Korzár logo Korzár Košice

Košičanka Monika Petrik sa v stredoškolských rokoch rozhodla venovať ázijským kultúram, ale i joge a ajurvéde

Ráno si nevie predstaviť bez cvičenia, je to jej spôsob štartu do nového dňaKošičanka Monika Petrik sa na rozdiel od väčšiny rovesníčok venuje

Ráno si nevie predstaviť bez cvičenia, je to jej spôsob štartu do nového dňa

Košičanka Monika Petrik sa na rozdiel od väčšiny rovesníčok venuje niečomu, čo je v našich končinách ešte vždy ako keby zahalené závojom tajomstva ázijským kultúram. Popritom sa v poslednom čase sústreďuje tiež na masáže. Hlavne, podľa tradičnej indickej medicíny, na masáž ajurvédsku. Aká bola cesta mladej ženy k týmto nekaždodenným smerom? Kde začali prieniky?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvé kroky sa podľa slov M. Petrik viažu k stredoškolským rokom. Vtedy sa jej dostala do rúk kniha Milana Poláška Joga osem stupňov výcviku. "V kníhkupectve sme boli aj s mamou. Ju čítanie knihy nenadchlo, kým mňa chytilo a doma som podľa nej sama začala cvičiť. Možno aj preto ma to lákalo, pretože v škole som s niekoľkými spolužiakmi tvorila skupinku, ktorí sme sa o ázijskú, indickú, aj staroegyptskú filozofiu a všetko, čo s nimi súvisí, zaujímali.

SkryťVypnúť reklamu

Dokonca sme chodili na filozofiu ako nepovinný predmet. Niekto môže nechápavo krútiť hlavou, prečo ma viac ako diskotéky alebo klebetenie s priateľkami na ´zmrzke´ bavili tieto smery. Odpoveď je z môjho pohľadu jasná chcela som spoznať aj niečo iné ako kresťanstvo a našu, európsku kultúru."

Joga je vhodnou brzdou

Po maturite nastúpila pracovať do občianskeho združenia Humatrend, kde sa okrem správnej životosprávy a novému spôsobu života venovali aj skupinovej joge, takže začiatky samouka mala kde ďalej rozvíjať. To, že spolu naraz cvičilo viac ľudí, je správne, lebo kto s jogou začína, určite by sa jej nemal venovať sám, doma. Rozhodne potrebuje mať cvičiteľa, ktorý mu pomôže dostať telo i prácu s ním pod kontrolu. Jogou sa postupne získa ohybnosť, zvýši sa odolnosť, imunita a harmonizuje sa celý človek, takže prestáva byť fyzicky i v mysli "rozhádzaný."

SkryťVypnúť reklamu

"Aj pre mňa znamenala zosúladenie toho, čo chcem dosiahnuť, s tým, ako to chcem dosiahnuť. Joga má v dnešnom uponáhľanom svete veľký zmysel. Práve preto, že sa stále kamsi náhlime, čiže žijeme rýchlo, potrebujeme sa zastaviť, stlmiť, zbrzdiť a aspoň minimálny čas sa zaoberať samými sebou. Nie okolitým svetom a myšlienkam, čo bude zajtra v práci, kto nás nahnevá alebo či budeme mať dosť peňazí na zaplatenie všetkých poštových poukážok... Joga vie k tomu pomôcť." Podľa M. Petrik keby sme sa popri každodennom ponáhľaní vo chvíľach voľna ešte venovali dynamickej činnosti, organizmus sa tak vybičuje, že sme ešte nervóznejší, unavenejší a skôr sa po zdravotnej stránke niečo "pokazí." Preto treba k rušnému dňu hľadať pokojnejšie chvíle oddychu.

SkryťVypnúť reklamu

K rovnováhe jej tela a ducha a rozvoju osobnosti prispel pobyt v Japonsku. Zišlo sa vtedy 70 ľudí z rôznych krajín sveta, ktorí sa venovali psychologickému tréningu, aj náročným fyzickým aktivitám ako boli beh či šesťhodinový výstup na horu Fudži. "V rámci pobytu sme navštívili niekoľko komunít, kde žili od ruchu veľkomiest vzdialení ľudia, pre ktorých bolo podstatné ekologické farmárčenie. Veľkým obohatením tela i ducha bolo pre mňa putovanie, ktoré sme spolu s ďalšími dobrodruhmi cestovateľmi nazvali Turné po západnej Európe. Cestovali sme mikrobusom a navštívili viacero krajín. Medzi nimi Škótsko, kde sme boli v mierovom centre, aj v budhistickom chráme."

Zo Škótska zamierili na sever Talianska, asi 50 km severne od talianskeho mesta Turíno, kde je v ťažko dostupnom údolí ezoterická komunita Damanhur. Zameriava sa na kultúrno-umeleckú činnosť a charakterizuje ju úzky kontakt ľudí s duchovnými silami prírody a kozmu. Jeho obyvatelia v podzemí stavajú chrám, kde sú sály zasvätené vzduchu, vode, zemi a ohňu. "Pri návrate z Talianska sme sa zastavili v indickej védskej komunite, pôsobiacej v Maďarsku. Sú to vlastne Maďari, ktorí vyznávajú hinduizmus, žijú vo vlastnej dedinke neďaleko Balatonu a držia sa toho, čo prikazujú štyri posvätné indické knihy - védy, ktoré pokladajú hinduisti za sväté."

Hlavnou je ajurveda

Každé stretnutie a každý pobyt s niečím iným, dovtedy neznámym, boli pre M. Petrik obohatením v jej ďalšom napredovaní. I keď ani joga, ani ajurvéda v pravom slova zmysle to neboli. Skôr ich kombinácia, ktorej sa posledný rok intenzívne venuje. "Ajurvéda je najstarší liečebný systém na svete. Do nášho jazyka by sme to mohli preložiť, že je to veda o živote. Zrodila sa v starobylej Indii asi pred 5000 rokmi a dáva veľký dôraz na zdravý život prevenciou a neustálou podporou zdravia pomocou vyváženej stravy, pozitívneho myslenia, životného štýlu. Má nám pomôcť pri vytváraní zdravého a vyrovnaného tela, mysle a ducha."

Každý človek má svoj vlastný, jedinečný energetický vzorec kombináciu fyzikálnych, mentálnych a emočných charakteristík, ktoré sa za normálneho života prakticky nemenia. Len keď začnú pôsobiť vonkajšie a vnútorné faktory, hoci aj prostredníctvom ročných období, fyzickou traumou či nevhodnou stravou, prirodzená rovnováha, a tým aj spomínaný vzorec, sa narušia. "Ajurvéda je teda spôsob nastavenia životného programu, akási prevencia, ktorej, ak sa človek drží, bude sa cítiť dobre. Ľudí delí na tri základné typy, podľa ktorých sa treba stravovať, aj správať. Ohnivý typ by napríklad nemal chodiť v lete na slnko, pretože to ho ešte viac nabudí, a tiež by nemal konzumovať štiplavé jedlá. Okrem ohnivého ešte existujú vzdušný a zemitý typ. Podľa nich by sa mali ľudia stravovať. To, čo z jedla pripraví, je jedno, podstatné je, aby to bola taká potravina, ktorá sa k určenému typu hodí."

Nie je teda rozhodujúce, či si človek z karfiolu urobí polievku, prívarok alebo ho vypraží. Dôležité je, aby skonzumoval karfiol. "Ja som kombinácia ohnivého a zemitého typu, preto si musím okrem inoho dávať pozor na koreniny. Pri ochucovaní sa snažím vyhýbať octu a štipľavej červenej paprike a skôr siaham po sladkastých koreninách. Snažím sa tiež dodávať telu viac zeleniny ako mäsa. I keď s rybami bol problém, dosť dlho mi trvalo, kým som sa ich naučila jesť."

A čo ďalšie ľudské neresti ako sú cigarety a alkohol? Podľa M. Petrik je joga zásadne proti cigaretám. Nielen preto, že sú nezdravé, ale dychové cvičenia, ktoré k nej patria, nemôže fajčiar robiť tak dobre a účinne ako by mal. S alkoholom je to trochu inak. Jeden štamperlík niečoho, čo súvisí s rastlinami a bylinami, sa v ajurvéde pripúšťa. "To isté platí pri vínach. Pohár bieleho alebo červeného bylinného alebo bylinkami riedeného sa povoľuje. I tu však platí, všetkého s mierou."

M. Petrik sa počas mesačného pobytu v Japonsku stretla aj s mandalami. Majú tvar kruhu a sú to harmonizujúce obrázky, prostredníctvom ktorých sa dajú vyjadriť najhlbšie city človeka. Sú cestou k harmónii, dokonca sa nimi dá aj liečiť. "My sme sa naučili robiť tzv. papierové písané mandaly, v ktorých boli tri milimetre od seba predznačené kruhy a mali sme do nich vpisovať pozitívne tvrdenie. Aké, bolo na našom rozhodnutí. Text sa opakuje, kým nie je celý priestor zapísaný. Súčasne s písaním sa robia dychové cvičenia. Mandaly majú človeka učiť skoncentrovať sa na jedinú vec. Tieto mali výhodu, že sa dali uchovať. Okrem nich existujú tibetské sypané mandaly. Sú z farbeného piesku alebo ryže. Väčšinou sa nimi znázorňuje niečo, čo súvisí s budhizmom a jeho chápaním vesmíru. Po dokončení sa, ako potvrdenie toho, že nič nie je večné, ale pominuteľné, rozmiešajú, zničia. Spoločné majú oba druhy mandál to, že z nich vyžaruje energia.

Jogový tábor

Nedávno sa M. Petrik vrátila z Indie, zo zatiaľ posledného zahraničného pobytu zameraného na jogové cvičenia a poznávanie nových kultúr. Dostala sa tam cez maďarskú jogovú skupinu Átma center z Budapešti, ktorá zorganizovala v meste Rišikéš jogový tábor. A bola to najťažšia "makačka," akú doteraz absolvovala. "Od siedmej do deviatej ráno sme museli v jógovom centre pod prísnym dozorom cvičiteľa Jogi Kamalu bez oddychu dve hodiny cvičiť. Zosúladenie a náročnosť zvykov boli neskutočné, takže pot z nás tiekol cícerkom. Bola som však pyšná, pretože sa mi podarilo spraviť aj také cviky, o ktorých som doma dovtedy nechyrovala. Takže, význam to rozhodne malo." Joga vie popri psychickej sfére pomôcť zlepšiť ohybnosť tela a pôsobiť na činnosť vnútorných orgánov.

V meste Rišikéš je takýchto jogových centier veľa, doslova raj. Veď to je mesto jogínov, pútnikov i zvedavcov z celého sveta, ktorí tu prichádzajú, aby sa zdokonalili v meditáciách, v joge alebo v ajurvédskej masáži s liečivými olejmi a kryštálmi. "Po hodinovom oddychu nasledovali asi poldruhahodinové cvičenia s jogovým majstrom Acharya Kumara Swamim. Tie už boli miernejšie a zamerané najmä na dýchanie. Absolvovali sme tiež rôzne terapie ajurvédskeho lekára dr. Arora, takže som si na vlastnej koži vyskúšala, aký má vplyv na ľudské telo." Poobede sa potom chodilo po meste, po pamiatkach. Neobišli posvätnú rieku Gangu, v ktorej sa ženy kúpu oblečené a muži v odeve alebo odhalení do pol pása. "Nebáli sme sa do nej vojsť, pretože to bolo len 200 km od miesta, kde vyviera, takže ešte nebola prudká ani znečistená."

M. Petrik si dnes už rána nevie predstaviť bez toho, aby si najprv nezacvičila, čiže sa nevenovala sebe. Prečo to robí? "Väčšina ľudí okolo nás, ak ich oslovíte, sa začne sťažovať na to, že nemajú peniaze, že sú veľmi chorí a tiež, že deň je pre nich krátky, nič nestíhajú. Ja sa práve vďaka ajurvede nemusím zaťažovať tým, či som zdravá, či moje telo pracuje ako má, ale môžem riešiť iné, pre mňa podstatnejšie momenty. Pomáham teda sebe, a iným, ktorí sa pre ajurvédsku masáž rozhodnú a ktorú robím. I keď je jasné, že v zahraničí by som sa vedela lepšie uplatniť, som tu, v Košiciach. A je viac ako zrejmé, že odtiaľ neodídem, viažu ma k mestu a Slovensku silné väzby. V budúcnosti chcem rozšíriť svoju prax o ajurvédske poradenstvo. Tento spôsob života ma napĺňa."

Keď bola štvrtáčka na strednej škole, robila si rôzne poznámky a záznamy. Pri téme, čo chce raz v živote robiť, si poznačila, že to musí byť niečo, čo bude súvisieť s psychológiou a ezoterikou. "Som rada, že čiastočne sa mi to už splnilo. To ostatné postupne určite príde...," dodala Monika Petrik. Napohľad obyčajná, a predsa nekaždodenná mladá dáma.

Alžbeta LINHARDOVÁ

Autor: Súd neprijal dohodu

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 990
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 599
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 819
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 630
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 286
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 927
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 413
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 125
  1. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  2. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  3. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  4. Anna Miľanová: Obchodovanie áno. Dačo za dačo. Zakúpenie, výmena, či iné ocenenie kvality tovaru.
  5. Eva Bachletová: Šéfovia a šéfky!
  6. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/
  7. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  8. Peter Slamenik: Černák
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 210
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 9 652
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 444
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 285
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 875
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 758
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 024
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 559
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  2. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  3. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  4. Anna Miľanová: Obchodovanie áno. Dačo za dačo. Zakúpenie, výmena, či iné ocenenie kvality tovaru.
  5. Eva Bachletová: Šéfovia a šéfky!
  6. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/
  7. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  8. Peter Slamenik: Černák
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 210
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 9 652
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 444
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 285
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 875
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 758
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 024
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 559
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu