má problém s manažovaním, kompetenciami, kvalitou zamestnancov i transparentnosťou. To všetko v porovnaní s Nórskom, ktoré sa na financovaní projektu podiela z väčšej časti.
KOŠICE. Karpatský rozvojový inštitút (KRI) Košice usporiadal konferenciu v rámci projektu Dobré spravovanie na regionálnej úrovni v oblasti regionálneho rozvoja. Zúčastnila sa na nej aj veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva J. E. Brit Lovseth a Greta Johansen z Výkonného výboru pre Severné Nórsko (ECNN).
Projekt je financovaný Nórskym finančným mechanizmom a štátnym rozpočtom SR. Celková čiastka naň je 282 700 eur, Nóri z toho financujú 85 percent. Odštartoval v júli 2007, ukončený má byť v decembri 2009. Teraz ukončili prvú etapu projektu. Ďalším krokom má byť vypracovanie modelu fungovania regionálnej samosprávy a vzdelávanie pracovníkov samosprávy. Otestovať ho chcú v Nitre a Prešove.
V Nórsku je vyššia transparentnosť
V Nórsku pracujú s regiónmi oveľa dlhšie ako u nás. "Na regionálnej úrovni máme k dispozícii oveľa viac financií v porovnaní zo Slovenskom. Ale máme podobné problémy," povedala Johansen.
"U nás máme väčšiu účasť rôznych organizácii. Informovanosť a transparentnosť je oveľa vyššia v Nórsku," porovnala Johansen.
Budú znižovať počet krajov
V Nórsku teraz uvažujú o novom územnosprávnom členení. Krajina s 4,65 milióna obyvateľmi je rozdelená na 19 krajov. Pre porovnanie, Slovensko s 5 miliónmi obyvateľov ich má osem. Severský štát má však rozlohu takmer 400-tisíc kilometrov štvorcových, kým Slovensko len 49-tisíc, takže dostupnosť sídla kraja pri ich menšom počte by bola v Nórsku zhoršená. Napriek tomu o redukcii krajov uvažujú.
"Opäť sa aj u vás diskutuje, či sa nevrátiť k trom krajom. My vidíme, že u nás bude nevyhnutné zmenšiť počet z devätnásť, aby sme lepšie dokázali využiť finančné prostriedky," uviedla Lovseth.
Podľa Lovseth bude európskym trendom menší počet územných celkov s väčším počtom obyvateľov.
Obce dramaticky zredukovali
Zaujímavým je aj porovnanie počtu obcí v oboch krajinách. Pri takmer zhodnom počte obyvateľov je v Nórsku po dramatickej redukcii 450 obcí, u nás takmer 2900. "Redukcia počtu obcí ich zlučovaním nastala preto, aby sme udržali požadovanú úroveň školstva. To isté sa týka aj zdravotníctva a sociálnych aspektov, kde sa nedala zabezpečiť kvalita u menších obcí," vysvetlila Lovseth.
Autor: ee
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári