Pri odporúčaní výberu vhodného obdobia viazania úrokovej sadzby hypotéky sú analytici opatrní.
BRATISLAVA. Ak už úver splácate a končí sa vám lehota viazania, typ sadzby i čas fixácie by ste mali zvážiť. Na to, či sa prikloniť k variabilnej, alebo fixnej sadzbe, ak obe banka ponúka, a akú fixáciu uprednostniť analytici nemajú jednotný názor.
Zhodujú sa v tom, že rolu pri rozhodovaní bude hrať aj viera v to, či vývoj bude pozitívny, alebo ochota riskovať. „Odhad hovorí nefixovať úrokovú sadzbu, opatrnosť velí fixovať," myslí si Markéta Šichtařová z Next Finance.
Pre klienta, ktorý verí v pozitívny obrat na trhoch, je vhodný variabilný úrok s viazanosťou na jeden rok. „Jeho výhodou je pružnejšia reakcia na potenciálny pokles sadzieb v prípade, že sa utrasie situácia na finančných trhoch," tvrdí analytička Poštovej banky Eva Sárazová.
Ročnú fixáciu pri súčasnej situácii odporúča zvoliť mBank. Predpokladá totiž, že koncom roka by sa mali trhy ustáliť a očakáva pokles sadzieb.
„Vzhľadom na očakávaný pokles úrokových sadzieb v strednodobom horizonte by sme v súčasnosti klientom odporučili skôr variabilnú úrokovú sadzbu, prípadne fixáciu na jeden rok," radí Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank.
Ak si klient dnes zafixuje sadzbu na päť rokov, môže v prvom roku ťažiť z nižšieho úroku. V ďalších rokoch sa však pri očakávanom znížení úrokových sadzieb môže obrať o možnosť ťažiť z predpokladaného poklesu sadzieb a nižších splátok. Úrok s fixáciou na dlhšie obdobie by mal byť výhodnejší v prípade pokračujúceho negatívnejšieho vývoja na finančných trhoch. Analytik Dexia banky Milan Zvarík potvrdil, že banka momentálne odporúča klientom, vzhľadom na neprehľadnú situáciu na svetových trhoch, ktorej vývoj sa dá ťažko predvídať, zvoliť skôr päťročnú fixáciu úrokovej sadzby.
Práve preto, aby klienti neskôr neboli sklamaní, ak by sa situácia na trhoch na budúci rok neupokojila.
(den)
* * *
Sadzba na úver od štátu
BRATISLAVA. Vývoj na svetových trhoch nepohne úrokovými sadzbami ani výškami splátok úverov, ktoré občanom na bývanie pridelil Štátny fond rozvoja bývania. „Podmienky poskytnutia pôžičky ani lehota splatnosti by sa nemali meniť," tvrdí riaditeľ fondu Miroslav Kašuba.
Úroková sadzba tohto typu úveru, ktorý majú šancu získať len isté príjmové skupiny a predpokladá zaobstaranie pätiny sumy z vlastných zdrojov, platí počas celého obdobia splácania. Úrok sa môže zvýšiť len v prípade, ak má klient problém s dodržaním zmluvy či lehoty splácania.
(den)
Úroky nemusíte prijať
Ak vám končí viazanie, so zmenou sadzby či lehoty fixácie, ktorú navrhne banka, nemusíte súhlasiť.
BRATISLAVA. Zmenu úrokovej sadzby hypotéky by vám mala banka oznámiť vopred. Mali by ste totiž dostať šancu sa rozhodnúť, či budete v splácaní s inou, vyššou či nižšou, sadzbou pokračovať, alebo požiadate o zmenu.
„O prehodnotenie úrokovej sadzby môžete banku požiadať kedykoľvek počas trvania úveru. Avšak banka nie je povinná žiadosti vyhovieť," vraví Miroslava Mitková z Hypocentra.
Požiadať môžete aj o zmenu fixácie úrokovej sadzby. „Ak má klient sadzbu fixovanú na päť rokov, ale na trhu dôjde k výraznému zníženiu sadzieb, môže si ju kedykoľvek zmeniť na iný typ alebo prejsť na variabilnú sadzbu," tvrdí Marek Michlík z mBank.
Ak nesúhlasíte s podmienkami, ktoré vám banka na ďalšie obdobie predostrie, môžete zmluvu tiež ukončiť. „Treba však vyrovnať zostávajúci dlh, teda mať pripravenú hotovosť na vyplatenie, alebo požiadať o hypotekárny úver v inej banke," pripomína Mitková.
(den)
Autor: Výber fixácie
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári