O BEZPILOTNOM VRTUĽNÍKU VEDENIE TU NEVIE
V areáli Leteckej fakulty Technickej univerzity (LF TU) v Košiciach nedávno predvádzali študentom členovia Slovenského leteckého zväzu Košice funkčné modely lietadiel. Medzi nimi bol aj malý vrtuľník. Dnes už len zopár ľudí vie, že ide o súčasť nedokončeného projektu bezpilotného prieskumného prostriedku OKO. Od roku 1997 na ňom pracovali v bývalej Vojenskej leteckej akadémii (VLA) gen. M. R. Štefánika špičkoví odborníci zo štyroch katedier. OKO zhltlo milióny korún a teraz zapadá prachom.
KOŠICE. Bezpilotné prieskumné prostriedky využívajú na celom svete nielen vojaci, ale aj civili. Všade tam, kde by mohli prísť pri monitorovaní terénu počas veľkých požiarov alebo povodniach o život posádky vrtuľníkov, lietadiel či záchranárskych vozidiel.
Česi, Američania či Rusi používajú bezpilotné prostriedky napríklad pri monitorovaní plynovodov, vedení vysokého napätia, alebo pri hľadaní nezvestných osôb. Prevádzka týchto "lietadiel" je finančne nenáročná. Pozemný operátor vyhodnotí na základe záberov z kamier či údajov zo senzorov situáciu v teréne a zvolí najvhodnejšie riešenie problému.
Zatiaľ vraj nikto neprejavil záujem
Podľa Františka Olejníka, dekana LF TU, projekt OKO mal dve časti - OKO 1 a OKO 2. "OKO 1 bol funkčný prototyp, ktorý lietal, mal všetky manévrovacie schopnosti, aké má mať bezpilotný prostriedok, jeho vývoj bol úspešne ukončený," povedal nám F. Olejník. "Vzhľadom na to, že dosahoval dobré výsledky, sme dostali možnosť pokračovať v projekte. Ministerstvo obrany nám poskytlo dotáciu okolo štyroch miliónov korún na realizáciu projektu OKO 2. V rámci projektu mal byť vytvorený prototyp bezpilotného lietajúceho prostriedku pre potreby armády i civilného sektora. Na palube mal mať rôzne optické a iné prístroje na meranie zloženia ovzdušia či iných vecí. Projekt OKO 2, žiaľ, skončil v roku 2004 po zrušení VLA, lebo ho ministerstvo obrany prestalo financovať. Napriek našim viacerým ponukám civilný sektor zatiaľ o projekt neprejavil záujem."
Ako tvrdí F. Olejník, na celkové dokončenie projektu treba okolo 1,5 až 2 milióny korún, v LF TU Košice sú ešte aj teraz ľudia, ktorí OKO vyvíjali a vedeli by ho dokončiť.
Na univerzite o projekte OKO ani netušia
Či s týmto projektom ministerstvo obrany ešte ráta, sme sa opýtali Stanislava Szaba, národného riaditeľa pre vyzbrojovanie. "Zákonom č. 455/2004 Z. z. bola VLA Košice zrušená a v súlade so zákonom prešiel všetok majetok štátu, hmotný aj nehmotný, na TU Košice," uviedol S. Szabo. "Riešenie vidíme napríklad predložením príslušného projektu v rámci Operačného programu Výskum a vývoj, vecná priorita číslo 9, Bezpečnosť a obrana, systémy prieskumu, prehľadu a zisťovania v zastavanom priestore."
V čase zrušenia VLA a prevodu jej majetku na TU Košice bol jej rektorom Juraj Sinay, terajší prorektor pre vonkajšie vzťahy a marketing TU. Zaujímalo nás, či univerzita má záujem o dokončenie projektu OKO. "Počujem o ňom teraz po prvý raz od vás," skonštatoval J. Sinay. "Neviem o tomto vtuľníku, pri preberaní majetku sme o ňom ani nehovorili. Vtedy sa riešilo veľa vecí, možno sa na to pozabudlo."
O tom, či sa vedenie TU rozhodne OKO dokončiť, sme sa teda nedozvedeli.
MIROSLAV SAMBOR
miroslav.samborkorzar.sk
Autor: Lajčák apleuje na EÚ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári