Korzár logo Korzár Košice
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

KLEBETNÍK na tému: známi Košičania a dopravné zápchy

Pred takými 15 rokmi košickí vodiči netušili, čo je to riadna dopravná zápcha. Naše mestečko bolo vždy prejazdné bez väčších problémov. Dnes je však

realita iná, do zápchy sa motoristi dostanú aj viackrát za deň. Rozčuľovanie nepomáha, musia byť trpezliví a pomaličky sa posúvať vpred... Známych Košičanov sme sa opýtali, ako vidia zápchy spoza volantu oni.

Sopranistka Lucia Knoteková sa snaží najrizikovejším úsekom a časom počas dňa vyhnúť

V zápche nenadáva, pohyb áut to aj tak neurýchli

Sólistka opery Štátneho divadla Košice, sopranistka Lucia Knoteková, jazdí po Košiciach denne. "Moje najčastejšie trasy sú cez Moldavskú, cez sídlisko KVP, cez Terasu, cez Sever, Mier i Džungľu," prezradila. Veľmi dobre si uvedomuje, že v našom meste je stále viac a viac áut a tie sa hlavne ráno a popoludní vedia postarať o riadnu dopravnú zápchu, takže sa "rizikovým" úsekom snaží vyhýbať. "Mám už zhruba odsledované časy, kedy je to v meste najhoršie a aj na ktorých miestach. Nech sa však snažím akokoľvek sa zápcham vyhýbať, sem-tam to neminie ani mňa."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčastejšie sa do dopravných zápch dostáva na trase zo sídliska Terasa do centra smerom popri Steel aréne a smerom z centra okolo stanice na výpadovky, čiže na Palackého ulici. "Ak sa už do nejakej dopravnej zápchy dostanem, tak sa nerozčuľujem. Lebo tým sa pohyb áut nezrýchli, maximálne to tak dokáže zrýchliť môj tep. Hehe. Rozčuľovať sa teda nemá vôbec žiadny zmysel. Skôr ma dokáže rozčúliť bezohľadnosť niektorých vodičov. Trúbiť po nich ale netrúbim, ale možno občas padne nejaké slovo, ak som v aute sama. Ja totiž za volantom nezvyknem byť nervózna. Nervózna zvyknem byť z iných dôvodov, ako je príšerná premávka. No a ak už z niečoho nervózna som, tak potom sa to môže preniesť aj za volant. Inak je však pre mňa šoférovnie relax."

Skryť Vypnúť reklamu

Ak je vraj ona sama za volantom nervózna alebo nesvoja, tak to na nej vôbec nie je badať. "Na mne totiž rozčúlenie nevidieť. Hehe. Myslím, že ostatní účastníci to nepociťujú. Len sa mi občas stáva, že sa pristihnem myšlienkami niekde úplne inde a mnohokrát idem na ´zotrvačník´, čo znamená, že ani neviem, ako som niektorý úsek cesty prešla."

Lucia často šoféruje aj v zahraničí. "Bohužiaľ musím konštatovať, že rozdiel medzi našimi šoférmi a šoférmi za hranicami je naozaj citeľný. V takzvaných západných štátoch sú vodiči omnoho disciplinovanejší a hlavne ohľaduplnejší. Samozrejme, všade sa nájdu aj takí aj hentakí. Pán Boh má veľký zverinec..."

Najotrasnejšiu dopravnú zápchu zažila minulého roku v Taliansku. "Bolo to pri Benátkach. Na diaľnici je v jednom rade asi 10 kabínok na zaplatenie dialničných poplatkov, kde musia všetci zastať. Zaplatia za ten úsek diaľnice, ktorý prešli a môžu pokračovať ďalej. Po zaplatení sa tých desať pruhov znova zbieha do dvoch či troch. No a pri obrovskom množstve átu sa takto tvoria zápchy. Trvalo to skoro dve hodiny, kým som sa z tejto situácie vymotala a pamätám si, že som si už aj potrebovala odskočiť... Hehe. Bolo to asi v ten najhorší čas - v popoludňajších hodinách, keď sa všetci vracali z práce domov a mne sa zdalo, že sa tam zbehlo do tých pár pruhov hádam celé Taliansko," dodala s úsmevom.

Skryť Vypnúť reklamu

kid

Starostka Anna Jenčová neznáša, ak sa na ňu zozadu lepia

V zápche vybavuje súrne telefonáty

Bohaté skúsenosti za volantom má aj starostka MČ Košice Nad jazerom MVDr. Anna Jenčová. Ako správna žena dokáže využiť každú voľnú chvíľu ekonomickým spôsobom. Dokonca aj tú nechcenú v dopravnej zápche.

"Ak musím niekde čakať a, samozrejme, ak sa dá, vybavím si nejaké súrne telefonáty. Ale najskôr sa poobzerám, či niekde v rovnakej zápche, v mojej blízkosti, nestojí policajné auto," priznáva sa. Ako starostka má starosti so zdržaniami na Slaneckej ceste. "Veru to je moja ´obľúbená´ zápcha. Situácia je už taká kritická, že uvažujem, či nebudem chodiť ten 1,5 km peši, pretože by to asi bolo skôr ako autom. Pravidelne som stávala, rovnako ako aj iní Košičania, na Sečovskej, preto sa teším, že rekonštrukcia tejto cesty sa ukončuje." Ale sú aj momenty, ktoré jej urobia radosť. "Stane sa na Slaneckej, a to ma veľmi poteší, že mi pri výjazde na hlavnú dajú vodiči prednosť." Tu je to občas aj nutnosťou, lebo inak by vodič z vedľajšej poriadne načakal.

Radosť jej spôsobí vďačný vodič, ktorý zabliká, pretože zaregistruje, že ho pustila pred seba pri zmene jazdných pruhov, či odbočovaní. Lenže sú aj takí vodiči, ktorí už naozaj nevedia, čo by za tým volantom vymysleli, alebo čo by si dovolili. "Neznášam, ak sa na mňa niekto zozadu lepí až tak, že mi skoro otvorí kufor. Ja si vždy nechávam bezpečný odstup a veľa krát sa mi to vyplatilo." Vypláca sa jej i to, že na "jazere" je doma a pozná skratky, aby sa vyhla zdržaniu.

Po dlhoročných skúsenostiach si môže dovoliť tvrdiť, že ženy sú ohľaduplnejšie vodičky a jazdia menej riskantne. Svoj názor má aj na mladých ľudí za volantom. "Doba je rýchla a mladí sú presvedčení, že musia aj rýchlo jazdiť. Pritom im chýba zručnosť a skúsenosti, čo vidieť aj na dopravných nehodách. Vodičák na skušobnú dobu bol fajn nápad. Tiež na frajerov v drahých ´fárach´ by si mala polícia viac posvietiť, lebo mám pocit že kasírujú len tých slušných vodičov na tuctových autách."

jr

Spevák Miro Džunko považuje rozčuľovanie za chybu vodiča

V zápche v Rakúsku trčali šesť hodín

Spevák a člen kapely The Backwards Miro Džunko jazdí denne po Košiciach veľa, neraz sa mu podarí počas jedného dňa urobiť aj 50 km. Doo zápchy sa dostane každý deň a neraz i viackrát.

"Najčastejšie je to na Štefánikovej, na križovatke pri McDonalde, na Jantárovej, Prešovskej, na Národnej triede a niekedy dokonca aj na úseku od Bety po Mier. Som však pokojný typ, takže ak sa už do zápchy dostanem, tak nenadávam a ani sa nerozčuľujem. Ja považujem práveže za chybu, ak je niekto za volantom nervózny. Môže to zhoršiť jeho sústredenie a reakcie v premávke. Ja sa snažím byť pokojný za každých okolností. Ak sa dostanem do zápchy a nemôžem sa pohnúť ďalej, alebo sa vlečieme len pomaly, tak si zapnem hudbu a čakám. Nič iné mi vlastne ani neostáva, ako čakať. Občas rozmýšľam nad tým, ako túto situáciu bude vlastne riešiť vedenie mesta. Lebo riešiť sa to musí. Každý rok sa predajú desaťtisíce áut v meste a zhoršuje sa to z mesiaca na mesiac..."

Nie každý je však ten typ, ktorý dokáže počas dopravnej zápchy pokojne sedieť za volantom a čakať, kým sa situácia upraví. Nájdu sa aj bezohľadní šoféri, ktorí sa pokúšajú silou mocou predbiehať. "Nech si každý robí, čo chce. Na takýchto šoférov ani netrúbim ani nenadávam. Nakoniec - niekto môže mať aj veľmi vážny dôvod na to, aby sa ponáhľal...

Keďže s kapelou precestoval veľkú časť sveta, môže porovnávať vodičov. "Tí najdrzejší sú u nás. To môžem povedať bez dlhého rozmýšľania..." Najhoršiu zápchu však zažil práve v zahraničí. "Bolo to v Rakúsku, bol som ešte malý. Stalo sa to na ceste s našimi zo Švajčiarska, keď sa posunul pilier viaduktu diaľnice. Autá boli odklonené do malého mestečka, kde museli všetci čakať postupne na semaforoch. Policajti tam pobavene stáli a nič nerobili pre uvoľnenie kolóny - podobne ako u nás. Toto trvalo asi šesť hodín, aj keď verím, že existujú aj horšie zápchy..."

kid

Martin Perun si pustí v aute rádio

Patrí medzi "kľuďasov"

Niekto pri nekonečnom čakaní v zápche kľaje ako pohan, iný by najradšej vyskočil von a prekážajúce autá poupratoval na kraj cesty. Niekto si zas vytiahne knižku alebo noviny, a kolóna pred ním mu je ukradnutá. Martin Perun, nohejbalový majster sveta, patrí do kategórie "kľuďasov". "Nič s tým nenarobím. V dnešnej dobe, najmä v špičke, sa už zápche nedá vyhnúť ani v Košiciach. Tieto cesty neboli dimenzované na taký počet áut, ako tu jazdí dnes. Keď niekde uviaznem v zápche, príliš to neprežívam. Nenadávam, pretože mi to nepomôže. Radšej si pustím rádio, nejakú dobrú hudbu, a čakám, kým sa to uvoľní."

Martin má však aj racionálnejšie riešenie ako sa vyhnúť upchatým mestským komunikáciám. "Snažím sa nájsť nejakú skratku, ktorou by som zo zápchy vykľučkoval. Keďže mesto dobre poznám, väčšinou sa mi to darí. Momentálne je v Košiciach najhorší úsek asi dole z Furče či z Ťahanoviec okolo Tesca, na Hlinkovu, ale tomu sa veľmi vyhnúť nedá. Aj keď sa snažia niektoré úseky odľahčiť, myslím, že to aj tak nie je dobre vyriešené. Ale ja nie som dopravný inžinier, aby som im do toho mohol hovoriť..." vraví zamestnaním dopravný policajt.

Poviete si, preňho nemusí byť zápcha až taký veľký problém, keď sa v nej ocitne so služobným vozidlom. Zapne maják, spustí sirénu, a ostatní spolutrpiaci musia z cesty. "Samozrejme, teoreticky sa to dá," smeje sa mladý športovec. "Ale to sa predsa nepatrí. A keby mi na to nadriadení prišli, určite by som sa mastnému postihu nevyhol."

mat

Ján Hruščák tvrdí, že dopravná situácia v Košiciach ešte nie je kritická

Dáva si časovú rezervu

Podľa trénera košických hádzanárov Jána Hruščáka dopravná situácia v našom meste nie je kritická. To horšie nás vraj ešte len čaká. "Už teraz je tých áut veľmi veľa, ale čo bude o takých desať rokov? Až vtedy bude mesto autami naozaj upchaté."

Pri každodennej ceste na tréning, z Furče až do Všešportového areálu, skúsený vodič so zápchami počíta. "Za tie roky si už vždy dávam časovú rezervu, aby som to stihol, keď ma nejaká dopravná zápcha zabrzdí. Aspoň pätnásť - dvadsať minút. Dokážem to už odhadnúť, podľa toho, aký je deň." Keď zaprší, alebo je na ceste sneh, vie, že musí vyraziť skôr, lebo vtedy visí vo vzduchu nejaká nehoda.

"Na úseku z Furče na Hlinkovu sa v zlom počasí občas stane nejaká havária, ale tam sa tvoria v dopravnej špičke kolóny aj keď je vozovka suchá. Kedysi sme stáli na kopci cez Hornád, teraz to už začína pri Tescu. Z roka na rok je to horšie. Áut pribúda, a križovatky nie sú dobre riešené, takže napriek časovej rezerve sa mi občas stane, že pár minút na tréning meškám." Najhoršie na tom úseku je, že sa nedá obísť. Ročuľovať sa však nad tým nemá zmysel.

V zápche je vraj aj cigaretka zbytočná. "V aute nefajčím, ale cigaretu aj tak nepotrebujem, lebo pomalé posúvanie dopredu znášam pokojne. Už som si zvykol, že tam treba ráno dlhšie čakať. V Košiciach to ešte celkom ujde, oveľa väčšie zápchy som zažil napríklad v Berne. Keď sa tam upchala štvorprúdovka, tak to bol ´koniec´. Najhoršie je to v mestách, kde sú starobylé a úzke mosty cez rieku. U nás, cez Hornád, je to ešte v pohode..."

mat

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 2. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 5. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 6. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 7. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 8. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 9. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 2. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 4. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 7. Budúcnosť M&A v Európe
 8. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 9. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 27 158
 2. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 13 947
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 274
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 748
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 865
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 566
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 414
 8. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 370
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 205
 10. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 149
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na Spiši sa zrazili tri autá, jeden vodič sa vážne zranil

Polícia vyšetruje nehodu v katastri mesta Spišská Nová Ves.

Po nehode.

Košická župa pripravuje karanténne ubytovanie pre bezdomovcov

Kontajnery umiestni v útulku Oáza – Nádej pre život v Bernátovciach.

Takéto kontajnery župa chystá pre bezdomovcov.

Pribudli ďalšie úmrtia. V počte nových nakazených vedie Prešovský kraj

Spolu vyše 30 000 testov identifikovalo viac ako 2 700 chorých.

Ilustračné foto.

Dlhoročný šéf Havrila končí na čele Steel Arény

Odstúpil aj prezident občianskeho združenia Košická aréna Miškov.

Igor Havrila stál na čele Steel Arény od jej otvorenia v roku 2006.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jankovská sa priznala k trestnej činnosti, vypovedá na NAKA v Nitre

Počas akcie Víchrica zadržali podnikateľa Zoroslava Kollára aj piatich sudcov.

Monika Jankovská.

Koronavírus na Slovensku: Školy sa od pondelka neotvoria, už nie je čas, hovorí Gröhling (minúta po minúte)

Na Slovensku odhalili PCR testy 1811 nových prípadov. Pribudlo aj 23 úmrtí.

	
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling počas príchodu na rokovanie 54. schôdze vlády SR. Bratislava, 25. november 2020.
AUTORSKÁ STRANA PETRA ŠABATU

Pod Babišom sa rok pred voľbami prvýkrát kýve stolička

Vystrieda magnáta Pirát?

Líder Pirátov Ivan Bartoš.
Meghan Markleová

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop