neurobil by to lepšie. Jeho nadanie kamuflovať a zakrývať realitu Ruska charakterizovali falošné fasády domov, ktoré odzadu podopierajú koly, aby to vyzeralo, že dedina je pekná.
Nazvať Národný park Vysoké Tatry v súvislosti s návštevou britskej kráľovnej Potemkinovskou dedinou je možno zjednodušené, ale vzhľadom na to, čo z nich panovníčka videla a čo sa tam deje, celkom výstižné.
Alžbeta II. videla pri výlete na Hrebienok len to, čo mohla vidieť cez zúžený objektív naplánovaného programu. Časť Tatier, ktorá pripomína viac stavebný boom v Bratislave ako národný park, zostal pre ňu skrytý. To, čo nevidela kráľovná, vie jej manžel princ Philip. Ochranári vojvodovi z Edinburghu, ktorý je citlivý na ekológiu, napísali, čo si o investičnom boome v Tatrách myslia a ako to vyzerá s ich ochranou.
Princ je zakladateľom a členom Svetového fondu ochrany prírody (World Wildlife Fund - WWF). Z listu sa dozvedel napríklad to, že národné parky na Slovensku sú ohrozené hospodárskymi zásahmi a lobbistickými skupinami.
"Štátna správa prestáva byť nezávislá a silne podlieha tlakom úzkeho kruhu lobistických skupín," napísali mu v liste. Upozornili ho tiež na to, že sa siaha na ústavné právo občanov na zdravé životné prostredie.
Tatranské stavenisko
Pohľad na "spadnuté" Tatry pred štyrmi rokmi deň po ničivej víchrici, ktorá poukladala tisíce stromov na zem ako časti domina, bol skľučujúci. V tom čase si mnohí ešte nevedeli predstaviť, že podobný, a nie menej intenzívny pocit, môžu zažiť znovu. Ochranári varovali, ale túžba postaviť nové Tatry "na zelenej lúke" a záujmy lobbistov boli, zdá sa, silnejšie.
Niekoľko rokov po je pohľad z lanovky z Tatranskej Lomnice bizarný. Turista, ktorý v károvanej košeli kráča smerom na Skalnaté pleso, vyzerá v spleti koľají od veľkých kolies a medzi bagrami, tlačiacimi kopy zeminy, beznádejne malý a stratený.
Exšéf TANAP-U je zdesený
Bývalý šéf Tatranského národného parku (TANAP) Tomáš Vančura neskrýva zo zásahov do prírody zdesenie a snaží sa hovoriť hlasnejšie. Buldozér len niekoľko metrov od neho systematicky odoráva kusy zeme z kopca v Tatranskom národnom parku. "Je toto ešte národný park?" pýta sa. O niekoľko mesiacov tam bude stáť nová zjazdovka.
"Toto sú nezvratné zásahy. Požiadavky investorov, o ktorých sa hovorilo iba pri káve, sa už oficiálne produkujú ako stanoviská, často politicky zastrešené. Ochrana prírody akceptuje takmer všetky ich aktivity."
O niekoľko metrov vyššie je obrovský kráter, vyložený nepremokavou hmotou. Budúce umelé jazero s vodou pre zasnežovanie zjazdoviek. Čo tam bolo predtým, sa nedá povedať. Z výšky to tam vyzerá ako po páde meteoritu. Okolie je ako poorané pole. Vančura hovorí, že s týmto by určite nesúhlasili. "Tu nie. Tu nemalo byť. Ak, tak niekde v podhorí."
V Tatranskej Lomnici nemala byť ani nová zjazdovka a za chvíľu tam bude. Miesta pod lanovkou nepripomínajú národný park, ale stavenisko. Ťažké stroje, kopy popílených stromov, pahýle po kosodrevine a zvárači, ktorí pracujú na novom vleku. To je nová realita.
Keď po víchrici, ktorá zničila časť Tatier, ochranári maľovali katastrofické scenáre, netušili, že sa začnú napĺňať. Neverili, že sa niečo podobné môže stať so súhlasom správy TANAP-u, Štátnej ochrany prírody a ministerstva životného prostredia.
Zúfalstvo a sklamanie asi najlepšie vystihuje vyhlásenie bývalého šéfa TANAP-u. Vančura tvrdí, že Dzurindovu vládnu koncepciu trvalo udržateľného rozvoja Vysokých Tatier, proti ktorej bojovali a nesúhlasili s ňou, by v porovnaní s dnešným stavom museli vyhlásiť za ochranársky čin roka.
Sen pre tri percentá
Podľa posledného prieskumu agentúry Dicio si 60 percent z opýtaných Slovákov želá sprísnenie ochrany prírody. Tri percentá opýtaných má opačný názor a rovnaké percento si myslí, že máme veľa národných parkov. "Tak dnes riešime v Tatrách príbeh pre tri percentá ľudí," hovorí Vančura.
Príbeh Tatier očami investorov a developerov začal riešiť bývalý minister hospodárstva Pavol Rusko. Protivníkov označil za zelený Taliban. Myšlienka - škoda, že nezostal - by bola čudná, keby sa neobjavil niekdajší štátny tajomník ministerstva životného prostredia Dušan Muňko zo Smeru, ktorý prišiel pred dvomi rokmi so skvostnou myšlienkou, aby sa príroda zžila s cestovným ruchom. Investori by vraj chceli napumpovať do Vysokých Tatier, ale aj do iných chránených území 60 miliárd korún. Treba vraj len málo. "Prelomiť bariéru, ktorou je Natura 2000". Inak povedané, prekresliť mapy chránených území európskeho významu.
Riaditeľ TANAP-u: Všetko je v poriadku
Svetová únia ochrany prírody sa už zaujíma o dianie v TANAP-e a požiadala ministerstvo životného prostredia o vysvetlenie. Zaujíma ich napríklad to, prečo sa budújú nové zjazdovky. Nie je vylúčené, že TANAP príde o medzinárodne uznávaný štatút národného parku a stane sa len chráneným územím.
Riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko je optimista. Zníženia ratingu sa neobáva a hovorí o hystérii vyvolanej niekoľkými ľuďmi a médiami. Tvrdí, že všetko, čo sa deje v národnom parku, je v súlade so zákonmi, aj so smernicami Svetovej únie ochrany prírody.
* * *
OBAVY MAJÚ AJ POLIACI
"Zlaté" sezóny...
n Desaťročia sme na Štrbskom plese chodili pod neprehliadnuteľnou obrovskou železnou konštrukciou, prilepenou na budovu starej pošty. Onedlho z nej bude nový apartmánový hotel. Spod konštrukcie však už nevidno na Vysoké Tatry. Výhľad na ne prekryli neďaleké staveniská. Turisti, ktorí sa chcú dostať k plesu, sa "na vlastné nebezpečenstvo" vyhýbajú nákladným autám. Areál lyžiarskeho strediska sa pripravuje na "zlaté" sezóny. Ak developerom všetko vyjde tak, ako si to naplánovali, Solisko sa bude dať zlyžovať cez Štrbské pleso až do Tatranskej Štrby.
n Nebuduje sa len tam. Aj nad Tatranskou lomnicou sa do prírody zahryzli bagre, aby rozšírili zjazdovku. Ďalšie rozširovanie, či nové zjazdovky sa chystajú v Ždiari aj na Orave. Časti z nich zasahujú aj do pôvodne najchránenejších vyčlenených bezzásahových zón.
n Člen vlády Roberta Fica, minister životného prostredia Ján Chrbet z SNS o zásahoch do národného parku mlčí. Nedávno odmietol priamo v Tatrách situáciu komentovať. Povedal len, že sa previezol lanovkou a videl. "Riaditeľa Svetovej únie ochrany prírody som pozval sem a na mieste budeme riešiť. Svoj osobný postoj budem prezentovať až potom," povedal. Stály zástupca svetovej únie ochrany prírody pri Európskej únii Tamás Marghescu nám pred mesiacom povedal, že Vysokým Tatrám môžu odobrať pre stavebný boom titul národný park, ale Slovensko ich tak pre seba môže stále nazývať.
n Obavy o osud TANAP-u majú aj Poliaci. "Ak Slováci zrealizujú všetky svoje plány, tak Tatranský národný park na slovenskej strane prakticky prestane existovať, zmení sa na jedno obrovské lyžiarske stredisko," povedal pre Gazetu Wyborczu profesor Zbigniew Mirek, šéf Výboru na ochranu prírody Poľskej akadémie vied a člen rady poľského Tatranského národného parku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári