Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

KLEBETNÍK na tému: slovenské televízne seriály

V poslednej dobe sa v našich televíziách roztrhlo vrece so slovenskými seriálmi. Na JOJ-ke si môžete pozrieť Mafstory, Profesionálov, Panelák či

Kutyila s.r.o. Na Markíze zas Ordináciu v ružovej záhrade a na STV-čke Obchod so šťastím... Známych Košičanov sme sa opýtali, či si aj oni pravidelne sadajú pred televízne obrazovky, keď začína ich obľúbený seriál.

Košický spievajúci kaderník Martin Kittner pozeráva Ordináciu v ružovej záhrade a Kutyila s.r.o

Občas sám použije repliku: toto nem dopadne dobre

Košický spievajúci kaderník Martin Kittner si občas niektorý zo seriálov pozrie rád. "Pravidelne sledujem Kutyila s.r.o a tiež Ordináciu v ružovej záhrade, pretože tieto dva seriály pozerajú moja manželka s dcérou. No a keď je to zapnuté, tak si k telke sadnem aj ja a povinne to s nimi pozerám, aj keď musím povedať, že viac-menej len na pol oka," prezradil s úsmevom. "Som však veľmi rád, že sa to so slovenskými seriálmi rozbehlo, pretože doposiaľ sa tu dlhé roky nič nenakrúcalo a to je veľká škoda. A pritom máme toľko výborných hercov! No a v týchto nových seriáloch dostali príležitosť aj mnohí mladí, ktorých doposiaľ nikto nepoznal. Konečne majú možnosť robiť aj niečo iné, ako len dabovať. A je dobre, že konečne poznáme nie len ich hlasy ale aj tváre, pretože na Slovensku máme veľmi veľa pekných hercov a herečiek..."

Skryť Vypnúť reklamu

Kutyila s.r.o. si obľúbil hlavne kvôli Andymu Krausovi a Viki Rákovej. "V podstate som ich mal rád ako dvojicu už v Susedoch a pomaly som si ani nevšimol, že sa v tomto seriáli už volajú nejako inak. Páči sa mi ich humor, ktorý ostal rovnaký a preto si to rád pozriem. Navyše - z polovičky som aj ja Maďar, lebo mamka bola Maďarka. Otec bol Rakúšan, takže o sebe zvyknem tvrdiť, že som z Rakúsko-Uhorska. Hehe. Takže keď rozprávajú ako Lajos a Tünde po maďarsky, tak im všetko rozumiem a veľmi sa mi páčia aj tie ich skomoleniny, ktoré používajú. Už aj na mňa sa nalepilo pár ich slovných spojení a neraz som sám použil - toto nem dopadne dobre alebo nedráždi!"

Okrem Kutyila s.r.o pravidelne pozerá aj Ordináciu v ružovej záhrade. "Tento seriál si občas pozriem, ale to vyslovene len kvôli tomu, že sa na to dívajú moje dve ženy doma. Rozhodne nepatrím medzi takých skalných fanúšikov seriálu, ktorí si nenechajú ujsť ani jednu časť, aby nestratili prehľad o tom, čo sa medzi postavami deje a čo nové sa prihodilo. Ak mi aj niekedy niečo ujde a nemám čas si pozrieť niektorú časť, tak mám predsa doma manželku a dcéru, ktoré mi hneď zvestujú, čo sa v Ordinácii prihodilo nové, aby som mal prehľad."

Skryť Vypnúť reklamu

Ordináciu v ružovej záhade pozerá však aj kvôli hercom. "V tomto seriáli hrá celá plejáda našich najlepších a najpopulárnejších hercov. Veď stačí spomenúť Zdenku Studenkovú a Maroša Kramára. Špeciálne Zdenka je stále krásna a je to výborná herečka, takže ak kvôli ničomu inému, tak kvôli nej sa oplatí sadnúť si pred telku a Ordináciu si pustiť. Tiež sa to dobre pozerá kvôli tomu, že všetky ordinácie a priestory v nemocnici tam vyzerajú tak perfektne... To sa bohužiaľ o našich ´naozajstných´ ordináciách a nemocniciach nedá povedať. Škoda."

Občas sa o seriáloch porozpráva aj počas strihania so svojimi zákazničkami. "Nestáva sa to často, ale tak každá piata zákazníčka zavedie reč aj na seriály. No a uznáte, že musím mať prehľad, aby som sa s nimi o tom mohol baviť. Na pretras však častejšie pri strihaní prichádzajú iné témy. Napríklad nedávno bol v telke v jednej relácii Paviel Rochnyak, tak sme ho na druhý deň ohovárali," dodal so smiechom.

Skryť Vypnúť reklamu

kid

Táňa Paľovčíková si v Paneláku obľúbila Ivanu Švehlovú

Doma by ju asi prizabila

Členky opery Štátneho divadla Košice, sopranistka Táňa Paľovčíková pozeráva hádam všetky seriály, ktoré chodia na JOJke. "Túto televíziu totiž máme zapnutú počas celého večera. Pozerávame na nej aj správy, veď ich tam hlási moj švagor Mišo Farkašovský," prezradila s úsmevom. "Nuž a potom neprepíname a pozeráme aj Panelák a aj CSI kriminálky. No a keď ide Kutyil s.r.o., Profesionáli alebo Mafstory, tak si to pozrieme."

Panelák pozeráva pravidelne, aj keď občas jej nejaká časť ujde. Hlavne vtedy, keď má večer predstavenie v divadle... "Našťastie je Panelák nakrútený tak, že dej sa tam hýbe pomerne pomaly, takže počas jednej časti, ktorá je aj dosť krátka, sa toho veľa nestihne stať. Takže aj keď nejakú nevidím, tak nie je problém sa dostať do deja a pozerať seriál ďalej. Iné to je napríklad pri Ordinácii v ružovej záhrade. Tú som tiež spočiatku pozerala, ale potom mi ušlo pár častí, ja som totálne stratila prehľad a prestala som to potom pozerať. Zvedavá som bola aj na nový seriál na STV-čke Obchod so šťastím, no vydržala som to len pár častí. Nejako sa mi to nepozdáva, prišlo mi to nudné a zle napísané..."

V Paneláku si obľúbila hlavne postavu Ivany Švehlovej v podaní Diany Mórovej. "Ona je taká ukážkovo protivná baba. Ja som si akurát vravela, že keby som bola chlap a mala doma takú manželku, asi by som ju prizabila. Hehe. Je mi ale jasné, že je to trochu premrštené a pritiahnuté za vlasy. Lebo sa mi nezdá, že by naozaj niekto mohol mať doma takú protivu. Teda aspoň ja osobne žiadnu takú ženu nepoznám. Lenže verím, že Didi sa to výborne hrá, lebo hrať záporné postavy je pre herca veľmi vďačná úloha. Škoda, že ja svojim hlasom nezapadám do tej kategórie speváčok, ktoré si môžu zahrať nejakú ježibabu. Mne sú súdené Rusalky a podobné ´dobráčky´," dodala so smiechom.

kid

Starosta Ladislav Šaňa nemá rád reklamné prestávky

Páči sa mu uťahovanie si z podsvetia

Starosta MČ Lunik IX Ladislav Šaňa si večer bez televízie nevie ani predstaviť. "Televízor zapínam okolo 20. hodiny a nechám ho zapnutý asi do pol jedenástej. Rád si pozriem všetky nové seriály, ktoré v tom čase dávajú."

U L. Šaňu bodujú mafiáni z Mafstory aj Profesionáli. "Tieto seriály priniesli so sebou niečo nové, svieže. Páči sa mi ten nápad, robiť si srandu z mafiánov a tiež ich humor. Človek sa potrebuje po celom dni, keď rieši samé problémy, trochu pobaviť, uvoľniť a zasmiať. Páči sa mi, že na jednej strane si robia srandu z podsvetia a na druhej strane z polície." Dialógy sa mu zdajú nielen vtipné, ale aj chytľavé. "Samozrejme, že na človeka sa často ´nalepí´to, čo počuje v telke a potom to pužíva v bežnom živote."

Starosta oceňuje aj novú generáciu hercov, ktorá sa objavuje v seriáloch. "Stále sme mali dobrých hercov a zdá sa, že ani táto mladšia generácia nezaostáva. Je len dobré, že sa na Slovensku opäť začalo nakrúcať a môžeme vidieť aj niečo naše, nie len zahraničné." No nie všetky seriály a dialógy v nich sú vhodné pre deti. "Naše deti vôbec nesledujú filmy ani seriály určené dospelým, lebo my s manželkou im to nedovolíme. Žiadne vulgárnosti ani iné ostré filmy, ako nazývame tie, v ktorých sa zabíja. Jediné, čo môžu v televízii pozerať, sú kreslené rozprávky," prezrádza svoje výchovne metódy. S výberom seriálu doposiaľ problémy nemali. S manželkou sa vždy nejako dohodnú. "Moja manželka stále niečo robí. Aj televíziu sleduje popri inej činnosti."

L. Šaňa nostalgicky spomína na časy, keď televízny program neprerušovali reklamné bloky. "Ide mi to na nery," priznáva otvorene. "V tom najlepšom dajú reklamu a navyše je potom film raz taký dlhý." Nie vždy ho potom človek vydrží sledovať až do konca. "Často sa mi stáva, že pri sledovaní televízie zaspím. Niektoré programy sú pre mňa tým najlepším uspávacím prostriedkom."

jr

Radoslav Dubovský nemá rád zápletky

Najlepšie sa mu relaxuje v spoločnosti "mafiánov"

Atletický tréner Radoslav Dubovský vraj najradšej relaxuje v spoločnosti pravých slovenských mafiánov Aliho, Banána, Bélu, Krtka, Pipiny či nenapodobiteľnej tety Margit. "Mafstory je seriál, ktorý si pozriem s radosťou. Vymýšľajú tam naozaj pekné hovadiny, ale ten humor mi sedí. Je to totiž iný žáner ako trebárs Panelák. Tam mi to pripadá až veľmi zamotané, a keď nevidím jeden-dva diely, počas sledovania ďalšieho už neviem, ktorá bije. V Paneláku je strašne veľa zápletiek, podobne ako v tých zahraničných telenovelách, a keď niektorú časť nevidím, nie som v obraze. A mne už veľa častí ušlo, tak radšej Panelák ani nepozerám. Radšej mám voľnejšie seriály, kde jednotlivé diely na seba nenadväzujú."

Podľa seriálových mien R. Dubovský vie, kam ktorú postavu zaradiť, s civilnými menami umelcov však má trochu problém. "Možno je to trošku trápne, ale ja tie herečky či hercov poznám skôr z videnia, že to je trebárs Ildikó zo Susedov, ale ako sa volajú skutočne, nemám ani potuchy. Azda až na Polnišovú, ktorú som videl nedávno aj v slovenských Profesionáloch." No žiaden zo slovenských seriálov ho neuchvátil tak, ako dr. House, či kriminálka CSI. "Pretože slovenské krimi seriály, pri ktorých by som sa dokázal zabaviť, až na to Mafstory, ešte nie sú."

Doma to vraj majú pekne rozdelené. "Ja pozerám to ´krimi´, manželka je skôr na Panelák, ale nemôže jej ujsť ani žiadna časť zo seriálu ´Ošklivka Katka´, ktorá však chodí na Prime. A dcéra je zas na ´Susedky´. Ešte šťastie, že máme dva televízory. Ba, zišli by sa aj tri, lebo občas je kvôli tým seriálom aj hádka," smeje sa tréner slovenských olympijských dvojičiek, Dany a Jany Velďákových.

mat

Klaudia Kinská sleduje telku so synom

Niektorým seriálom akosi vôbec nevie prísť na chuť

Seriálový program fitnesky Klaudie Kinskej je tak trochu obmedzený životným štýlom jej synčeka Ryana. "Po večernom osprchovaní si zvykne ešte trošku oddýchnuť pri telke, a práve v tom čase chodí Panelák. Je to jeden zo seriálov, ktorý môže i on, takže väčšinou ho pozeráme spolu."

Klaudia netají, že panelákové poňatie seriálu jej celkom sedí. "Pretože je pre ľudí asi najkonzumnejšie. Z tých televíznych seriálov, ktoré teraz frčia, sa možno najviac blíži k realite, a miestami je aj vtipný. Hrajú v ňom aj príjemní ľudia, väčšinou herci, ktorí sa mi páčia. Ako napríklad manželka Ďura Mokrého Diana Mórová, tá je vo svojej role úžasná. Nám sa ten seriál páči, lebo je celkom zábavný. Ale nie som naň ortodoxne odkázaná, že si poviem, aha, dnes ide to a to, tak to musím bezpodmienečne pozerať."

Sem-tam je to aj Mafstory, Kutyil s.r.o., Profesionáli, či iné "somariny", ako Klaudia trochu uletené seriály nazýva. "Ale na také veci musím mať náladu, nie vždy ma to baví. Takže väčšinou to pozerám iba vtedy, keď tam náhodou prepnem. Nepotrebujem vedieť, na ktorej stanici chodia. Sú však aj také seriály, ktorým akosi vôbec neviem prísť na chuť, ako napríklad Ordinácia v ružovej záhrade. Veľmi rada si však pozriem český seriál Súkromné pasce, ktorý chodí v súčasnosti na Markíze. Hrajú v ňom vynikajúci, úžasní herci, a ten seriál má aj príbeh, ktorému sa dá aj celkom uveriť," vraví košická fitneska.

mat

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 4. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 7. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 8. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dalo deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 738
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 494
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 685
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 652
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 234
 6. Aká je chémia vôní 9 099
 7. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 649
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 585
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 8 136
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 028
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nová riaditeľka košickej detskej nemocnice: Teším sa na návrat

Chystá stretnutia so zamestnancami, primármi a vytvorí pracovný tím.

Jaroslava Feketeová. Snímka je z čias, keď pôsobila ako lekárka na Oddelení detskej onkológie a hematológie košickej DFN.
Výročie výbuchu bytovky Mukačevská 7 v Prešove

Rok po výbuchu. Majorošovci veria, že sa na Mukačevskú 7 ešte vrátia

Tragédia odhalila aj silu priateľstva.

Marek Majoroš na mieste, kde stála bytovka.
Viki Olejárová by rada zbierala zážitky z celého sveta, chcela by prespať v baobabe aj si zaspievať so Stingom.
Ľudmila Kolesárová.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška.

Haščák z Penty ide do väzby, rozhodol súd

Haščákovi hrozí až 20 rokov.

Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.
Stĺpček Petra Schutza

Experiment avantgardný ako celoplošné testovanie

Ďalší pochod Slovenska po neprebádaných tretích (štvrtých) cestách boja s covidom.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop