Obrovským problémom pri ich likvidácii je fakt, že sa ľudia hanbia zavolať do bytu odborníkov. Marián Koco z firmy Insekta Bio má v tejto oblasti bohaté skúseností.
Ploštice aj v hviezdičkových hoteloch
Pri prieskume na Slovensku v roku 2005 zaznamenali viac ako 60-percentný nárast výskytu ploštice posteľnej oproti roku 1996. Ploštica znesie denne až päť vajíčok, ročne päťsto. V jednom objekte môže byť pri silnom zamorení aj 30 až 40 komunít, v každej minimálne 100 jedincov.
"Ploštica posteľná sa vyskytovala u nás najmä po druhej svetovej vojne a bola doménou len sociálne slabších vrstiev obyvateľstva," povedal nám M. Koco. "V dnešnej dobe sa ale tento problém už týka všetkých sociálnych vrstiev a ťažkosti s plošticami majú na celom svete. Sú v domácnostiach, ubytovniach, penziónoch, domovoch sociálnych služieb, dokonca aj luxusných hoteloch."
Prečo je ploštíc tak veľa? Lebo ľudia často cestujú. Na sedadlách vo vlakoch, lietadlách, ploštica prelezie z jedného kufra do druhého, vojde do ponožky, nohavíc. Nechcený lezúci suvenír sa dá získať aj kúpou starožitného kresla alebo hodín. Deratizéri preto nepoznajú dôvod na to, aby sa ľudia hanbili a zbytočne trpeli. Ploštice našťastie neprenášajú choroby, ale dokážu parádne znepríjemniť život. Ako nočný "dravec" vybehne na človeka, nacicia sa jeho krvi, pričom obeť to ani nepocíti.
Človeka riadne doštípu
"Samička lepí drobné vajíčka do konštrukcií, posteľných škár, za nástenky, jednoducho na také miesta kde by ich v živote nikto nehľadal. Po troch týždňoch sa vyliahnu larvy, aby dospeli, musia sa päťkrát zvliecť. A na to potrebujú krv. Prvým signálom prítomnosti ploštíc v byte sú štípance na tele. Mal som zákazníkov s tak doštípanými nohami a rukami, že to vyzeralo ako ťažký zápal. Treba si všímať aj to, či na posteľnej bielizni nie sú maličké hrdzavočervené bodky - výkaly ploštíc. Ak sú premnožené, v byte sa šíri odporný, kyslastý zápach. Ploštica má životnosť do 20 mesiacov, je veľmi odolná, znáša teploty do mínus sedemnásť stupňov, dokáže vraj hladovať aj rok. Takže, ak sa niekto nasťahuje do bytu, kde už predtým ktosi býval, mal by ho dať najprv vystriekať," upozorňuje M. Koco.
Hubenie je tvrdým orieškom
M. Koco tvrdí, že likvidácia ploštíc patrí k najťažším zásahom, aké firmy zamerané na dezinsekciu (likvidácia hmyzu) robia. Účinnú látku treba dostať postrekom do škár, všetkých drobných častí pri lôžkach kde sa spí. Odborníci musia poodťahovať nábytok, vystriekať matrace, miesta pod kobercami. Bojovníci s hmyzom urobia plošný postrek a na 30 až 45 minút zapnú takzvaný ULV aplikátor, ktorý vyvíja drobnú hmlu. Zásah nemusí byť na prvý raz úspešný, po troch týždňoch ho treba zopakovať. Ľudia by nemali používať na ploštice nejaké biolity a spreje, nemá to žiadny efekt. "Naozaj tu pomôže len tvrdý profesionálny zásah. A netreba sa hanbiť privolať odborníkov,"zdôrazňuje Koco.
Švábov sa ľudia najviac desia
Zo všetkých druhov hmyzu majú ľudia asi najväčší odpor k švábom. Veľké, škaredé hnedo-čierne sú šváby obyčajné, menšie červené sú rusy domové. Kým prvý obľubuje vlhké, chladné priestory a žije v suterénoch, pri kanáloch, nemá schopnosť loziť po stenách a ľahko sa dá zničiť, rus domový bez problémov lozí po kolmých priestoroch, dokáže sa ukryť za kuchynskú linku, kachličky, pod tapety, vlezie do počítačových sietí či elektroinštalácie, kde spôsobuje skraty.
"Málokto vie, že výkaly rusa domového sú karcinogénne," šokoval nás M. Koco. "I keď na to, aby človek dostal zhubné ochorenie, musel by toho zjesť niekoľko kilogramov. Pri rozvinutých kolóniách švábov majú vážne problémy astmatici, alergici, šváb prenáša plesne, choroboplodné zárodky, znehodnocuje potraviny, doslova a do písmena je to špinavé zviera. Produkujú veľmi nepríjemný zápach. Keď urobíme postrek, o šesť týždňov ked sa liahnu nové rusy ho musíme zopakovať. Samička nosí 36 vajíčok v maľej fazuľke na bruchu. Po štyroch mesiacoch vajíčka hocikde spustí a do dvoch týždňov sa vyliahnu nové jedince. Keď ich teda do šiestich týždňov nezlikvidujeme, máte tam také isté zamorenie ako predtým. Urobíme postrek, zapneme ULV, hmyz sa približne o hodinu po zapnutí zo škár vyrojí, behá kade tade a kape."
O švábovitých sa zvykne hovoriť, že by možno prežili aj atómovú vojnu.
"Sú veľmi odolné voči radiácii," zdôraznil M. Koco. Neviem či poznáte legendu o švábej hlave. Ak mu ju presne chirurgicky odseknete, žije kým nezdochne na nedostatok vody alebo potravy, čiže asi sedem až desať dní. Samička aj bez hlavy behá a kladie vajíčka.
Traduje sa hláška: "chodia ako švábi na pivo". Keď M. Koco začínal, kolegovia mu radili, že vždy treba namiešať jednu fľašu piva do postrekového materiálu. " Striekať byt pivom...? Je to nehygienické. Momentálne likvidujeme šváby požerovým materiálom, najznámejšie sú na báze vajec. Šváb zožerie všetko. Vajcia, cukor, med. Keď sa bavíme o Košiciach, máme tu ďalší obrovský problém. Ak je v paneláku 20 bytov, a jediný majiteľ byt nesprístupní, nemôžeme urobiť zásah poriadne. Mám jednu bizarnú skúsenosť. V bloku bola neprispôsobivá rodina. Syn holdoval alkoholu, žil v byte s matkou, ktorá mala okolo 80 rokov, totálne nekomunikatívna, nesvojprávna. Urobili sme v činžiaku dva zásahy, samozrejme mimo spomínaného bytu. Na tretí raz nám ten syn sám otvoril dvere bytu a pozval nás dnu. Vošli sme a čo som videl, o bodreli a zápachu nehovoriac, bolo pre mňa asi tým najhorším v mojej praxi. Pani sedela v kresle úplne nahá, pozerala pred seba a po celom tele jej behali rusy. Bolo to čosi strašné. Ženu sme poprikrývali, vyniesli na chodbu a v byte spravili totálny zásah proti hmyzu. Po odbití spodnej lišty interiérových dverí sa odtiaľ rusy doslova sypali. Pršali spoza kachličiek či zo sporáka v kuchyni. Museli sme použiť všetky dostupné a známe metódy na hubenie hmyzu. Po asi štyroch hodinách bol byt posiaty mŕtvymi rusmi v hrúbke dva centimetre," zaspomínal si M. Koco.
Ploštíc a švábov pribúda
"Pri plošticiach nám ročne vzrastajú zákazky minimálne o sto až dvesto percent, u švábovitých narastá počet priestorov zamorených rusom domovým. Stačí, ak sa zanedbá v činžiaku jeden vchod, o pol roka je to už problém celého paneláka, keď s tým nikto nič nerobí onedlho je zamorené celé sídlisko," upozornil deratizér.
Problémy s plošticami majú vo všetkých mestách na Slovensku. Možno aj preto, lebo žiadna chemická prevencia proti mravcom, švábom, plošticiam a blchám nejstvuje.
MIROSLAV SAMBOR
Autor: Lajčák apleuje na EÚ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári