JAROSLAV VRÁBEĽ, jaroslav.vrabelkorzar.sk
Takmer 8-tisíc rodinných domov, podnikateľov a právnických osôb neplatí za odpad toľko, koľko by mali. Za vrecia platia príliš veľa. Za kontajnery príliš málo. Napadol to prokurátor. Mesto to už do konca roka nechá tak. Rozpor so zákonom odstráni až od januára.
KOŠICE. Prokurátor poslal nedávno radnici protest proti nariadeniu mesta o poplatkoch za komunálny odpad. Žiada, aby poslanci opravili napadnuté sadzby poplatku tak, aby už neodporovali zákonu.
Zmenia to až od januára
Magistrát informoval, že to upravia až s platnosťou od januára, lebo keby to urobili ešte teraz, zmeny sadzieb v priebehu roka by značne skomplikovali evidenciu a platenie.
Nejde o sídliská, ale o množstvový zber
Problém sa netýka paušálne spoplatňovaného zberu do veľkých kontajnerov na sídliskách, ale množstvového zberu. Ten v Košiciach využíva 4 100 domácností v rodinných domoch a 3 600 podnikateľov a iných právnických osôb. Tí vďaka nemu platia iba za skutočné množstvo vyprodukovaného odpadu. Tento rok majú na poplatkoch za množstvový zber odviesť mestu takmer 113 miliónov Sk.
Nemôžu byť tri sadzby, len jedna
Prokurátor namieta, že mesto vlani na tento rok stanovilo tri rôzne sadzby, najdrahšiu za 25-, 50- a 100-litrové vrecia (1,518 Sk za 1 liter za 1 vývoz), inú za 110-litrovú kuka nádobu (0,571 Sk) a najlacnejšiu za 1100-litrový kontajner (0,438 Sk). Argumentuje, že zákon nedovoľuje viac rôznych sadzieb, len jednu priemernú.
Niekto mal platiť viac, niekto menej
Z protestu teda vyplýva, že vyše 1 200 poplatníkov, ktorí zbierajú odpad do vriec, platia tento rok príliš veľa, čiže viac, ako by správne mali. Naopak, ďalších 1 036 poplatníkov, využívajúcich zber do veľkých kontajnerov, zas platia menej, a mali by viac.
Inú sumu zrejme malo platiť aj zvyšných vyše 5-tisíc poplatníkov za kuka nádoby, či však vyššiu alebo nižšiu, nie je jasné. Až 80 percent kuka nádob využívajú rodinné domy.
Byty množstvový zber nemajú
Protest sa netýka 69-tisíc domácností v bytoch, ktoré platia paušálne 948 Sk na osobu a rok. Tie totiž množstvový zber podľa nariadenia mesta, ani pre technické možnosti na sídliskách, využívať nemôžu. Nejde ani o ďalších 7 500 menších domácností v rodinných domoch, ktoré si množstvový zber nezvolili, hoci podľa nariadenia mohli, a tak tiež platia paušálne. Množstvový zber sa totiž finančne vyplatí len 4-členným a väčším domácnostiam. Tých 76-tisíc domácností, ktoré platia odpad paušálne, uhradí tento rok mestu 157 miliónov Sk.
Možno spravodlivé, ale nezákonné
Napadnuté sadzby množstvového zberu, ktoré v decembri 2007 schválili poslanci, vtedy navrhol magistrát. "Mesto pri stanovovaní rôznych sadzieb vychádzalo zo skutočných nákladov (ktoré mesto platí Kositu pozn. red.) spojených s nakladaním s odpadmi podľa jednotlivých druhov nádob. Teda neurčilo jednu sadzbu ako súčet priemerných nákladov," vysvetľuje radnica. To však zákon nedovoľuje.
Vyriešia to v decembri
Magistrát chystá pre poslancov na decembrové rokovanie návrh už len na jednu priemernú sadzbu pre množstvový zber bez ohľadu na druh nádoby. Zrejme sa tak niekomu poplatok zvýši (kontajnery) a niekomu zníži (vrecia). Ako a o koľko, radnica neinformovala.
Napríklad malý živnostník, ktorý si na tento rok objednal raz za dva týždne (menej často zákon nedovoľuje) jedno 25-litrové vrece (podľa nariadenia najmenší možný objem), platí za celý rok 987 Sk, ale zrejme bude platiť menej. Domácnosť v rodinnom dome, ktorej 110-litrovú kuka nádobu vyprázdňujú raz týždenne, má ročný poplatok 3 266 Sk. Či a ako sa ten zmení, nie je jasné. Veľký podnikateľ, ktorému 1100-litrový kontajner vyvážajú dvakrát za týždeň, platí 50 107 Sk, ale mal by platiť viac.
Autor: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári