Korzár logo Korzár Košice

Z biedy utekali cez U. S. Steel

Košické železiarne pomáhajú obciam tým, že učia pracovať ich Rómov. KOŠICE. Je jedným z dvadsiatich obyvateľov bezútešného päťtisícového rómskeho

sídliska Lunik IX, ktorí dostali šancu pracovať v U. S. Steele. Naplno ju využil. Vlani na Vianoce sa tešil ako malé dieťa. Po viac ako troch rokoch podpísal pracovnú zmluvu na dobu neurčitú. Stal sa kmeňovým zamestnancom firmy, do ktorej hocikoho len tak neprijmú. „Mám stabilné miesto v stabilnej firme, prácu, ktorá ma baví, pravidelný, veľmi slušný mesačný príjem. Celej rodine sa oveľa ľahšie dýcha, môžeme uvažovať o budúcnosti. Môj život dostal zmysel. Čo viac si môžem želať?" usmieva sa 30-ročný otec dvoch detí Marcel Šaňa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Marcel veľmi dobre vie, čo je to žiť bez práce či z minimálnej mzdy. Navyše v betónovej džungli, ktorej nepísaným tvrdým zákonom sa dokáže málokto ubrániť. Skúsil to na vlastnej koži.

„Chodil som na učilište, chcel som byť automechanik. Školu som nedokončil pre vlastnú hlúposť. Kto vezme do práce Róma bez vzdelania?"

Najprv bol strážnikom

Keď na Luniku vznikla poriadková služba, potešil sa. Stal sa jej členom, dostal uniformu a obušok. Nekonfliktný človek riešil za minimálnu mzdu každodenné konflikty.

„Nebavilo ma to, ale mal som aspoň nejaký príjem. Určite to bolo lepšie ako sedieť doma a čakať na sociálne dávky."

Peniaze na projekt sa minuli, poriadkovú službu zrušili, Marcel znovu ostal bez práce.

„Vtedy ma na ulici oslovil pán farár Jozef Červeň. Býval v našom bloku a dobre ma poznal. Opýtal sa ma, či by som neskúsil robotu v U. S. Steele, že je tam šanca získať aj trvalý pracovný pomer. Chvála Bohu, ani chvíľu som neváhal." Marcel spolu s ďalšími Rómami z Lunika absolvovali vo fabrike mesačný kurz. Zaradili ho k pásovému dopravníku ako pomocnú silu.

SkryťVypnúť reklamu

„Vo firme vládne tvrdá disciplína. Nikto nedostane nič zadarmo. Ani my, Rómovia. Bezpečnosť zamestnancov je absolútne prvoradá. Disciplína mi nikdy nerobila problémy. Ale nevedel som si zvyknúť na helmu, okuliare, tlmiče hluku, respirátor. Dnes si neviem prácu bez ochranných prostriedkov predstaviť."

Marcel nastúpil do hutníckej firmy 1. apríla 2004. Bláznivý dátum mu priniesol šťastie. Venoval sa mu majster Palenčár. „Bol to výborný chlap. Škoda, že už je v dôchodku. Vďaka nemu som tam, kde som."

Každý rok podpisoval novú pracovnú zmluvu. Vlani ho preradili na zodpovednejšiu prácu strojníka energetických zariadení a ponúkli trvalý pracovný pomer: „Boli to najkrajšie Vianoce v mojom živote. Na Nový rok som už pracoval ako kmeňový zamestnanec U. S. Steelu. A to už niečo znamená." Preč zo sídliska

SkryťVypnúť reklamu

Nie všetci Rómovia z Lunika vo fabrike vydržali. Niektorých zlákala vidina lepšieho zárobku v iných firmách či v zahraničí. „Kamarát odišiel do Írska. Po roku sa sklamaný vrátil. Teraz je šťastný, že mu dali ešte raz šancu a vzali ho naspäť."

O svojom príjme sa nechce baviť. „Môžem prezradiť, že je to oveľa viac ako minimálna mzda. Pracuje aj manželka. Sme spokojní."

Práca v U. S. Steele je pre Marcela aj otázkou prestíže. Viacerí mu závidia, že dostal vôbec možnosť zamestnať sa v spoločnosti, ktorá je nielen pre východniarov značkou.

„Keď som si v banke vybavoval úver, pochybovačne na mňa pozerali. Nepovedali, že Rómovi pôžičku nedáme, ale cítil som to. Ale keď som uviedol, že pracujem v U. S. Steele, pracovníčka banky zmenila správanie o tristošesťdesiat stupňov! Zrazu nebol žiadny problém."

Šaňovci žijú v trojizbovom panelákovom byte ôsmi. S Marcelovou rodinou býva aj jeho brat s manželkou a dvomi deťmi. „Len čo splatíme auto, chceme si vziať hypotéku. Radi by sme si kúpili malý domček niekde v okolí Košíc. Z Lunika musíme odísť. Kvôli deťom. Nič dobré tu nevidia."

* * *

Namiesto dávok im dali prácu

Rómska osada vo Veľkej Ide drží vďaka súkromnej firme slovenský rekord: takmer tretina obyvateľov pracuje. VEĽKÁ IDA. Na nástenke obecného úradu vo Veľkej Ide každému udrie do očí heslo: Róm nesmie mať výhody, že je Róm.

Osada leží priamo pod železiarenskými komínmi. V minulom režime pracovala väčšina Rómov z Veľkej Idy vo Východoslovenských železiarňach. Po ovládnutí fabriky Rezešovcami a znižovaní stavu zamestnancov boli medzi prvými, čo prišli o prácu.

„Zo 127 Rómov ostala vo firme len jedna upratovačka. Ostatní sa nechali ohlúpnuť vzali pármesačné odstupné a vysedávali doma. V osade bola zrazu stopercentná nezamestnanosť," spomína starosta obce František Šnír.

V obci pod železiarenskými komínmi platila takmer 40 rokov stavebná uzávera. Zrušili ju len prednedávnom. „Bola to chyba. Ľudia si nemohli ani opraviť dom. Rómovia si však budovali chatrče načierno," hovorí starosta. Železiarne sa o obec nijako nestarali, kompenzácie pre ľudí z osady neboli v podstate žiadne.

Riešenie po šoku Američana

Keď v roku 2000 železiarne kúpili Američania, prvý prezident U. S. Steelu Košice John Goodish bol životnou úrovňou Rómov vo Veľkej Ide šokovaný. Dať obyvateľom peniaze neboli ochotní. „Raz-dva by ich prejedli a bolo by po pomoci. Dohodli sme sa, že im prostredníctvom obecného úradu dajú prácu," hovorí starosta. „Teraz sa ukazuje, že lepšie riešenie nejestvuje."

Populačná explózia

V osade je z 3160 obyvateľov Veľkej Idy 1200 Rómov. Každý rok pribudne asi 60 novorodencov. „Zníženie dávok na polovicu za Dzurindovej vlády prinieslo opačný efekt, ako sa očakával," povedal Šnír. Ľudia si vyrátali, koľko potrebujú detí, aby im zostal rovnaký príjem.

V rámci projektu zamestnávania Rómov v U. S. Steele pracuje 101 ľudí z osady. Piati najlepší podpísali zmluvy na dobu neurčitú ako kmeňoví zamestnanci, ďalší získali prácu v dcérskych firmách.

Rómska osada vo Veľkej Ide tak drží neoficiálny slovenský rekord: Viac ako 30 percent obyvateľov v aktívnom veku má zamestnanie. „Je to projekt, z ktorého má každý osoh: Rómovia, obec i U. S. Steel. Štát to nestojí ani halier a pritom ušetrí na rôznych dávkach milióny korún," hovorí starosta.

* * *

Peniaze by sa prejedli

V roku 2002, dva roky po vstupe U. S. Steelu do košických železiarní, začala firma projekt zamestnanosti Rómov. Rozprávali sme sa o ňom s viceprezidentom U. S. Steelu pre ľudské zdroje MARTINOM PITORÁKOM.

* Do projektu ste sa pustili len tak, bez dotácií. Prečo?

„V roku 2002 od nás žiadala obec Veľká Ida, ktorá leží v bezprostrednej blízkosti areálu, finančnú pomoc. Keď si vtedajší prezident John Goodish prešiel obec a videl strašné podmienky v rómskej osade s 1300 obyvateľmi a so stopercentnou nezamestnanosťou, uvedomil si, že peniaze by sa prejedli a nikomu by nepomohli. Všetky problémy osady, počnúc fetovaním cez úžeru a kriminalitu, generuje nezamestnanosť. Tak sa zrodil nápad poskytnúť Rómom s pomocou obce prácu."

* O Rómoch sa zvykne hovoriť, že pracovať sa im nechce. Aký bol záujem o prácu v U. S. Steele?

„Záujem niekoľkonásobne prevyšoval naše možnosti."

* Koľko ľudí zotrvalo?

„Približne štyridsať percent z tých, ktorých sme prijali. Treba však povedať, že fluktuácia je u nich vyššia. Viacerí odišli do iných firiem aj do zahraničia, niektorí sa však vrátili. Pokiaľ neporušili pracovné predpisy, opäť sme ich prijali. Ale aj odchod do inej firmy hodnotíme ako dosiahnutie cieľa projektu."

* Nemajú Rómovia problémy s disciplínou?

„Pravidlá sú pre každého bez výnimky rovnaké. A kontrolám na alkohol sa rovnako podrobujú všetci. Aj oni si uvedomujú, že alkohol by ich pripravil o prácu."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 437
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 015
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 526
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 561
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 503
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 446
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 182
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 769
  1. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  2. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  3. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  4. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  5. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  6. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  7. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  8. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 242
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 77 397
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 57 896
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 111
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 375
  6. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 11 103
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 642
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 7 717
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  2. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  3. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  4. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  5. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  6. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  7. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  8. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 242
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 77 397
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 57 896
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 111
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 375
  6. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 11 103
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 642
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 7 717
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu