(ÚRSO) aj teplári. Dôvodom má byť regulácia veľkoodberateľských cien plynu zo strany štátu, ktorá vstúpi do platnosti od novembra. O koľko a či vôbec zaplatíme menej, ešte nie je známe. Od augusta sa cena za teplo zvýšila zhruba o 7,5 percenta, takže aj prípadné zníženie by sa mohlo prejaviť v najbližšom ročtnom zúčtovaní len minimálnym zvýšením preplatku alebo znížením nedoplatku.
KOŠICE. Hoci sa má s reguláciou cien plynu pre teplárenské spoločnosti začať už od novembra, štát stále nepovedal, o koľko sa vlastne bude zlacňovať. SPP protestuje a hovorí o prílišnej regulácii a ďalšej strate, ktorú mu štát týmto rozhodnutím spôsobí, lebo tú už má aj pri dodávkach plynu pre domácnosti.
Rozdelia odberateľov
"O znížení cien tepla pre domácnosti sa zatiaľ dozvedáme len z médií. Náš problém je, že v súčasnosti neevidujeme predaj tepla zvlášť pre domácnosti a podnikateľské subjekty. Ideme teda osloviť odberateľov, aby definovali, aký je podiel domácností. My musíme vedieť, ako teplo merané na prahu domu v nejakom pomere rozdeliť. Toto nahlásime Teplárni Košice, ktorá by mala definovať cenu pre domácnosti a podnikateľské subjekty," hovorí Ladislav Knobloch, riaditeľ Tepelného hospodárstva, s. r. o.
Netušia, ako klesne cena
Momentálne TEHO nevie povedať, o akú sumu by malo teplo zlacnieť. "Zatiaľ je jasné, koľko tepla sa asi nakúpi, no nie sú jasné ceny. Uvidíme, aké bude konečné stanovisko zo strany ÚRSO. Navyše sa mení systém regulácie a podľa nového výnosu na rok 2009 sa už teplo nebude rozpočítavať na základe gigajoulov, ale kilowatthodín."
Na otázku, či je regulácia cien plynu šťastné riešenie a či obyvateľstvo nakoniec o nejaký čas nezažije cenovú traumu, spôsobenú vysokým skokom ceny nahor, odpovedal: "Nevieme, čo bude v budúcnosti, ako sa vyvinie cena plynu. Hovorí sa o zdražení, momentálne je však svetová finančná kríza a ťažko predpokladať, čo sa skutočne stane."
Niekoľko stoviek navyše
Teraz je isté len to, že obyvatelia Košíc, ktorým dodáva teplo TEHO, zaň zaplatia viac. Od augusta totiž jeho cena stúpla kvôli nárastu ceny hlavnej suroviny na výrobu tepla, teda ruského plynu. Tepláreň za jeho dodávku platí pri prepočte na koruny momentálne o 35 percent vyššiu cenu ako začiatkom roka.
Do konca júla teda platila domácnosť za 1 gigajoule (GJ) odobratého tepla 615,50 Sk, od augusta je to už 664,6. Nárast predstavuje zhruba 7,5 percenta. To znamená, že pri dvojizbovom byte s rozlohou okolo 50 m2 a spotrebou okolo 28 GJ/rok tento nárast ceny znamená zvýšenie nákladov asi o 100 korún mesačne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári