Absolvent herectva na konzervatóriu sa stal strážnym psom demokracie
Štúdium jedného odboru ešte neprináša istotu, že sa mu niekto bude skutočne venovať. Človek môže zmeniť svoje záujmy i smerovanie. Tak sa z mladého, možno nádejného, herca stal oduševnelý ochranca prírody. Porozprávali sme sa so zakladateľom asociácie Priatelia Zeme - SPS Ladislavom Hegyim. Zaujímalo nás, kde sú počiatky jeho ochranárskeho zmýšľania i čo všetko sa jemu i podobným aktivistom podarilo vďaka zanieteniu pre záchranu Zeme dosiahnuť.
Nezdá sa, že by bolo medzi herectvom, ktoré vyštudoval na košickom konzervatóriu a ochranárskymi aktivitami nejaké logické spojenie. "Ani nebolo," priznáva L. Hegyi. "Vyštudoval som herectvo a rok som účinkoval v bábkovom divadle. No ťahalo ma to niekam inam. Tak, ako každý mladý človek v období dospievania, aj ja som si pri prvých problémoch a tínedžerských ´utrpeniach´ kládol otázku, prečo som vlastne na tomto svete. Aké je moje poslanie, čo tu budem robiť a aký zmysel to tu celé má." Niekto ostane len pri úvahách, niekto aj hľadá odpovede, iný chce aj niečo konkrétne urobiť. "Pritom sebaspytovaní som si všimol, že nie som jediný, kto má problémy, kto sa vnútorne trápi. Naopak, uvedomil som si, že je množstvo ľudí, ktorí majú oveľa väčšie trápenie a že toho trápenia je na svete viac, než dosť."
Popri škole a hraní v bábkovom divadle hľadal pomyselnú medzeru, ktorú by mohol vyplniť vo svete a tým aj vo svojom vnútri. "Bol som všade, kde sa dalo. Pomáhal som čistiť prírodu, zúčastňoval som sa ekologických, ľudsko-právnych i ´zelených´ aktivít. Nevynechal som ani ekologické demonštrácie." A všetko dobrovoľne, bez nároku na odmenu, z presvedčenia. "Mal som vtedy devätnásť rokov a stále som hľadal priestor, kde by som sa mohol uplatniť. Uvedomil som si, že v tom čase bolo viacero organizácií, ktoré sa zaoberali riešením problémov ľudí, ale chýbala taká, ktorá by chránila zvieratá. Preto som pomáhal založiť Slobodu zvierat. Bola to prvá celoštátna organizácia na Slovensku tohto druhu." Po čase sa z Košíc presťahovala do Bratislavy. Aj s L. Hegyim, ktorý tam bol dva a pol roka. Keď videl, že je dobre naštartovaná a beží, ako má, vrátil sa na východ.
Ochrana zvierat sa považuje za dôležitý etický prvok spoločnosti... "Áno, je to veľmi dôležité, ale ja som už mal pocit, že je potrebné pracovať pre dlhodobé a kvalitné prežitie budúcich generácií. Ekológia v tom čase potrebovala pomôcť. Je pravdou, že sa v tejto oblasti angažovalo mnoho ľudí, ale nahromadilo sa aj veľa problémov, ktoré bolo treba riešiť." Naše dnešné technologické úspechy nás môžu zvádzať k optimizmu a sebaklamu, že technológia všetko vyrieši. Veď hypermarkety sú plné tovaru, potravín, spotrebiteľov... "Vyzerá to, že máme dostatok jedla, ale zabúdame, že našou úlohou je rozvíjať spoločnosť tak, aby sme nezničili prírodné zdroje. Nech po nás ostanú v dostatku a dobrej kvalite aj pre ďalšie generácie."
Vo svete podobné organizácie už úspešne fungovali a v porovnaní s tými na Slovensku aj lepšie komunikovali s verejnosťou. "Všimol som si, že rôzne kampane, ktoré sa u nás robili, boli vo väčšine prípadov zamerané proti niečomu negatívnemu, ale už v menšej miere za niečo pozitívne. A to sa mi nepozdávalo." Hovorí sa, že kritika má byť konštruktívna, inak nikam nevedie. "Veru, nechcel som len kritizovať a hundrať, že ´to tí ekológovia u nás na Slovensku nerobia dobre´, preto som založil organizáciu Spolok priateľov Zeme, ktorá sa dnes volá Priatelia Zeme - SPZ. Prizval som si k spolupráci svojich priateľov architektov, vedcov, aktivistov, študentov a začali sme tvrdo pracovať. Chceli sme ukázať, že sa to dá inak a lepšie."
Odpady a toxické látky
Každá činnosť by mala mať cieľ a spôsob, ako sa k cieľu dostať. Taktiku a stratégiu. "Aj my sme si už na začiatku stanovili dva piliere našej činnosti - že budeme zastavovať negatívne aktivity a plány štátu a podporovať tie pozitívne a že sa nebudeme venovať mnohým ekologickým témam. Radšej menej tém, ale kvalitne." Najlepšou cestou ako neurobiť nič, je chcieť zachrániť svet. "Už od nášho vzniku neskáčeme z témy na tému možno aj podľa toho, kde dávajú viac peňazí. Volíme radšej byť chudobnejší a trochu ťažšie prežívať, ale venujeme sa témam dlhodobo a snažíme sa naberať skúsenosti a dobre im rozumieť."
Organizácií, spolkov, nadácií a skratiek je ozaj neúrekom. Asi nie je problémom si ich občas medzi sebou popliesť... "Z času na čas nám prídu maily adresované Slovenskému poľovníckemu zväzu, keďže za naším názvom je skratka SPZ," smeje sa L. Hegyi. "Pletú si nás aj so Stranou zelených, s ktorou nemáne nič spoločné. Tiež s Greenpeace. Sú to naši kamaráti, ale oni sú oni a my sme my." A v čom je rozdiel? "Napríklad v témach, ktorým sa venujeme, v spôsobe presadzovania zmien... My nekonáme natoľko razantne, s transparentmi, naše kampane sú nenátlakové, snažíme sa nevyužívať demonštrácie."
Pri práci sa ocitajú na rôznych miestach, nie len vo dne, ale aj v noci. "Jednou z našich aktivít je organizovanie infostánkov v centrách miest. V nich aj prespávame, čo máme dohodnuté s vedením mesta a Mestskou políciou. Polícia nám raz dokonca prisľúbila, že náš objekt v noci postrážia. Nevšimli si však, že sme sa po skončení akcie šli navečerať a do stanov sme sa vracali neskoro. Náš príchod zaznamenala kamera a zodpovedný pracovník polície dal pokyn hliadke. Odrazu sme len počuli výkriky a povely ´Von zo stanu! Tu je polícia! Legitimujte sa!´ V tom čase sme sa práve prezliekali a vyzliekali, ale museli sme tak, ako sme boli, ukazovať doklady, že nie sme zlodeji, ale organizátori," spomína s odstupom času už na úsmevnú príhodu.
Nosiť odev z materiálov, ktoré ponúka príroda a nahnevať ochrancov zvierat, alebo voliť umelé materiály a zaťažiť prírodu? "Treba len zbierať informácie. Dnes už ani kožušinový priemysel nie je to, čo bolo pred niekoľkými stovkami rokov. To už nie je tradičná výroba, je to vážny priemysel využívajúci množstvo chemikálií. Asi prvým a základným pravidlom, ktorým by sme sa mali riadiť, je prirodzená skromnosť, pretože každý výrobok do istej miery zaťažuje životné prostredie."
Samozrejme, že každý chce žiť pohodlný život a niečo pekné si aj kúpiť. A ako to dať do rovnováhy? "Kupovať kvalitné veci, nekupovať zbytočnosti len preto, že nám ich vnucuje reklama. Poznáme to ideme kúpiť mlieko a rožky a prídeme domov s dvoma taškami plnými vecí, ktoré sme pôvodne ani nechceli." Kedysi mali ľudia menšie nároky, preto sa nemuseli zamýšľať nad tým, či žijú ekologicky. S dnešnými technickými možnosťami a pri našich vysokých nárokoch, by sme sa nad našimi počinmi mali zamýšľať čoraz intenzívnejšie. A neostať iba pri zamýšľaní. "Prírodné zdroje na Zemi sú obmedzené a aj tie obnoviteľné musia mať dostatok času, aby sa regenerovali. Pri dnešnom tempe a množstvách ťažby je tento proces značne ohrozený."
Ťažké je byť doma prorokom
Priatelia Zeme sú celoslovenskou organizáciou, ktorá rieši problémy na celoštátnej aj lokálnej úrovni. Na lokálnej pomáhajú vtedy, ak občanom hrozí ´zlý projekt´ napríklad skládky, spaľovne a podobne, alebo ak je o našu spoluprácu a pomoc záujem, lebo chcú niečo zmeniť k lepšiemu. "V Košiciach doposiaľ vedenie mesta nemalo o spoluprácu záujem, skôr naopak. Až v posledných mesiacoch sa objavili náznaky zlepšenia. Ak by sa potvrdili, veľmi radi by sme pomohli v rozvoji triedeného zberu odpadov pre recykláciu a naopak, v znižovaní spaľovania a skládkovania odpadov, ako aj tvorby nelegálnych skládok."
Pripravený je aj projekt na zlepšenie v tejto oblasti v našom meste. "Ideálnym riešením pre mesto Košice by bolo zavedenie trhového mechanizmu aj do odpadového hospodárstva pri vysokých environmentálnych kritériách. Myslím tým zrušenie ´monopolu´ spaľovne, vypísanie verejnej súťaže na čo najekologickejšie a najlacnejšie odpadové hospodárstvo. Mesto Košice by podľa nášho názoru malo uzatvárať zmluvu ako silný partner, ktorý v prípade neplnenia environmentálnych cieľov mesta môže zmluvu kedykoľvek vypovedať a vybrať si inú, výhodnejšiu ponuku."
Za 12 rokov činnosti sa nakopilo aj viacero úspechov, o ktoré sa L. Hegyi pričinil. Podarilo sa, napríklad, zmeniť štyri zákony o odpadoch, obaloch i reklame. Zoznam úspechov by je ale podstatne dlhší." Podarilo sa nám presadiť zákaz vhadzovania reklamných letákov tam, kde ich nechcú. Ak sa ocitnú letáky v schránke, na ktorej je jasné označené, že si majiteľ neželá, aby mu ich tam dávali, hrozí distribútorom pokuta do dvoch miliónov korún. Je možné podať sťažnosť na Obchodnú inšpekciu."
V zákone o odpadoch zas presadili, že za viac druhov výrobkov sa platí recyklačný poplatok. "Tento poplatok pomáha obciam, ktoré majú vďaka tomu viac peňazí na triedenie väčšieho počtu odpadov. Jednoduchšie povedané, obce majú z čoho rozvíjať triedenie odpadov." Ibaže je najľahší obal aj najekologickejší? "Ani nie. Na jednej strane výrobcovia znížia hmotnosť obalu a na druhej reklamou a výhodnými zľavami navedú ľudí kupovať viac. Napríklad nápojov vo fľašiach. A keď už spomíname vodu z obchodu, je to riadna hlúposť kupovať si ju. Na väčšine územia Slovenska je voda v domácnostiach kvalitná a pitná."
Toľko práce, plánov, úspechov. Ale kto to celé financuje? "To sa pýtam aj ja každú noc, keď premýšľam, ako ďalej a odkiaľ na to všetko vziať. Sme poctivá mimovládna organizácia, ktorá bola a chce byť aj naďalej v zásade nezávislá, preto máme svoje etické kritériá pri prijímaní peňazí." Neberú peniaze od štátu, aby ostali nezávislí, od veľkých znečisťovateľov životného prostredia, ani od výrobcov ekologických produktov, ktorí spadajú pod oblasť ich podpory. Tak teda od koho? "Približne 60 percent finančných prostriedkov tvoria príjmy od nezávislých nadácií z domova i zo sveta, 30 - 40 percent tvoria členské príspevky, sú to tiež príjmy za prácu našich vlastných rúk a príjmy z dvoch percent svojich daní, ktoré nám venujú občania."
Ale s tými "dvoma percentami" sa to pred časom nejako skomplikovalo... "Pred vyše rokom Vladimír Mečiar presadil, že tie dve percentá nemôžu ísť ekologickým organizáciám. Nás to vôbec nemrzelo." Prečo? Nechýbali im tie peniaze? "Máme v stanovách, že súčasťou našej práce sú vzdelávacie aktivity, ktoré spadajú do skupiny, ktorá tie dve percentá môže získať. My vieme, že máme ťažší život, ale sme tu na to, aby sme strážili tých ´hore´, ktorí majú peniaze a moc rozhodovať, aby sme im zabránili rozhodovať v zlých kauzách alebo rozhodovať nesprávne. Sme akýmsi strážnym psom demokracie."
Dlhoročnú prácu, ozajstný záujem i fundovanosť L. Hegyiho si všimli aj na ministerstve životného prostredia. Ibaže nie na Slovensku. "Okrem práce predsedu organizácie Priatelia Zeme - SPZ som prijal ponuku byť poradcom ministra životného prostredia Českej republiky pre oblasť odpadového hospodárstva RNDr Martina Bursíka." Lepšiu reklamu svojej práci si naši ochranári veru želať nemohli...
Jarmila REPOVSKÁ
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári