní priaznivý stav územia z hľadiska ochrany. "Ak nie sú alternatívne riešenia pri negatívnom posúdení vplyvu, tak sa činnosť môže uskutočniť len vo verejnom záujme," uviedol Višváder. To sa týka ohrozenia ľudského zdravia, verejného poriadku, bezpečnosti Slovenskej republiky, ak má významný vplyv na zlepšenie životného prostredia, alebo "ak podľa stanoviska EK súvisí s inými naliehavými dôvodmi z hľadiska verejného záujmu".
O tom, či sa zaň dá považovať zábavný park s miliónom návštevníkov ročne, ministerstvo nevie. "Toto rozhodnutie závisí na posúdení konkrétneho projektu a stanoviska Ministerstva hospodárstva SR," povedal Višváder.
(kor)
Autor: Temelín zostane odstavený
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári