štátny majetok v Tatrách ministerstvo obrany. Čudnému preceneniu predchádzala séria divných operácií. Podľa zamestnancov zariadení za všetkým stojí snaha skryto privatizovať štátny majetok za babku.
VYSOKÉ TATRY. Hoci Róbert Fico hovorí, že štát je dobrý hospodár a privatizácia má červenú, ministerstvo obrany pod vedením Smeru sa správa inak. Minimálne oceňuje štátny majetok tak, aby mal čo najnižšiu hodnotu. Súčasné vedenie tvrdí, že za divné operácie s vojenským majetkom vo Vysokých Tatrách je zodpovedná bývalá vláda. Dzurindovci naopak hovoria, že podozrivé je to, čo dnes v rezorte robí Smer.
Pozemky podhodnotili o miliardu
Niektorým zo zamestnancov precenený majetok štátnych Vojenských zdravotníckych zariadení, a.s. (VZZ) preráža oči. "Pozemky jeho hotelového komplexu v Tatranských Zruboch ohodnotili na 500 korún za štvorák, hoci reálna trhová hodnota je i pri konzervatívnom odhade 4000 korún," hovorí zamestnanec, ktorý požiadal nezverejniť svoje meno. V Klimatických kúpeľoch v Tatranských Matliaroch ďalšej tatranskej prevádzke akciovky pozemky ohodnotili dokonca na 130 korún za meter štvorcový. Podľa zamestnancov pri rozlohe 240 tisíc metrov štvorcových ide len pri týchto parcelách o podhodnotenie majetku štátu o miliardu korún. Oceňovanie vôbec nebralo do úvahy kvalitu pozemkov, napríklad prítomnosť inžinierskych sietí. Väčšinu z nich tvoria práve priľahlé parcely budov.
Koliba za bagateľ
Zamestnanci dokumentáciou poskytli ďalšie príklady. "V Tatranských Zruboch sme rekonštruovali kolibu, vybavili sme ju novou kuchyňou, kotolňou a interiérom. Hoci prestavba stála takmer tri milióny, kolibu ocenili na 850 tisíc korún. Za takýto bagateľ by som si reštauráciu vo Vysokých Tatrách kúpil okamžite," hovorí zamestnanec.
Od Piešťan až po Tatry
Štátna akciovka VZZ vznikla vo februári 2006 zlúčením Hotela Tatranské Zruby, Klimatických kúpeľov Tatranské Matliare, Vysokošpecializovaným ústavom Nová Polianka a Vojenským kúpeľným ústavom Piešťany s úhrnným základným imaním 491 miliónov korún. Podcenenie majetku sa týka celej VZZ - všetkých štyroch prevádzok od Piešťan až po Tatry.
Dopredu určený výsledok
Čudné preceňovanie sa uskutočnilo po vzniku VZZ v mesiacoch apríl až december 2006. "Div divúci, celková hodnota majetku VZZ poverenej externej firme na jeseň vyšla presne na hodnotu základného imania 491 miliónov z februára," hovorí náš zdroj. Podľa neho celé spočítavanie a ohodnocovanie prebiehalo účelovo. Súpis sa robil tak, aby sa do tejto dopredu určenej sumy všetko zmestilo bez ohľadu na reálne ceny majetku. "Vôbec napríklad nezarátali cenu značky, čo i len pri storočných prevádzkach kúpeľov musí predstavovať aspoň nejakú sumičku," povedal zamestnanec.
Vyhláška určuje kritériá
Skutočný majetok VZZ oproti ich "oceneniu" použitým znaleckým posudkom je podľa nášho zdroja vysoko podhodnotený. "Jeho skutočná hodnota dosahuje miesto 0,49 miliardy korún prinajmenej 3,5 miliárd," hovorí. "VZZ preceňovalo podľa vyhlášky č. 492/2004, ktorá definuje hodnotu majetku ako "najpravdepodobnejšiu cenu, ktorá by sa dosiahla pri poctivom predaji v danom čase a mieste," teda vlastne trhovú cenu. Výsledky tohto ocenenia vrátane pozemkov sú doslova jej flagrantným porušením," uviedol náš zdroj.
Skrytá privatizácia?
Zamestnancom z podozrivého precenenia vychádza, že skupina ľudí z prostredia VZZ a ministerstva pomýšľa na skrytú privatizáciu. "Ak sa bude niečo predávať, bude sa vychádzať z nízkeho ocenenia. I za cenu porušení vyhlášok," myslí si náš zdroj. Spájanie podhodnotenia lukratívneho štátneho majetku s úmyslom predať ho pod cenu je možno logický, no stále len osamotený úsudok. Divnému preceneniu VZZ však predchádzali ďalšie úkony, kde mal byť viacnásobne obídený zákon. Takto podozrenia z prípravy skrytej privatizácie za babku dostávajú výraznejšie kontúry.
Podľa zamestnancov malo pri precenení VZZ okrem porušenia vyhlášky 492/2004 o stanovení všeobecnej hodnoty majetku dôjsť k ďalším nezrovnalostiam.
Účtovať sa malo bez riadnych prvotných dokladov v rozpore so zákonom o účtovníctve.
Oficiálne nemal byť vydaný k preceneniu súhlas ministerstva a písomný príkaz generálneho riaditeľstva VZZ.
Podozrenia - čo predchádzalo preceneniu?
Preceneniu majetku VZZ predchádzali kroky, ktoré podľa časti zamestnancov naznačujú zámer získať lukratívny štátny majetok obchádzaním zákonov. V kauze sa objavuje i podozrenie z falšovania podpisu ministra.
TATRANSKÉ ZRUBY. Hotelový komplex Tatranské Zruby bol do roku 2006 príspevkovou organizáciou ministerstva. "Zámer dostať ho pod krídla VZZ bol evidentný. Akciovka môže ľahšie predávať časti svojho majetku. Ako keby všetko bolo podriadené len rýchlosti," spomína zamestnanec.
Zamestnanci sú presvedčení, že kvôli vyššej ako miliónovej hodnote podľa zákona o správe majetku štátu musela o presune komplexu v Tatranských Zruboch pod VZZ rozhodnúť vláda. To sa ale nikdy nestalo. Ľudia z ministerstva mali podľa nášho zdroja vládu obísť trikom. "Tatranské Zruby presunuli do VZZ ako zdravotnícke zariadenie podľa zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, hoci žiadna zdravotnícka činnosť sa tam vôbec nevykonáva. Urobili to tak, že zotavovňu Zruby krátko pred tým špekulatívne presunuli pod správu Vojenských kúpeľov Tatranské Matliare," hovorí náš zdroj.
Pri včleňovaní Tatranských Zrubov do VZZ sa nemala rešpektovať dvojročná lehota zákona o rozpočtových pravidlách na preskúmanie limitov krytia vlastných tržieb. Nemala byť vykonaná ani povinná inventarizácia majetku. Majetok zotavovne na Tatranských Zruboch nebol protokolárne odovzdaný podpisom štatutára.
Rozhodnutie ministerstva o zlúčení zotavovne a kúpeľov nemalo podľa zamestnancov potrebný súhlas ministerstva financií. Pochybná na rozhodnutí mala byť i absencia doložky právoplatnosti a ďalších dokumentov. Z porád ekonomickej sekcie ministerstva obrany sa o zlučovaní zariadenia nerobili žiadne zápisy, hoci na iných poradách tomu tak vždy bolo.
Perličkou je úkolový list ministra obrany o príprave krokov na zlúčenie zariadenia v Zruboch zaslaný do zotavovne faxom mesiac pred vydaním rozhodnutia. Ten nesie viacero znakov manipulácie a falšovania. Zároveň o presune v trhovej hodnote niekoľko stomiliónového majetku v tom čase nemal tušenia ani riaditeľ sekcie majetku ministerstva obrany, čo prekvapene vyjadril listom.
Pri vzniku si VZZ do svojho základného imania zapísala hodnotu bytového fondu, čo bolo podľa zamestnancov v rozpore so zákonom o vlastníctve bytov. Zamestnanci tieto a ďalšie podozrenia z porušení zákonov podložené dokumentáciou zaslali na prešetrenie generálnej prokuratúre a na najvyšší kontrolný úrad.
Falšoval niekto ministrov list?
Úkolový list na vykonanie zlúčenia podozrenia z nepravosti vyvoláva vo viacerých znakoch.
List nebol registrovaný na sekretariáte ministra, hoci to bolo zvykom pri iných listoch.
n Podpis ministra na poslednej tretej strane je bez uvedenia jeho mena a funkcie. Chýba takisto guľatá pečiatka z kancelárie ministra.
Hlavička listu uvádza počet strán dva, list s podpisom ministra je však na tretej strane.
Existencia tretej strany nesie znaky xeroxovej kópie iného listu s podpisom, pričom obsah a nelogické usporiadanie textu na predošlých stranách vyvolávajú domnienku, že bol písaný tak, aby sa mohla dopasovať tretia so skopírovaným podpisom
List bol doručený len faxom, originál doteraz neprišiel
Existuje takmer mesačný rozdiel v dátumoch písania listu a jeho doručenia (toti)
Smer a SDKÚ sa vzájomne obviňujú
BRATISLAVA. Hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela reaguje, že za divné praktiky vo VZZ je zodpovedná predchádzajúca garnitúra. "VZZ vznikla za Dzurindovej vlády a táto transformácia je v súčasnosti predmetom skúmania generálnej prokuratúry a NKÚ," povedal Gemela.
Smeráci: Preceňovali oni
Ten odmieta i zodpovednosť za podozrivé preceňovanie "Ak došlo k podhodnoteniu majetku, tak za vlády Mikuláša Dzurindu," tvrdí Gemela. Faktom však ostáva, že podozrivé preceňovanie VZZ sa ukončilo až v decembri roku 2006. Teda niekoľko mesiacov po prebratí rezortu obrany stranou Smer.
Predaj áno, privatizácia nie
Gemela sľubuje, že pri predaji častí majetku VZZ sa kontroverzné precenenie do úvahy brať nebude. "Ak predáme majetok v Matliaroch, neznamená to, že za pozemky budeme pýtať tých 130 korún," upresňuje. Ministerstvo preto sľubuje dva nové znalecké posudky, z ktorých sa bude vychádzať. Rezort nechce plánovaný predaj v Matliaroch nazývať privatizáciou, ktorú vláda oficiálne stopla. "Nejde o predaj časti podniku podľa Obchodného zákonníka, ale zbavovanie sa majetku, ktorý je pre nás finančnou záťažou," uviedol.
SDKÚ: Predávať sme nechceli
Bývalý minister obrany Martin Fedor z SDKÚ na otázku, či transformácia VZZ prebehla v poriadku, priamo neodpovedal. Reagoval len na informácie, že skrytú privatizáciu tatranských zariadení mal pripravovať on. "Tieto špekulácie sú realitou nepodloženými nezmyslami," povedal Fedor. Podľa jeho asistenta Fedor koncepciu transformácie tatranských zariadení nepripravoval, len na ňu ako štátny tajomník dohliadal. "Práve naopak, predaj majetku v Matliaroch schválilo ministerstvo pod vedením Smeru. My sme to predávať nechceli," doplnil.
Pravosť podpisu nevie posúdiť
Pravosť svojho podpisu z fotokópie podozrivého listu bývalý minister Juraj Liška dnes nevie posúdiť. "Po takom dlhom čase sa to nedá. Ministrovi pod ruky prejdú za mesiac na podpis stovky materiálov, aj preto to nie je možné," povedal Liška. Ten potvrdil, že transformáciu vojenských zdravotníckych zariadení mal na starosti jeho štátny tajomník M. Fedor. "VZZ vznikalo po mojom odchode z ministerstva po páde lietadla, preto sa nemôžem vyjadriť, či bol proces v poriadku," doplnil Liška.
Riaditeľ sa nevyjadruje
Aby nebolo zmarené vyšetrovanie, generálna prokuratúra a najvyšší kontrolný úrad sa v tomto štádiu k priebežným výsledkom šetrenia súboru podozrení nevyjadrujú. Podľa našich dôveryhodných informácií z ministerstva však prešetrovanie už stihlo "narobiť vietor". Riaditeľ VZZ Stanislav Rehuš sa pre pracovnú zaneprázdnenosť ku kauze odmietol vyjadriť. Zodpovedný pracovník Výskumného ústavu riadenia hodnoty podniku, ktoré preceňovanie VZZ vykonalo sa ku preceňovaniu nemohol vyjadriť pre neprítomnosť kvôli služobnej ceste.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári