Korzár logo Korzár Košice

Desať rokov po...

Je tomu presne 10 rokov, čo sa na Slovensku udial paradigmatický zvrat a politická zmena, v jeho modernej histórii porovnateľná jedine so 17.

novembrom 1989. Po voľbách, ktoré zmietli koncom septembra tretiu vládu Mečiara, sa práve pred desaťročím dávala dokopy nová garnitúra, aby sa 30. októbra ujala moci v štáte.

Krok od katastrofy

V októbri 1998 nedošlo na Slovensku k zmene vlády, ale k zmene režimu. Vracať sa k ére Mečiara, počnúc pamätnou "nocou dlhých nožov" (4.november 1994), cez fatálny 30. august 1995, čiže únos malého Kováča, cez protiústavné privatizácie, Gauliedera, mafianizáciu politiky, a podobne, až po tanec na pokraji bankrotu ekonomiky a zmeškanie všetkých integračných vlakov, sa nedá. Môžu sa viesť učené debaty, či "mečiarizmus" 1994-98 bol "mäkká autokracia", alebo "neliberálna demokracia" (hovoriť o "totalite" je dosť blbosť), avšak išlo o také rozsiahle deformácie a zlyhania politiky, že Slovensku reálne hrozila geopolitická katastrofa. (Úplne symptomatické pre tieto štyri roky bolo napr. vôbec posledné uznesenie Mečiarovej vlády, ktorým zaviedla vízovú povinnosť pre občanov Veľkej Británie a Severného Írska.)

SkryťVypnúť reklamu

Katastrofu znamenal vcelku reálny scenár, že NATO zavrie brány prijatím Česka, Maďarska a Poľska, ktoré sa aj realizovalo zjari 1999. A Európska únia sa dohodne na reformách (neskoršia zmluva z Nice, december 2000), ktorými urýchli už začatý proces integrácie tzv. luxemburskej skupiny (Malta, Cyprus, Česko, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko). Plus azda ešte vpustí pobaltské štáty. A zvyšok by zostal nadlho mimo... Na rozdiel napr. od Chorvátska, ktoré takto pochodilo, by Slovensko vylúčené zo štruktúr Západu malo veľmi blízko do vplyvovej zóny Ruska. Takpovediac, čo by kameňom dohodil... To je pointa katastrofy, pozícia nárazníkovej zóny medzi úniou a "medveďom", ktorá je dnes "vyhradená" Ukrajine, hrozila slovenskej domovine.

SkryťVypnúť reklamu

Komu chýba fantázia, že čo by to znamenalo, nech si skúsi zasadiť práve dnešnú SR pod Ficovou vládou do aktuálnej geopolitickej reality. Tu a teraz, po gruzínskej lekcii a pred voľbami v Kyjeve, čo prinesú (na 80 percent) návrat východného suseda pod krídla Moskvy. To je ten "horor vacui" (fóbia z prázdna) a preto je opodstatnené hovoriť, že október ´98 je s novembrom ´89 plne porovnateľný. Nástup "pomečiarovskej" vlády mal hodnotu civilizačného prielomu a ukotvenia krajiny azda, treba dúfať, že naveky, v pásme najúspešnejšieho spoločenského modelu. Pričom zaujímavé je, že v dobe Jeľcina, ktorý osobne zaželal Mečiarovi víťazstvo vo voľbách, a štátneho bankrotu Ruska, ktorý vrcholil práve na jeseň 1998, hrozba nebola taká hmatateľná ako v súčasnosti, za Putin-Medvedeva.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda váhavých strelcov

Prvá vláda Mikuláša Dzurindu vznikla na pôdoryse SDK-SDĽ-SMK-SOP, pričom SDK a SMK boli samy osebe už koalície. Hendikepom, že vplyv a funkcie si takto delilo desať strán, bola táto strakatá moc od začiatku nešťastne poznamenaná. Dobové zápisy jasne vypovedajú aj o paradoxe, že hlavnou témou prelomu rokov 98-99 bolo, či sa vláda, očakávaná ako spasenie, vôbec dožije svojich sto dní. A keď sa dožila, hodnotiť nebolo čo, lebo nerobila nič... Najväčšie energie nespaľovali problémy, čo zostali po Mečiarovi a nezniesli odklad, ale vnútrokoaličné a vnútrostranícke boje, ktoré sa odrazili aj na rozkvete partokracie, čo s Mečiarom teda nezmizla... Iskrilo napätie medzi SDĽ a SMK, ktoré pretrvalo z vytvárania koalície, keď postkomunistická strana, najmä jeden jej podpredseda, sa snažili vytlačiť Maďarov z vlády. Mal také povedomé meno, no, no... Robert Fico.

Na nezmysly, napr. čierne knihy, mali ministri od Dzurindu dosť času a rozumu. Na podstatu, ako napr. rozpočet, však už nie. Takže štartovali provizóriom. Nedobre. Niežeby bordel po Kozlíkovi nebol závratný, ale už toto ukazovalo, že ani tvorivosť a vzťah k robote nie sú ideálne. Pokuľhávalo aj vedomie, že stav hospodárstva je naozaj krízový. Akcieneschopnosť, váhavosť a predovšetkým mentálny deficit SDĽ, ktorá kládla nohu medzi dvere všade, viedli k prvému "balíčku opatrení" až v máji. To už sa slovenskej korune podlamovali nohy (asi ako teraz forintu), keďže tvorbu nových dlhov pri nečinnosti vlády už trhy financovať odmietli. Takže prišlo zvýšenie spodnej sadzby DPH, deregulácia energií, nové pálky na tabak a alkohol a okrasa okrás znovuzavedenie dovoznej prirážky.

Pričom podmienky mali komfortné: Veľkú trpezlivosť verejnosti, pripravenosť znášať obete a, v neposlednom rade, "vodcu opozície" takpovediac na materskej dovolenke. Mečiar totiž odišiel na celú zimu medzi medvede. Pravda, najprv daroval mandát Lexovi. Amnestia sa mu asi zdala málo, chcelo to ešte imunitu.

Budovateľ Dzurinda

"Balíček opatrení", na ktorý sa čakalo sedem mesiacov (a bolo by to sedemdesiat, keby im koruna nepadla na hlavu), dosť príznačne ilustruje celé štyri roky. Až na slušné privatizácie reformy neboli, len plátanie dier, a hádky s retardovanou SDĽ o každý meter územia.

Dzurinda koalíciu neintegroval, ale dezintegroval. Viacmenej jasný bol už vtedy, keď odvolal Kaníka z FNM, aj s nasadením ilegálnych odposluchov... Prežil i pokus o puč, ktorý organizoval "koaličný partner" Migaš, a tiež zopár ozdobných škandálov, čo mu pripravili také "piliere" vlády ako Palacka a Černák. Kresánkov list o "pozadí, ktoré vidí Gabo alternatívne" je klenot do zlatého fondu asi rovnakej zvučnosti, ako "majetkové práva manželky", resp. "idem od vás, neublížil som" Mečiara, či Gašparovičov "starý chuj" (a podobne). Pokus o ovládnutie KDH nevyšiel, ale premiér sa obrnil mocenskou základňou, ktorá dnes počúva na meno SDKÚ.

Všetko toto a mnoho iného však história zabudne. To, čo v kronikách, papierových či elektronických, zostane a robí z Dzurindu najúspešnejšieho politika moderných dejín Slovenska, je, že položil základy pre normálnu demokraciu a nasmeroval štát do bezpečných prístavov. Isteže aj so šťastím, keďže mu výrazne pomohol vývoj v únii, kde sa presadila choreografia tzv. regaty. (To, znamená, že dve skupiny, z ktorých mala prístupové rozhovory otvorené iba prvá, sa zliali do jednej.)

Áno, mohol to dosiahnuť aj niekto iný na jeho mieste, a najmä rýchlejšie i dôslednejšie. Na "keby" sa však dejiny nehrajú. Za toto dielo by veru zaslúžil aj bustu v parlamente. Asi stokrát väčšiu, ako Hlinka s Dubčekom dohromady. Že je tu kontrast medzi výkonom a výsledkom? No a? Od vlády, akejkoľvek, nečakajte dobro a oslepujúci výkon, len toľko, aby čo najmenej škodila. To prvá Dzurindova bohato zvládla aj navzdory všetkým Migašom a istému Ficovi, ktorý uprostred volebného obdobia striedal Mečiara v role lídra opozície...

Raketu pre šampióna

A po prvej vláde Dzurindu prišla ešte druhá. Tá už bola aj výkonná. Združila reformný potenciál vyšší, než ktorákoľvek iná pred ňou (a zrejme i po nej možno ešte na 50 rokov) široko-ďaleko, nielen na Slovensku. Porovnanie s bližším i vzdialenejším okolím navyše jasne hovorí, že ešte i tie morálne defekty, ktoré sa manifestovali v občas neznesiteľnej podobe (skupinka, Rusko), sa dajú s odstupom hodnotiť ako veľmi relatívne. Nech vezmeme vládu Zemana, Grossa, Paroubka, Topolánka, Millera, Kaczynského, Gyurcsánya, a, samozrejme, našu milú Ficovu, prídeme len k záveru, že Dzurinda aj s mŕtvymi dušami, budovou SDKÚ, vláčikmi, tretím mobilným operátorom, Braniskom a kopou švindľov, čo zostali pod stolom, bol vlastne regionálny šampión aj v čistote politiky. Tak. (Každý, kto by polemizoval s touto tézou, je diletant, čo nemá základný prehľad). O zahraničných vzťahoch, ktoré získavajú opäť prvoradú dôležitosť, nevraviac.

A keďže spravodlivosti nie je nikdy dosť, Dzurinda by mal opustiť verejný život. Kade ľahšie, dverami, oknom či raketou zem-vzduch.... Presluhuje dva roky a presluhuje závratne. Vzťahová a imidžová záťaž, čo mu týchto osem rokov naložilo na plecia a vrylo do tváre, prekáža v obnove pravice a novom rozlete ako príčina číslo jeden. Každý deň, čo zostáva navyše, devalvuje dielo z októbra 1998, keď písal históriu.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 703
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 946
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 741
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 003
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 808
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 101
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 532
  1. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  2. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  4. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  5. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  6. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  7. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  8. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 528
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 483
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 362
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 807
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 352
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 344
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 952
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 418
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Prípad už rieši enviropolícia.


SITA
Výstavba priemyselného parku vo Valalikoch, február 2024.

Preverovali postupy pri príprave a výstavbe strategických priemyselných parkov.


SITA
U.S. Steel Košice.

Odborári vyjednali zvýšenie mesačnej tarifnej mzdy.


TASR
Richard Raši, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

Vyhlásiť ju chcú v polovici apríla.


SITA
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Godzilla a Kong sú osvedčená dvojka

Oddychovka, ako sa patrí.


Prezidentský kandidát Ivan Korčok počas zhromaždenia v Bratislave.

Voliči v prvom kole vyslali signál, že nechcú politiku korupcie a lži.


  1. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  2. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  4. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  5. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  6. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  7. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  8. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 528
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 483
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 362
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 807
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 352
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 344
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 952
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 418
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu