zaznamenala viaceré silné dotyky. Nielen Košičania zistili, že ich úrokové sadzby pri úveroch sa postupne zvyšujú, ale čoraz väčším problémom bude získať už len samotný úver. No ešte horšou sa javí skutočnosť, že niektorí východniari doplatia na krízu stratou svojho zamestnania.
KOŠICE. Nižší dopyt po výrobkoch našich firiem a tým pádom menej objednávok ich produktov najmä do recesiou poznačených krajín západnej Európy a USA spôsobí, že zamestnávatelia už nebudú musieť byť na poplach, že pre nich nemá kto robiť. Naopak, s najväčšou pravdepodobnosťou budú pre znižovanie výroby obmedzovať počty novoprijatých zamestnancov a krízou najpostihnutejšie podniky zareagujú prepúšťaním tých súčasných. Košické podniky sú však zatiaľ aspoň navonok pokojné, hoci ich šéfovia pripúšťajú, že v súčasnej situácii nemajú najmä s ohľadom na možný vývoj v budúcnosti príliš veľkú radosť.
T-Systems: Čím väčšie kríza, tým lepšie...
Generálny riaditeľ slovenského T-Systems Jozef Ondáš si myslí, že "jeho" IT sektoru môže finančná kríza paradoxne pomôcť, keďže ich zákazníci sú nútení hľadať čo najväčšie úspory v chode svojich firiem. "Predpokladám, že sa na nás, dodávateľov služieb informačno-komunikačných technológií, budú obracať ešte viac a budeme počas trvania krízy ešte žiadanejší ako doteraz. V každom prípade momentálne ideme podľa plánu, sme v rastovej fáze a neustále prijímame nových ľudí, zlepšujeme kvalitu. Nevylučujem však, že náš hlavný akcionár T-Systems ako člen skupiny Deutsche Telekom, môže byť krízou dotknutý, ako nakoniec väčšina globálnych firiem v tejto oblasti. Jeho prípadné problémy by sa nás však nijako vážne nedotkli, keďže sme samostatnou spoločnosťou a o naše služby je eminentný záujem. A aj keď nemám krištálovú guľu, aby som vedel, čo bude v budúcnosti, som presvedčený, že T-Systems aj vďaka našim vysoko kvalifikovaným zamestnancom kríza nijako nepostihne."
Steel Trans: Nepatrne sme poklesli
V čase recesie sa znižuje aj množstvo prepraveného tovaru. To si uvedomuje aj šéf Steel Transu Blažej Podolák, ktorého spoločnosť patrí k najväčším "cestným" prepravcom v Košiciach. Zároveň dodáva, že hoci krízu cíti, jeho podniku sa zatiaľ výraznejšie nedotkla. Zamestnávajú naďalej okolo 400 ľudí a priemerný plat tam dosahuje cca 40 000 Sk.
"Rozdiel je možno v tom, že začíname voziť viac tovaru do Rumunska, Ruska a krajín východnej Európy. Čo sa týka objemov prepravy, tak ten pokles je možno o 10 percent a verím, že už viac ani nebude. Našich zamestnancov sa to však nijako nedotklo. Problémy s nedostatkom vodičov rieši samotný trh tým, že na západ od nás krachujú špedičné spoločnosti. Tým pádom sa k nám vracajú naši bývalí zamestnanci, čo je pre nás výhodné, lebo už nemusíme do ich zaškolenia investovať."
Bavoráky sa predávajú tak ako predtým
Šéf spoločnosti Tempus Group Martin Sojka zatiaľ nepostrehol, žeby sa ich kríza nejako dotkla. Nesúhlasí ani s názorom analytikov, ktorí varujú, že si ľudia začnú kupovať lacnejšie autá a luxusné značky, medzi ktoré patrí aj ich BMW, a tým výrazne stratia.
"Tá celosvetová kríza nie je nejako dlho, takže jej dopady nemôžem hodnotiť. Možno sa to nejako prejaví, ale u nás som to ešte v žiadnej oblasti podnikania nezaregistroval. Neprijímame ani žiadne opatrenia, lebo neriešime problémy, ktoré nie sú. Automobily sa nám predávajú rovnako ako predtým bez ohľadu, či sú lacnejšie alebo drahšie, každý druh má svojich zákazníkov."
Getrag Ford odpovie z nemeckej centrály
Na otázky Korzára o súčasnej kríze nám nechceli odpovedať len v jedinom oslovenom podniku, a to v kechneckom závode spoločnosti Getrag Ford, kde aj vďaka štedrým investičným stimulom od Dzurindovej a Ficovej vlády vo výške 3,36 miliardy Sk momentálne pracuje okolo 700 zamestnancov. Naše otázky totiž vraj putovali až do Nemecka, odkiaľ by vraj odpovede mohli prísť v priebehu tohto týždňa. Nemecký producent prevodoviek je po automobilkách Kia a PSA tretím najväčším príjemcom štátnej pomoci.
U.S. Steel obmedzenie výroby oficiálne nepripúšťa
Najväčší zamestnávateľ v metropole východu - U.S. Steel zatiaľ na krízu podľa našich zdrojov z radov ich zamestnancov zareagoval najmä obmedzením výroby na sklad, menším nákupom služieb z externého prostredia a zredukovaním nadčasovej práce tam, kde to nevyžaduje plán výroby. Železiarne momentálne kvôli oprave vysokej pece aj tak nevyrábajú na plný výkon.
Nielen viaceré automobilky, ale aj iní odberatelia výrobkov z U.S. Steelu však už avizovali obmedzenie výroby a tým pádom aj to, že budú potrebovať menšie množstva pozinkovaných plechov ako aj rôznych druhov výrobkov z ocele, ako si pôvodne objednali. Konkrétne informácie a ani čísla o možnom poklese výroby alebo odbytu sme sa od šéfa vonkajších vzťahov U.S. Steelu Ján Baču kvôli obchodnému tajomstvu nedozvedeli.
"Celkový objem odpracovaných nadčasových hodín súvisí s produkciou, príp. mimoriadnymi projektmi, ktoré sú naviazané na požiadavky našich zákazníkov. Produkujeme vždy tie typy ocelí a v takom množstve ako si to zákazníci objednávajú. Akékoľvek ďalšie informácie vám nemôžem poskytnúť kvôli tomu, že U.S. Steel je spoločnosť, ktorej akcie sú verejne obchodované na burze," povedal nám J. Bača.
Takisto nechcel komentovať skutočnosť, či sa celosvetová kríza prejaví znížením variabilnej zložky zamestnancov, ktorá priamo závisí od dosiahnutých hospodárskych výsledkov spoločnosti.
Viceprezident U. S. Steelu John Goodish pred týždňom počas stretnutia so slovenským prezidentom I. Gašparovičom vyhlásil, že v železiarňach sa zatiaľ prepúšťať nebude. Tento výrok zostáva v platnosti, zo spoločnosti odíde len niekoľko desiatok zamestnancov, ktorí sa dobrovoľne rozhodli ísť do predčasného dôchodku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári