Obet dlhoročného týrania na súde tvrdila, že polícia mohla voči násilníkovi zasiahnuť oveľa skôr.
KOŠICE. Neuveriteľné, takmer tri desaťročia trvalo utrpenie košickej rodiny z Baltickej ulice. Takéto obdobie mal podľa rozsudku týrať ženu a aj jej štyri deti ich manžel a otec. Okresný súd Košice II ho za to odsúdil na tri roky nepodmienečne. Trest musí ešte potvrdiť krajský súd.
Podľa výsledkov vyšetrovania dnes 59-ročný Ladislav od roku 1975 svoju manželku najprv psychicky ponižoval tým, že ju zoznamoval so svojimi priateľkami. Duševné týranie prerástlo potom do fyzického. Často ju napádal, pri jednej z bitiek jej vybil zuby.
Žili v izolácií
Rodinu trápil aj tým, že oblieval steny jedlom a kávou, navrtával do stien diery, poškodzoval zariadenie bytu. Časom začal vulgárne nadávať, vyhrážať sa a biť aj dcéru a troch synov.
V takejto situácií ich domácnosť prestali navštevovať príbuzní a známi. Deti trávili čo najmenej času doma. Rodina žila v trvalo strese, lebo správanie otca sa nikdy nedalo predvídať. Matka aj deti museli začať navštevovať psychiatra. Najmladší syn pre traumu nedokázal riadne prijímať potravu.
Polícia v byte bola
V byte bola po konfliktoch niekoľkokrát policajná hliadka, naposledy v roku 2003. Dcéra na súde vypovedala, že policajti otca vtedy iba napomínali. Tvrdila, že ona sama bola udalosti trikrát ohlásiť osobne na polícií, ale nebol s ňou spísaný žiadny záznam. Sociálna pracovníčka, ktorá mala na starosti jedného zo synov, keď začal mať problémy v škole, zase svedčila, že rodina nebola úradom vedená ako problémová.
Týraná žena nikdy nenašla odvahu manžela udať. Podľa dcéry mu stále odpúšťala, lebo ho ľutovala, že nemá nikoho, kto by mu pomohol. Polícia začala stíhanie až v januári 2004, keď písomné trestné oznámenie podala už dospelá dcéra. Súd na muža okamžite uvalil väzbu, v ktorej bol počas celého procesu.
Oficiálne dokumenty
Polícia v oficiálnych dokumentoch uvádza, že jej úlohou je v prípadoch domáceho násilia účinne zasiahnuť a poskytnúť obeti ochranu. Znamená to, že musí prijať trestné oznámenie a preveriť ho vždy, keď je obeť, alebo ktokoľvek iný pripravený ho podať, ale zároveň by mala konať aj z vlastnej iniciatívy.
"Policajt má možnosť vykonať neopakovateľné či neodkladné úkony a začať trestné stíhanie aj vtedy, keď sa o skutočnostiach odôvodňujúcich začatie trestného stíhania dozvie inak ako z trestného oznámenia," píše sa v príručke pre policajtov prvého kontaktu z augusta 2006.
Podľa košického záujmového združenia žien Fenestra sú akty domáceho násilia často posudzujú benevolentnejšie, ako to zodpovedá jednoznačnému opisu trestného činu týrania v zákone.
"Príklady z praxe poukazujú, že v postupe orgánov činných v trestnom konaní sa prejavuje osobný názor osôb, ktoré konajú v ich mene. Ten je prejavom prevládajúcej verejnej mienky, podľa ktorého týranie žien a detí v rodinách je neprimerane zveličeným problémom," uvádza právnička organizácie Iveta Rajtaková.
(rok)
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári