Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Muzikálový spevák a moderátor Viliam Csontos doposiaľ netuší, ako to bude s muzikálom o Eláne

Mame bolo jasné, že má "veľkú hubu" a že sa ňou celkom iste bude živiťPočas finálového večera pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad pred pár

Mame bolo jasné, že má "veľkú hubu" a že sa ňou celkom iste bude živiť

Počas finálového večera pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad pred pár týždňami sa funkcie moderátora zhostil rodák z východu - Viliam Csontos. Hoci sa už dlhšiu dobu venuje muzikálovému spevu a zahral si napríklad vo Vlasoch, v Donaha či v Hriešnom tanci a je aj členom kapely Fragile, najviac sa do pozornosti dostal vďaka účinkovaniu v šou Televízie Markíza Elán je Elán. Od vtedy má ponúk na spoluprácu viac než dosť, pravidelne sa objavuje aj ako moderátor relácie Prominenti.

Skryť Vypnúť reklamu

Čas na rozhovor si našiel pred začatím finálového večera a priznal, že pociťuje riadnu dávku trémy. "Zatiaľ sa mi nepodarilo zbaviť sa jej. Iste, je to iné, ako pred rokmi, ale stále ju cítim," prezradil. "Iné je, keď stojím na javisku počas muzikálu. Tam už mám isté skúsenosti, viac si verím. Ale pri moderovaní je to pre mňa horšie. V tomto sa cítim ako nováčik, takže pociťujem aj výraznú trému."

V. Csontosovi vraj bolo už od detstva jasné, že ho priťahujú pódiá. "Rodičia mi vraveli, že už ako veľmi maličký som sa predvádzal a vraj som im liezol na nervy. Hehe. Mal som len rok a pol a už som rozprával v celých súvislých vetách. Keď prišla návšteva, všetko som im povedal, všetko som im ukazoval, naši nemohli nič skryť... Mama vravela, že jej bolo jasné, že mám ´veľkú hubu´ a že sa ňou celkom iste budem aj živiť. Nikdy by mi však nenapadlo, že to bude javisko. Pódium pre speváka, to áno, ale že zo mňa bude herec, to ma ani veľmi nelákalo."

Skryť Vypnúť reklamu

Keď mal 14 rokov, založil si v Moldave nad Bodvou kapelu Artless, dokonca s ňou v roku 1989 vyhrali Košický zlatý poklad. "Chcel som ísť študovať spev, no nie operný. Veľa možností však nebolo, pretože som si mohol vybrať len medzi Brnom a tamojšou JAMU a jazzovou akadémiou v Budapešti. Lenže na nej som prešvihol termíny podania prihlášok. Tak som teda odišiel do Brna, kde som vyštudoval muzikálový spev. Dal som si síce aj prihlášky na technické školy, ale talentovky na JAMU boli skôr a keď ma prijali, tak som sa do iného ani nepúšťal. Keď mi prišlo rozhodnutie o prijatí, tak si otec povedal - no, je rozhodnuté, bude z teba komediant. Veľmi nadšený nebol, u mamy to však bolo iné. Mama je riaditeľka umeleckej školy, vždy mala k umeniu veľmi blízko. Ona ma aj veľmi podporovala počas školy, keď som zvažoval, či v nej pokračovať. Vravela mi - doštuduj, papier sa ti vždy zíde. Dnes je mi jasné, že mala pravdu a som rád, že som ju poslúchol. Tie štyri roky na škole pre mňa spravili veľa, veľa som sa naučil a dá sa povedať, že ma v živote otočili. Uvedomil som si, že nie len koncertné pódium, ale aj divadelné javisko je to, čo chcem."

Skryť Vypnúť reklamu

Po skončení vysokej školy dostal zopár ponúk a najviac sa mu pozdávalo ísť do Divadla Josefa Kajetána Tyla do Plzne. Najprv tam prišiel len ako hosť a dostal hlavnú postavu v muzikáli Cigáni idú do neba. Potom tam odohral ešte zo päť hlavných postáv a tri menšie. "Bolo to ideálne, lebo som sa mohol na javisku poriadne vyhrať. Nebolo to obrovské divadlo s komerčnými projektmi ako v Prahe, no stále sme mali plno. Potom som dostal z Bratislavy ponuku ísť hrať do Vlasov, kde mi dali hlavnú úlohu. No a prichádzali z Bratislavy aj ďalšie zaujímavé ponuky, až sa to nedalo ďalej riešiť tak, že by som účinkoval aj v Plzni a aj v Bratislave. Takže som sa presťahoval späť na Slovensko."

Okrem toho, že sa udomácnil v slovenských muzikáloch, stal sa aj členom skupiny Fragile, ktorú vedie Braňo Kostka, priateľ Zdeny Studenkovej. Fragile ja a´capella, čo znamená, že pri vystúpeniach nepoužívajú hudobné nástroje, všetko je postavené len na súzvuku ľudských hlasov. "Dostal som sa k tomu náhodou. So Soňou Norisovou, s ktorou som hral vo Vlasoch, sme sa bavili presne o takomto štýle muziky, keď mi povedala, že podobnú skupinu dávajú dohromady a že by sa im do nej hodil aj môj hlas. Prišiel som na skúšku a už som ostal. Je to viac ako štyri a pol roka dozadu." Na spievaní v a´capella skupine ho láka hlavne adrenalín, ktorý to so sebou prináša. "Tam sa totiž nemôže žiadny spevák za nič schovať. Keď sa dá dohromady sedem - osem hlasov a zaznejú v čistom súlade, je to úžasný moment. Som vďačný za to, že môžem byť súčasťou Fragile, lebo koncertovať s nimi mi robí dobre..."

Netušil, že ide o televíznu šou

Keď sa V. Csontos rozhodol skúsiť kasting na muzikál o Eláne, netušil, že sa vlastne prihlasuje do veľkej televíznej reality šou. Dozvedel sa iba, že sa chystá muzikál a že ho budú robiť Dodo Gombár a Šárka Ondrišová. "S nimi dvoma som spolupracoval na Vlasoch a robilo sa nám veľmi dobre. Spolu s Kamilom Mikulčíkom, ktorý tiež so mnou spieva vo Fragile, sme šli na konkurz a až potom sme sa dozvedeli, že sme vlastne v poslednom kole televíznej šou. Nie veľmi sa nám to pozdávalo aj preto, že sme mali pocit, že to nie je fér voči tým súťažiacim, ktorí tam prišli takpovediac z ulice, zatiaľ čo my máme s muzikálmi skúsenosti. Tak sme sadli nad zmluvy a pozreli sa, ako to celé vyzerá. Nechceli sme, aby nás použili ako handry a potom nás vyhodia, lebo s ľuďmi, ktorí nemajú skúsenosti, sa potom bude ľahšie manipulovať a preto si nechajú ich. Lenže na druhej strane - spievať každý týždeň naživo pred kamerami a pred tri štvrte miliónom ľudí - to bola obrovská výzva. Urobil som dobre, že som to toho šiel, lebo som si vlastne vyskúšal prácu muzikálového speváka v tej najkomplikovanejšej forme."

Vyskúšal si teda sériu priamych prenosov, zvíťazil v šou a zviditeľnil sa, na druhej strane však prišiel o anonymitu. Vraví sa, že je to daň za slávu a asi na tom čosi pravdy bude. Aj keď je vraj ťažko hovoriť o sláve. "Nepovažujem sa ani za celebritu. Ešte tak za ´polobritu´. Hehe. Je však príjemné, keď ma ľudia spoznávajú a mám spätnú väzbu. Prináša to so sebou hlavne časové komplikácie, lebo často nemám dostatok času, aby som čo i len pár minút venoval každému, kto ma o to požiada. Aj bulvár beriem len ako nutné zlo. Ak sa robí dobre, tak v poriadku, u nás to však funguje skôr tak, ako keby sa tu bulvár snažil ľuďom za každú cenu poškodiť. Vo svojej schopnosti vymýšľať si a zveličovať vie byť nepríjemný. Aj som sa trochu obával, ako to budem zvládať a na začiatku šou Elán je Elán sa aj popísalo pár nepríjemných článkov, ale našťastie je to už v poriadku. Zistil som, že jediné, čo pomáha, je nereagovať."

On sám však moderuje v televízii Markíza reláciu Prominenti, ktorá tak trochu zaváňa bulvárom... "Chvíľu ma museli do toho lámať, lebo byť moderátorom nie je mojim cieľom. Rozhodlo to, že sa chcem učiť pracovať s kamerou. Je to úplne iné, ako keď človek hrá na javisku v divadle. Musí sa prispôsobiť mimika, gestá, hlas, pohľady. Všetko musí byť minimalistické, lebo kamera dokáže všetko zväčšiť. Robiť Prominentov je pre mňa výborná škola, aj keď priznávam, že takýto typ relácie nie je práve moja šálka kávy. Ale kto ho vie, možno ma to posunie k inému formátu a možno nie, možno budem Prominentov robiť ešte dlho. Každopádne momentálne ma to baví."

V týchto dňoch je pre V. Csontosa kariéra to prvoradé. "Raz sa však vidím ako šťastný deduško, ktorý bude svojim vnúčatám hovoriť o všetkých tých veciach, ktoré pozažíval a bude sa tváriť veľmi múdro a skúsene. Hehe." Momentálne má priateľku, spolu sú približne 5 mesiacov, no je určite predčasné ešte hovoriť o tom, že by sa chystal na rodinu. "Ja to nechcem plánovať, no tak nejako naivne dúfam, že to všetko raz príde, keď nastane ten správny čas. Nemám žiadny recept na to, ako sa tým šťastným deduškom stať, len verím, že sa mi to podarí. Teraz sa však zameriavam na prácu, lebo som tak trochu workoholik. Snažím sa dať dohromady moje prvé cédečko, no zatiaľ to ide veľmi pomaly. Počas divadelnej sezóny nás čakajú predvádzačky dvoch muzikálov - Antigona a Matúš Čák Trenčiansky. S kapelou Fragile pripravujeme nový program a so Sisou Sklovskou idem na jej turné Faces of Sisa. Takže práce mám viac než dosť."

S muzikálom o Eláne sa to však od skončenia televíznej šou absolútne nepohlo ďalej. Jjemu a Viki ako víťazom vraj zmluva aj tak negarantuje nič. "Vôbec nie je isté, či sa muzikál bude robiť a aj keby sa robil, my dvaja nemáme žiadny právny nárok na hlavné postavy. Tak uvidíme, čo z toho bude. Je to však v podstate jedno, lebo táto šou mi aj tak otvorila mnoho nových dverí a možností. Hlavne mi záleží na tom, aby som sa spolupodieľal na naozaj kvalitných hudobných projektoch. Lebo síce peniaze dokážu človeku uľahčiť život, ale ak niekto nie je v práci spokojný, tak bude nešťastný aj v živote. A hlavne vtedy, keď ide o tvorivú prácu. Lebo robiť pre peniaze sa istú dobu dá, ale len chvíľu. Potom z toho človek skončí v depresiách a medzi umelcami by nebolo treba dlho hľadať príklady... A to ani nehovorím o tom, že ani s tými peniazmi to nie je bohvieako ružové. Väčšina ľudí si myslí, že dostávame neviem aké závratné honoráre. A pritom pokiaľ človek nie je naozaj hviezdou prvej triedy ako je napríklad v našich končinách Lucka Bílá, tak si zase toho kto vie koľko pýtať nemôže..."

Hoci V. Csontos priznal, že je tak trochu workoholik, vraj si rád aj poleňoší. "Niekedy je dosť ťažké prekonať sa, keď sa mi do čohosi nechce. Rád spím a jem. Rád pozerám filmy, robím si filmotéku. No a rád šoférujem. Nedávno som si urobil kapitánsky kurz na plachetnicu, tak dúfam, že sa na budúci rok na nejakú dostanem, aby som si to znovu skúsil." Domov na východ chodieva tak často, ako mu to čas dovolí. "Nie je toho veľmi veľa, ale snažím sa raz za dva mesiace prísť domov. Hlavne vtedy, keď sú v rodine alebo medzi kamarátmi nejaké oslavy. Je pravda, že keď prídem domov, tak by som potreboval byť minimálne dvakrát, aby som postíhal obísť všetkých známych, ktorí ma chcú vidieť. Takže sa musím snažiť to nejako regulovať, aby som sa nezbláznil. Najlepšie mi padne, keď môžem po štvorhodinovej ceste v aute len tak ležať doma a oddýchnuť si."

Dátum narodenia: 3. 1. 1979

Znamenie: Kozorožec

Miesto narodenia: Moldava nad Bodvou

Ukončené vzdelanie: JAMU Brno

Rodinný stav: slobodný

Relax: šoférovanie

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 6. Aká je chémia vôní
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 5. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 6. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 7. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 8. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 9. Aká je chémia vôní
 10. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 30 255
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 16 699
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 14 748
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 9 652
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 717
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 256
 7. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 8 225
 8. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 8 084
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 971
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 724
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Športový víkend na východe - servis výsledkov a faktov

Ako sa skončili zápasy a podujatia v rôznych športoch. Priebehy online.

ilustračné
Vzácny úlovok má pre zberateľov svoju hodnotu.
ROZHOVOR

Pediatrička: Niekedy som očkovala na chrípku 600 detí za rok, teraz približne 50

Ľudia si zvykajú, že nemôžu behať za lekárom so všetkým.

Pediatrička Eva Ševecová.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Monika Jankovská.
Stĺpček Osmelené

Prečo nechceme, aby muži nosili ženské róby

Harry Styles rozpútal debatu o mužoch v šatách.

Michaela Žureková
ČESKÝ ZÁPISNÍK

Keď sa Česko riadi ako firma. Krachujúca

Babiš musí ísť prosiť do Senátu. Piráti mu pokazili predvolebnú hru s daňami.

Jindřich Šídlo.
Novak Djokovič a tréner Marián Vajda.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop