Ich výška nie je z hľadiska samotného rozpočtu zanedbateľná. Miestne dane sú vo všeobecnosti považované za významný zdroj príjmov, ktoré sa následne, v rozpočte, premietajú do podoby výdavkov.
PREŠOV. Zákon o obecnom zriadení, ktorý môžeme považovať za určité "pravidlá hry" v samosprávach definuje spôsoby rozhodovania a spravovania vecí verejných. Hoci svojím hlasovaním spravidla rozhoduje zastupiteľstvo a starosta, resp. primátor, občania nie sú z rozhodovacieho procesu vylúčení. Obyvatelia majú právo podieľať sa na riadení obce a to nielen účasťou na voľbách, či v miestnom referende. Okrem iného môžu vyjadrovať svoj názor na verejných zhromaždeniach a zúčastňovať sa na rokovaniach obecného zastupiteľstva. Majú právo vyjadrovať sa k otázkam života obce. Participovať na správe dediny či mesta nemusia len tí, ktorí majú na jej území trvalý pobyt. Rovnakým právom disponujú aj obyvatelia s prechodným pobytom. Teda tí, ktorí, obci platia daň, prípadne vlastnia na jej území majetok.
Ak sme zákon o obecnom zriadení nazvali "pravidlami hry", potom všeobecne záväzné nariadenia môžeme inými slovami označiť za miestne zákony, Ich záväznosť, kontrola dodržiavania a sankcie za porušenie, dodávajú týmto právnym aktom vážnosť aj rešpekt. Regulujú život samosprávy a preto sa k nim majú občania právo vyjadrovať. Môžu pripomienkovať aj návrhy miestnych daňových zákonov.
Pripomienkujme jasne, žiadajme presne
Možnosť pripomienkovania všeobecne záväzného nariadenia je právom spolupodieľať sa na finálnych textoch. Návrh všeobecne záväzného nariadenia, ktoré bude zastupiteľstvo prerokovávať, musí byť minimálne 15 dní pred rokovaním uverejnený na úradnej tabuli, prípadne na webstránke samosprávy. Dňom jeho vyvesenia sa začína obdobie 10 dní, počas ktorých môžu občania, teda fyzické, ale aj právnické osoby predložiť svoje pripomienky. Tie môžu byť podané ústne, písomne, alebo elektronicky. Musia však byť jasne formulované, to znamená, že z pripomienky musí byť zrejmé, či ide o návrh na zmenu, doplnenie, vypustenie pôvodného textu. Pripomienkami sa zaoberá príslušný garant VZN, pričom samotné vyhodnotenie pripomienok je zastupiteľstvu predložené minimálne tri dni pred samotným rokovaním o návrhu VZN.
Za čo a koľko?
Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady zaviedol fakultatívne dane. Také, ktoré samospráva môže a nemusí zaviesť. V prípade poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady ide o obligatórny poplatok, ktorý musí byť zavedený. Obce sa môžu rozhodnúť, ktoré z daní zavedú a v akej výške. Mali by tak rešpektovať finančné možnosti platcov a ekonomické záujmy správcu dane.
Autor: MICHAL KALIŇÁK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári