JAROSLAV VRÁBEĽ, jaroslav.vrabelkorzar.sk
Starostka Smolková napadla hlasovanie v mestskom zastupiteľstve o spornom predaji Hlavnej 33, ktorý rieši polícia. Tvrdí, že nemal prejsť. Prokurátor už upozornil mesto, nech to dá do poriadku.
KOŠICE. Podľa starostky Furče Moniky Smolkovej (Smer-SD) mestskí poslanci v skutočnosti neschválili sporný predaj mestských bytov na Hlavnej 33, okolo ktorého medzitým vypukla korupčná aféra. Argumentuje, že za návrh hlasovalo v marci len 21 zo 42 prítomných, čo nie je nadpolovičná väčšina, akú vyžaduje zákon. Tvrdí, že primátor František Knapík (KDH) pochybil, lebo hlasovanie si vysvetlil po svojom, podpísal uznesenie, ktoré vlastne nebolo prijaté, a byty, ktoré už mesto predalo, predať nemalo.
Na Smolkovej podnet krajská prokuratúra nedávno upozornila mesto, že porušilo zákon. Prokurátorka Marta Breznenová navrhla, aby to napravili zmenou rokovacieho poriadku a opätovným prerokovaním predaja.
Mesto: Kto nehlasuje, je neprítomný
Mesto sa však nechystá ešte raz schvaľovať predaj. Radnica trvá na tom, že uznesenie riadne prešlo, lebo počet prítomných poslancov nebol 42, len 37 a z toho 21 hlasov za je nadpolovičnou väčšinou. Vysvetľuje, že elektronický systém považuje za prítomných iba tých, ktorí nejako zahlasujú, teda "za" (v tomto prípade 21), "proti" (3) alebo stlačia, že sa hlasovania "zdržia" (13).
Päť poslancov však, hoci malo karty zasunuté v hlasovacom zariadení, nevyužilo ani jednu z troch možností (možno len tak sedeli na mieste, alebo vybehli zo zasadačky). Nehlasovali a systém ich vyhodnotil ako neprítomných.
Zákon pozná len prítomných
Smolková a Breznenová tvrdia, že nehlasujúcich mali rátať k prítomným, lebo zákon pozná len prítomných, nie hlasujúcich, a rokovací poriadok mesta iba odkazuje na zákon.
Navyše podľa jedného z výpisov magistrátu o tomto hlasovaní naozaj pripočítali nehlasujúcich k prítomným a to by znamenalo, že uznesenie neprešlo. Radnica však reaguje, že to môže byť len technický problém pri tlačení zostavy, ale iné výpisy sú správne, aj na tabuli na rokovaní svietilo, že za návrh hlasovalo 56 percent poslancov (21 z 37). Smolková sa pýta, ako je možné, že na radnici existujú dva rôzne výpisy.
Smolková: Primátor nekonal, konám ja
Starostka vysvetľuje, že musela konať, keď Korzár v júni zverejnil výpis o hlasovaní (ten, ktorý mesto teraz označilo za nesprávny pre svoju technickú chybu). Vraj čakala, že na minulotýždňovom zasadnutí primátor informuje poslancov o upozornení prokurátora a upravia rokovací poriadok, aby už neporušovali zákon, no keďže sa nedočkala, oznámila to včera verejnosti ona.
"V národnej rade (Smolková je tam poslankyňa), aj na Furči vyhodnocuje systém poslancov, ktorí majú karty v zariadení a nehlasujú, za prítomných, ako káže zákon."
Vraj 6 rokov nič nevedela
Smolková bola mestskou poslankyňou od roku 2002 do roku 2006 (do roku 2005 bol primátorom jej stranícky kolega zo Smeru Zdenko Trebuľa) a aj vtedy tam nehlasujúcich poslancov rátali k neprítomným. "Neviem, či to tak bolo, ale nezaujíma ma to. Teraz som si to všimla aj preto, že išlo o kauzu," reagovala.
Navyše od roku 2005 sedí v zastupiteľstve Košického samosprávneho kraja (županom je Trebuľa), kde tiež počítajú nehlasujúcich poslancov k neprítomným. "Neverím, že to tak je. Ale ak tam nájdem sporné uznesenie, upozorním na to." Na otázku, či nie je vhodnejšie upozorniť Trebuľu preventívne, aby problémom predišli, odpovedala: "Budem ho informovať teraz, nech sa to preverí." Smolková dodala, že najlepšie je priamo v zákone jasne určiť, či sú nehlasujúci prítomní, a zasadí sa, aby sa to do pripravovanej budúcoročnej novely dostalo.
Nehlasujúci ostanú neprítomní
Hovorkyňa magistrátu Lucia Mihoková zdôrazňuje, že na Slovensku nie je jednotný výklad, či pri elektronickom hlasovaní sa nehlasujúci poslanec považuje za prítomného. "Proti tomuto spôsobu hlasovania nikdy nemali poslanci námietky." Doplnila, že ošetria problém v nesprávnom výpise a na decembrovom rokovaní špecifikujú v rokovacom poriadku, že nehlasujúcich poslancov budú uvádzať ako neprítomných, ako doteraz. "Uvažujeme aj o možnosti zavedenia prezentácie pred každým hlasovaním, aby bol počet upresnený."
Ak prokurátor nebude s nápravou spokojný, môže to skončiť na súde.
***
KAUZA HLAVNÁ 33
Polícia vypočúva poslancov
n V kauze Hlavná 33, ktorú polícia odpálila v júni, sú štyria obvinení. Dvaja mestskí poslanci, koaličný Peter Cengel (KDH) a opozičný František Olejník (nominant Smeru-SD). A dvaja podnikatelia, Jozef M. a Marián M. Ide o predaj lukratívnej mestskej nehnuteľnosti v centre nájomcom (jedným je Jozef M.) za spornú cenu, ktorú polícia považuje za neprimerane nízku. Mestské zastupiteľstvo ho schválilo v marci, na tretí pokus po dvoch neúspešných minuloročných.
n Cengel čelí obvineniu zo zneužívania právomoci verejného činiteľa (trestná sadzba 4 až 10 rokov), že údajne porušil zákonné povinnosti poslanca tým, že návrh na predaj predložil tak, aby nikto nevedel, o čom hlasuje. Olejník je obvinený z prijímania úplatku (5 až 12 rokov). Podnikateľov obvinili z podplácania (2 až 5 rokov). Jozef M., vtedy nájomca, dnes už vlastník nebytového priestoru a jedného z dvoch bytov na Hlavnej 33, vraj prostredníctvom Mariána M. sľúbil 340-tisíc poslancovi Olejníkovi, aby ten vybavil, že zastupiteľstvo predaj schváli. Marián M. študuje na Leteckej fakulte Technickej univerzity, kde je dekanom Olejník, a aj spolu poľovali.
n Podľa hlavného kontrolóra Richarda Hojera bola cena 5,5 milióna Sk za dom na Hlavnej 33 (nebytový priestor 130 m2 za 3,6 milióna a dva byty, každý s rozlohou 140 m2, za 870-tisíc a 1 milión) pre mesto zjavne nevýhodná. Žiadal primátora, aby uznesenia nepodpísal. Knapík ich podpísal. Všetci obvinení všetko odmietajú. Policajti teraz vypočúvajú svedkov, vrátane ostatných poslancov.
Autor: šč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári