Čoraz častejšie sa stáva, že deti týrajú svojich rodičov. Je pritom jedno, či ide o dieťa alebo už dospelého človeka.
KOŠICE. Zo zločinu týrania blízkej a zverenej osoby vyšetrovateľ obvinil 55-ročného Andreja S. z Košíc, ktorý od apríla 2008 po návrate z protialkoholického liečenia, najčastejšie pod vplyvom alkoholu, psychicky a fyzicky týral svoju 82-ročnú matku.
"Bil ju po hlave, zamykal v izbe, vyháňal ju z domu, respektíve ju nechcel do domu pustiť, preto bola nútená viackrát prespať u susedov," vysvetľuje hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Jana Demjanovičová. Aj keď ju nezranil, hrozí mu trest odňatia slobody na 7 až 15 rokov.
Hodil po nej kladivo
Podobný prípad sa v stredu udial aj v obci Trsťany v okrese Košice-okolie. V minulosti už raz súdne trestaný 44-ročný Milan v kuchyni rodinného domu pod vplyvom alkoholu vulgárne nadával a vyhrážal sa fyzickou likvidáciou svojej 70-ročnej matke.
"Vo vyhrážkach pokračoval aj na dvore, kde po matke hodil kuchynský nôž a kladivo, ale nezasiahol ju. Vzbudil tak v nej dôvodnú obavu, že vyhrážky uskutoční," dozvedáme sa z polície. Vyšetrovateľ už muža obvinil z prečinu nebezpečného vyhrážania, za čo mu hrozí trojročné väzenie.
Podnety z detstva
Psychologička Eva Fazekašová tvrdí, že takéto prejavy môžu súvisieť s citovým zážitkom, nespokojnosťou či neuspokojením potrieb. Ale aj poruchou správania či vypestovanou genetickou poruchou.
"Ak dieťa vidí taký vzor v rodine, môže jeho správanie prepuknúť do agresivity. Tá môže byť dlhodobo skrytá. Rodič je dominantný, nedovolí sa osamostatniť trebárs aj dospelému človeku. A pri nejakom frustrujúcom podnete si aj dospelý povie, že toho bolo dosť. Vie reagovať len tak, ako to videl doma. Zastrašovaním, vydieraním a agresivitou," vysvetľuje psychologička a dodáva, že alkohol potom odbúrava zábrany a je spúšťačom skrytej agresivity.
Skryté duševné problémy
E. Fazekašová poukazuje na spoločenské podnety, ktoré akoby agresívne správanie viac podnecovali.
"Myslím film, správy... Komunikácia je čoraz agresívnejšia. Ľudia si uvedomujú, že máju práva a akoby išlo do popredia len ich presadzovanie. Trocha sa tu zabúda na povinnosti. Obeťami sa ľudia stávajú buď v dôsledku nejakého skratu útočníka, ale sú aj prípady, keď neviem, či je možné nazvať obeťou toho, kto drží toho druhého v pozícii podriadeného, nesvojprávneho, menejcenného. On je reálne obeťou, ale zároveň aj spúšťačom agresivity."
Psychologička hovorí aj o princípe náhody, keď sú ľudia v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Ďalšou vecou je, že u agresora môže byť skrytá psychiatrická diagnóza. Neliečená či prerušená farmakologická liečba alebo opustenie liečebne môžu spustiť nekontrolované správanie.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári