mohlo", rozpadli. Popritom hral punk s Oskarom Rózsom (!) v kapele Avanavany, ktorá však nemala dlhé trvanie. Dnes je gitaristom skupín Karpina a (obnovených) Lord Alex a znovu začal koncertovať s Mladými rozletmi.
PREŠOV. S Karpinou a Rozletmi príde na východ. Koncertovať bude v piatok v prešovskom Véčku a v sobotu vo svidníckom Holičstve. Pred koncertmi sme ho trochu vyspovedali.
Začínal pred revolúciou
Mladé rozlety začali už pred revolúciou. Neuchytili sa však tak, ako trebárs Zóna A či Extip? "Zóna A a Extip sú z prvej vlny punkových kapiel... Mladé rozlety vznikli v 88-om roku, čo už bola Zóna A dávno rozbehnutá. My sme boli omnoho mladší, ja som mal 15 rokov, keď sme mali prvý koncert," hovorí P. Deák a pokračuje: "Potom sme začali aktívne koncertovať začiatkom roku 1989. Vtedy s nami mala prvý koncert Davová psychóza. My sme boli veľmi mladí. Ak bolo v punkovom hnutí v Bratislave niekoľko sto ľudí, a to boli ľudia, ktorí mali 18, 20 i viac rokov a videli nejakého 16-ročného chalana, tak to inak pôsobilo, ako keď tam došla Davová psychóza. Hoci vznikla neskôr ako Rozlety."
Rozlety padli s režimom
V čase, keď ostatné skupiny zo scény začali nahrávať platne, sa Mladé rozlety rozpadli. "Mal som rád Dead Kennedys, bral som to teda aj dosť politicky. Punkrock mal viac odvetví, ja som bol skôr politicky zameraný. Neznášal som komunizmus, boľševikov a celý systém utláčania ľudí, neslobody, železnej opony. Keď padol komunizmus, vzápätí vyhrali ľudia ako Havel a pre mňa nemalo zrazu význam hrať punkrock. Bol to pre mňa taký spôsob boja."
S Rózsom v punkovej kapele
Deák a spol. sa po páde režimu začali zameriavať aj na inštrumentálu zručnosť. To Petra priviedlo aj medzi konzervatoristov, kde boli aj Oskar Rózsa a už nebohý Marek Brezovský. Založili spolu punkovú kapelu Avanavany. Súbežne začal hrať aj v Karpine: "O Elvisovi som vedel len to, že bol harmonikár v Zóne A a chvíľku policajt, teda taká komická figúrka na scéne. Osobne sme sa zoznámili 1. mája 1990, čo bol prvý slobodný Prvý máj - v meste hrali kapely, a tak. On ma oslovil, že má novú kapelu, len by potreboval bubeníka i skúšobňu. Povedal som, že s rozletmi končíme, tak môžu hrať u nás v skúšobni a môže s nimi hrať náš bubeník. Oni tam začali skúšať. Zopárkrát som bol na skúške, povedal mi, nech si zapojím gitaru a s dvomi gitarami to bol hneď lepší zvuk. S naším bubeníkom, ktorý tam už hral, sme potom začali pridávať profesionálnejšie prvky. Práve preto, že sme už cvičili aj s tými konzervatoristami."
Sex & smrť & Slovensko
Karpina sa rozbehla. A stávala sa čoraz obľúbenejšou. "Neskutočným spôsobom začal rásť počet publika. Doslova od koncertu ku koncertu," hovorí P. Deák o jednej z najproblémovejších súčasných kapiel. Problémy má najmä s textami: "Na Elvisovi je mi sympatické, že jeho humor je brutálne ironický. Neskutočným spôsobom vie skĺbiť neuveriteľné rýmy dokopy. A baví ma to, že je to aj politické." Hlavnými témami sú sex & smrť & Slovensko. "Sú tam témy o sexe. Potom témy o smrti, to je Elvisov čierny humor, lebo krátky čas robil aj hrobára. A Slovensko, to je politická situácia na Slovensku, ale aj situácia v rámci všelijakých celebrít," dodáva Peter Deák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári