Nestlačí nič. Ale ani nevytiahne kartu zo zariadenia. Neviem, o čo takému poslancovi ide. Keď nechce hlasovať, nech sa hlasovania zdrží (na to má gombík). Keď chce hlasovať, nech sa hlasovania nezdrží (aj na to má gombík). Keď mu zazvoní mobil a ide vybehnúť zo zasadačky, alebo si musí odskočiť, nech predtým vytiahne kartu, aby neostal akože prítomný, keď je v skutočnosti neprítomný, a neskresľoval výsledok hlasovania. To však nikdy na 100 percent fungovať nebude a stále budú v zasadačke driemkať alebo pobehovať nehlasujúci/neprítomní poslanci.
n Preto spôsob hlasovania v mestskom zastupiteľstve má svoju logiku. Kto nehlasuje, je neprítomný. Zákon však nepozná hlasujúcich, len prítomných. A tak to treba v mestskom rokovacom poriadku upraviť jasne. Vlastne už dávno to tam jasne upravené malo byť. K tomu, že magistrát vyprodukoval zmätočný výpis o hlasovaní, ktorý Smolkovej i prokurátorke poslúžil ako dôkaz, možno poznamenať len toľko, že dobre im tak.
n Nevedno, načo "pružný" Knapík zase čakal. Upozornenie prokurátora majú na magistráte dosť dlho na to, aby o tom už minulý týždeň transparentne informoval poslancov i verejnosť a aby už to tam aj hneď vyriešili kozmetickou zmenou rokovacieho poriadku. Sám dal príležitosť Smolkovej, ktorá číha na jeho kiksy a zvoláva jednu tlačovku za druhou, akoby chcela byť prvou košickou primátorkou. Už to nevylučuje, tak uvidíme.
n Firma, ktorá dodáva elektronický hlasovací systém zastupiteľstvám samospráv, tvrdí, že toto je najväčší problém, či nehlasujúci sú prítomní. Všade je to vraj inak. Lebo poslancom by najviac vyhovovalo, keby to pri každom hlasovaní platilo tak, ako sa práve hodí. Každej obci to nastavia, ako len chce. A zaujímavé, že teraz prokurátor tvrdí, že nehlasujúci majú byť prítomní, keď pred 5 rokmi pri rovnakom probléme v Starom Meste iný prokurátor filozofoval, že nehlasujúci majú byť neprítomní, takže aj tam to teraz funguje rovnako ako v meste i na KSK. To len aby si niekto nemyslel, že ide o jasnú vec, že čo to znamená byť prítomný.
n Niežeby Smolková nenaložila Knapíkovi právom, ale tvrdiť, že predtým si celých 6 rokov nevšimla, ako fungujú hlasovania v meste a na samosprávnom kraji, kde sedela a sedí, a zrazu veľkolepo vyjde na verejnosť takmer ako slečna Marplová, že čo za kauzu teraz objavila, tomu sotva možno veriť. Zato v prípade svojho spolustraníka Trebuľu žiadnu tlačovku nezvoláva. Práve naopak, na tlačovke ku Knapíkovi ju museli novinári priam prehovárať, aby na podľa nej nezákonný spôsob hlasovania upozornila čo najskôr aj smeráckeho župana. Čo už, keď pre ňu 100 smeráckych centimetrov nie je to isté, čo 1 kádehácky meter...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári