prepusteným pedagógom Mariánom Rovňákom a Technickou univerzitou (TU) v Košiciach. Rozhodol o tom Krajský súd v Košiciach po posúdení námietky zaujatosti.
Rovnaký záver sa dá očakávať aj v ďalších 17 prípadoch učiteľov Stavebnej fakulty TU v Košiciach, ktorí vlani dostali výpovede a dovolávajú sa spravodlivosti. Ak súd vyhlási výpovede za neplatné, prepustení učitelia sa chcú domáhať náhrady ušlej mzdy a finančného odškodnenia. Univerzita môže prísť približne o desať miliónov korún.
Zaujatí a nespôsobilí
V zdôvodnení námietky zaujatosti voči sudkyni a v návrhu vylúčiť všetkých sudcov okresného súdu z konania uviedla právna zástupkyňa univerzity Marta Šuvadová, že od prepuknutia kauzy sú sudcovia vystavení tlaku médií a verejnej mienky, preto sa javia ako "vopred zaujatí, a teda nespôsobilí spravodlivo rozhodovať o veci".
Rozviazanie pracovného pomeru podľa advokátky vyvolalo masívnu mediálnu kampaň v prospech prepustených učiteľov. Školu vraj médiá vykresľovali v nepriaznivom svetle. Oficiálnym dôvodom výpovedí pre 24 učiteľov stavebnej fakulty bola ich neúčasť na výberovom konaní, ktoré vlani v júni vypísala dekanka fakulty Ingrid Šenitková v súvislosti s novou organizačnou štruktúrou.
Pedagógovia tvrdia, že majú pracovné zmluvy platné až do roku 2009. Osemnásti sa rozhodli školu zažalovať.
Asvokát prepustených: Odporca na súd nechodí
Z doterajších 27 vytýčených pojednávaní bolo, podľa advokáta učiteľov Milana Sedláka, 24 odročených pre neúčasť odporcu. Advokát univerzity sa zúčastnil na jedinom pojednávaní.
S rektorom TU Antonom Čižmárom ani s právnou zástupkyňou sa nám nepodarilo skontaktovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári