Korzár logo Korzár Košice

Komáre stále otravujú - už aj s novou chorobou

Pri príležitosti konferencie "Prírodne ohniskové nákazy", ktorá začala včera v Košiciach a organizuje ju Slovenská parazitologická spoločnosť pri

Slovenskej akadémii vied (SAV), informovali košickí odborníci novinárov o novom ochorení na Slovensku a možného výskytu ďalšieho. V prvom prípade ide o dirofilariózu, v druhom o maláriu. Hlavnou príčinou sú klimatické zmeny na našej planéte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

KOŠICE. Ako uviedol Branislav Peťko, riaditeľ Parazitologického ústavu (PÚ) SAV v Košiciach, kým donedávna excelovali ako prenášači chorôb najmä kliešte, v súčasnosti sa k nim pridali aj komáre.

Epidémia malárie zatiaľ nehrozí

B. Peťko upozornil na výskyt novej parazitárnej choroby ľudí a zvierat u nás - dirofilariózy a na možnosť výskytu malárie. Ich prenášačmi sú práve komáre.

SkryťVypnúť reklamu

"Čo sa týka dirofilariózy, tú už na Slovensku máme. Maláriu, typickú pre tropické krajiny, už hlásia zo všetkých okolitých európskych krajín," zdôraznil B. Peťko. Preto je asi len otázkou času, kedy sa vyskytne aj u nás."

Na konferencii bude nielen 65 našich špičkových odborníkov, ale i 12 zo zahraničia. O prípadnom výskyte malárie na Slovensku preto informoval Násir Jalili z Afganistanu, odborník na tropické choroby, ktorý skúma komáre na Slovensku už 18 rokov.

"Komár prenáša pôvodcu malárie, nie chorobu samotnú," povedal nám N. Jalili. "Ani človek sa nemôže od druhého nakaziť priamo, ale stať sa tak môže od komára v lietadle, transfúziou krvi, prípadne injekčnou ihlou, ak tú istú použije viac ľudí. Pred odchodom do oblastí s výskytom malárie by mal každý cestovateľ brať tablety predpísané lekárom z oddelenia cudzokrajných chorôb. Deti a tehotné ženy by do oblastí s maláriou nemali cestovať vôbec. Na Slovensku máme asi päť prípadov takzvanej importovanej malárie (obchodní cestujúci, imigranti, zahraniční študenti - pozn. red.) ročne. V roku 2001 bol zaznamenaný prípad úmrtia mladej ženy zo Somotoru na východnom Slovensku."

SkryťVypnúť reklamu

Podľa N. Jaliliho na Slovensku 50 rokov nikto nesledoval výskyt komárov, vedci s tým vďaka grantu z ministerstva zdravotníctva začali iba nedávno. Skúmajú najmä oblasti od južného Záhoria až po Čiernu nad Tisou. Okrem iného zistili, že sa u nás vyskytuje komár Anopheles maculipennis, veľmi nebezpečný prenášač malárie v európskych štátoch. Keďže vakcína proti malárii nejestvuje, odborníci odporúčajú chrániť sa pred uštipnutím komárom aspoň repelentami, ktoré dotieravý hmyz odpudzujú.

Dirofilariózu zistili u 20 % policajných psov

Oveľa závažnejším problémom ako malária sa zatiaľ javí spomínaná dirofilarióza. Pôvodcom sú až 40 centimetrov dlhé nitkovité červy rodu Dirofilaria, ktoré napádajú predovšetkým psov, ale aj iné mäsožravce, vrátane človeka a prenášačmi sú takisto komáre.

SkryťVypnúť reklamu

"Prvé nálezy dirofilarózy boli zistené v roku 2005 v okresoch Bratislava a Komárno," skonštatovala Martina Miterpáková, odborníčka na zoonózy PÚ SAV v Košiciach. "Dá sa preniesť na človeka komárom, ktorý predtým sal krv nakazeného zvieraťa. Poznáme tri formy nákazy, podkožnú, očnú a pľúcnu. V roku 2007 sme vyšetrili 287 psov z Poddunajskej a Východoslovenskej nížiny. Ukázalo sa, že kým spoločenských psov bolo napadnutých len 7,8 percenta, chorých bolo až 50 percent strážnych, 40 percent poľovníckych a 51,1 percenta služobných psov."

Vedci preto v tomto roku vyšetrili viac ako 700 policajných a vojenských psov. Nákazu zistili u 20 percent policajných a 8,4 percenta vojenských psov.

Môže spôsobiť oslepnutie

Diagnostika dirofilariózy u človeka je veľmi zložitá, klinické príznaky ochorenia sú totiž ťažko identifikovateľné.

Pri podkožnej forme pociťuje človek svrbenie, vzniká zápal, formuje sa podkožný uzlík. Červ migruje v podkoží dva dni aj na vzdialnosť 30 centimetrov, potom odumiera.

Pri očnej forme môže dôjsť k oddeleniu sietnice, zápalu sklovca, sietnice, dúhovky, cievovky, šošovky oka, môže vzniknnúť zelený zákal a hrozí následná strata videnia.

Pri pľúcnej forme nie sú v 70 percentách prípadov žiadne klinické príznaky, inak sú to bolesť v oblasti hrudnej kosti, chrčivé zvuky pri dýchaní, zvýšená teplota, zimnica. Liečba spočíva v podávaní antiparazitálnych liečiv, prevencia v redukcii nákazy v populácii psov, likvidácia komárov a ochrana pred komármi pomocou repelentov.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 422
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 797
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 607
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 783
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 512
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 423
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 725
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu