KOŠICE. Stavebný boom v Košiciach tlačí na využitie ďalších území. Stavať sa už možno bude aj v ochranných pásmach v okolí hutníckeho závodu U. S. Steel Košice, kde to dnes nie je možné.
K tomu je potrebná zmena ich hraníc, ktorú presadzujú miestne samosprávy. Reagujú na záujem investorov o voľné plochy, kde výstavbu nedovoľujú stavebné uzávery vyhlásené v 60. rokoch kvôli znečisteniu životného prostredia. Odvolávajú sa na to, že dnes je výroba vo fabrike oveľa ekologickejšia ako v časoch VSŽ.
Šaca: Zrušte uzáveru
Pásma hygienickej ochrany pre U. S. Steel zasahujú do viacerých košických mestských častí. Najaktívnejšie ich prehodnotenie navrhuje mestská časť Šaca, ktorú obmedzuje stavebná uzávera v lokalite Ludvíkov dvor.
Miestni poslanci v septembri schválili požiadavku, aby do nového územného plánu Košíc bolo zapracované zrušenie pásma hygienickej ochrany v katastri Šace i zrušenie stavebnej uzávery. Samosprávu oslovil investor, ktorý chce na Ludvíkovom dvore postaviť 35 bytových domov.
"Dôvody na trvanie ochranného pásma aj uzávery pominuli. Technológia v U. S. Steel aj ochrana životného prostredia prešla významnými zmenami. Mestská časť potrebuje územie na rozširovanie výstavby," povedal prednosta miestneho úradu Peter Šnajdár.
Nový územný plán
Mesto Košice na podnet Šace pripravuje zmeny ochranných pásiem v rámci vypracovania nového územného plánu. Podľa Ľuboslavy Vlčkovej z Útvaru hlavného architekta dajú najprv spracovať ich posúdenie. Vychádzať bude najmä z aktuálnych meraní znečistenia ovzdušia.
Spracovateľa posúdenia ochranných pásiem vyberú z firiem a ústavov, ktoré majú k tomu oprávnenie a sú zaregistrované ministerstvom životného prostredia."Na základe tohto dokumentu budú stavebným úradom vyhlásené nové ochranné pásma, pravdepodobne menšie. Budú zapracované do územného plánu cez jeho zmeny a doplnky. Ten bude potom riadne prerokovaný a schválený," povedala Vlčková.
Investície do ekológie
U. S. Steel sú najväčším slovenským znečisťovateľom ovzdušia. V roku 2006 oceliarne vyprodukovali viac ako 136-tisíc ton znečisťujúcich látok. Americká spoločnosť sa pri preberaní košických železiarní v roku 2000 zaviazala znížiť staré environmentálne záťaže. Odvtedy pravidelne informuje, že záväzok plní.
"Od svojho príchodu do Košíc U. S. Steel investoval viac než 250 miliónov dolárov do environmentálnej oblasti. Úradu verejného zdravotníctva poskytujeme všetky požadované merané hodnoty na prehodnotenie pásiem hygienickej ochrany," uviedol hovorca spoločnosti Ján Bača.
Emisie klesajú
Pokles produkcie emisií potvrdzuje Krajský úrad životného prostredia v Košiciach. "Vďaka ukončeniu rôznych stavieb sa napríklad v roku 2003 znížili emisie tuhých látok o 4-tisíc ton, o rok neskôr o 2 200 ton. Pripravujú sa ďalšie akcie zamerané na zníženie emisií," vymenúva Kristína Klecunová z odboru kvality životného prostredia.
Podľa údajov monitorovacej stanice Slovenského hydrometeorologického ústavu vo Veľkej Ide dochádzalo od januára do septembra k prekračovaniu povoleného limitu prachových častíc. Hodnoty oxidu siričitého, oxidu dusíka a oxidu uhoľnatého boli v norme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári