likvidáciu.
KOŠICE. Ceny pšenice, jačmeňa či kukurice poklesli pod úroveň výrobných nákladov. K nízkym cenám živočišných produktov sa teda pridali aj rastlinné. "V súčasnosti už poľnohospodári pomaly nemajú čo predávať, aby na tom neprerobili. Nemajú z čoho čeliť tejto kríze," povedal pred pár dňami hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec.
Ceny klesli o 30-60 percent
"O kŕmne obilie, ktoré na východe tvorí nadpolovičnú väčšinu produkcie, nie je záujem, iba ak za veľmi nízke ceny. Sklady sú preplnené, pričom sa ceny obilnín medziročne prepadli o 30 - 60 percent. Situáciu sťažujú dovozy z Ukrajiny, ktorá od júla vyviezla na slovensko 7,5 milióna ton obilia. Pritom u nás je prebytok milión ton pšenice, 100-tisíc ton jačmeňa a 350-tisíc ton kukurice," povedal včera riaditeľ úradu Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Košice Ladislav Garay.
"Dôvodom výrazného znižovania ceny sú informácie o rekordnej celosvetovej úrode," povedal analytik spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak. Rekordnú žatvu mali farmári v USA, ale aj v únii, na Ukrajine či Číne. Cenu nadol tlačí podľa neho aj odlev špekulantov z trhu.
Chcú štátne nákupy
Výrazný pokles cien pšenice sa však zatiaľ nepremietol v rovnakej miere v cenách múky či pečiva. Zníženie cien avizovali len hydinári.
Poľnohospodári preto už pred pár dňami požiadali o pomoc vládu a navrhli aj riešenia - štátne nákupy a intervenčné nákupy z únie. Podľa Nemca by takéto opatrenia nepôsobili protitrhovo, len by pomohli preklenúť výkyvy na trhu s poľnohospodárskymi komoditami.
"Požiadavka poľnohospodárov na výkup produkcie za vyššie ako trhové ceny povedie k zvýšeniu cien pre obyvateľstvo," povedal analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana. Podľa neho už teraz každý obyvateľ prispieva na dotácie poľnohospodárov zo svojich daní sumou viac ako 4000 korún ročne.
Sú za zrušenie dotácií, ale v celej EÚ
"Neustále prebieha pokles cien a dovolím si povedať, že momentálne hrozí zánik agrosektora. Nikdy sme na tom neboli dobre, čo sa hovorilo aj v médiách, no tieto prepady zrejme poľnohospodári neprežijú," uviedol L. Garay.
Ako sme sa dozvedeli, agrárnici by mali byť v tomto období bohatí. No opak je pravdou a žijú len vďaka bankám. No v súvislosti s finančnou krízou je prístup k úverom ťažší a drahší. "Politika EÚ nie je v poriadku. Sme za úplné zrušenie dotácií, ale rovnako pre všetky krajiny spoločenstva. Potom sa nebojíme popasovať v konkurenčnom boji. Momentálny systém nás však znevýhodňuje," uzavrel Garay.
Autor: krs, zz
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári