Z roztavených desiatok a pätiek razia nové jedno a dvojeurovky
Už vari aj každé dieťa vie, že od 1.januára 2009 začne platiť na Slovensku spoločná európska mena. Preto politici, analytici i ďalší odborníci od leta vtĺkajú ľuďom do hlavy, že najlepším spôsobom na výmenu korún za eurá je vložiť ich do banky, kde sa po Silvestri samé "premenia". Nie je to celkom tak. V Košiciach niekoľko týždňov funguje Prvá súkromná raziareň mincí (PSRM), ktorá vymieňa slovenské mince za euromince na počkanie a v oveľa výhodnejšom kurze.
Na nápad vymieňať dosluhujúce mince za nové prišiel podnikateľ Karol Dukát, ktorý si všimol inzerát, šírený internetom. Národná banka Francúzska v ňom ponúkala na predaj vyradený raziaci stroj na euromince. "Jediná podmienka pre kupujúceho bola, že ho nebude používať v tejto krajine," spomína K. Dukát. "Keďže nikto iný nemal záujem, získal som stroj za tisíc euro. Už vtedy som však vedel, že táto investícia sa mi niekoľkonásobne vráti."
Toto jeho presvedčenie stálo na dvoch základoch. Prvým bola istota, že na Slovensku bude o niekoľko mesiacov úplne zbytočných niekoľko ton slovenských mincí. A že sa málokto kvôli svojej kôpke korunáčok, dvojok, pätiek či desiatok bude unúvať do banky, aby ich vymenil za jedno či dve eurá. "Druhou motiváciou pre kúpu stroja bolo zistenie, že dokáže z iných mincí raziť nové," vysvetlil nám K. Dukát. "Stačilo do neho na vstupe nasypať požadované množstvo starých. Na základe nastaveného programu ich dokázal roztaviť a vyraziť nové."
Zo slovenských sa ako vstupná surovina osvedčili desiatky a päťky. Tie prvé sú zo zliatiny medi, hliníka a niklu. Päťkorunáčky zas tvorí poniklované železo. Jednoeurovky, ktoré sú výstupným produktom, majú vonkajšiu časť z niklovej mosadze a vnútorná časť obsahuje. Malé množstvo železa z päťkorunáčky vypadáva zo stroja ako odpad. Keďže ide o podobné zloženie, no v inej kombinácii, stroj by dokázal raziť aj dvojeurovky. Technologický postup je však komplikovanejší, preto sa PSRM zamerala iba na jednoeurovky.
"Záujem verejnosti je veľký," pochválil sa K. Dukát. "Neviem, odkiaľ také množstvá nabrali, ale ľudia prichádzali a stále prichádzajú s plnými taškami desiatok a pätiek. Nosia aj koruny a dvojky, ktoré by sa tiež dali použiť, no technologický postup ich spracovania je náročnejší, preto zatiaľ uprednostňujeme mince vyšších nominálnych hodnôt. Odhadujem, že práce budeme mať dosť minimálne do konca novembra. Potom začne byť desiatok a pätiek v obehu nedostatok a jediní, ktorí si ich ponechajú, budú numizmatici."
Samozrejme, pri sledovaní práce zamestnancov PSRM sme v rozhovore s jej šéfom neobišli ani finančnú otázku. "Spokojný som ja aj moji zákazníci. Za jednu dvojku a desiatku dostanú jedno euro, čo je o polovicu lacnejšie, ako konverzný kurz. Ja zas na každej takej minci zarobím asi tri koruny. Ak si predstavíte, že PSRM ich doteraz vyrazilia okolo dva milióny kusov, môj zisk po odčítaní iných nákladov presiahol päť miliónov. A to ešte s prácou ani zďaleka nie sme hotoví."
Ak sa vám teda doma povaľujú slovenské mince, neváhajte. Zájdite do PSRM, eurá vám vyrazia na počkanie...
Róbert BEJDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári