Hlinkovej a dirigenta Paola Gatta urobilo z predstavenia viac ako dôstojné antré do divadelnej sezóny.
KOŠICE. Pucciniho Madama Butterfly, ktorá patrí k skvostom opernej literatúry, ponúka inscenátorom vynikajúci materiál. Okrem nádhernej muziky disponuje aj mimoriadne silným príbehom o osudovej láske mladej gejše k americkému námorníkovi, ktorý ju zradí a pripraví nielen o lásku, ale aj o dieťa.
Výber inscenátorov bol trefou do čierneho
Trefou do čierneho zo strany umeleckého šéfa opery ŠD Petra Dvorského bol výber inscenátorov. Mladá talentovaná režisérka A. Hlinková zabodovala už pri košickom naštudovaní Čarovnej flauty a teraz dokázala, že jej vtedajší úspech nebol dielom náhody.
Hlinková je moderná a pokroková, no nechýba jej pokora pred dielom a erudovanosť. Ako sama priznala, s kostýmovou výtvarníčkou a scénografkou Miriam Struhárovou sa na inscenáciu pripravovali rok. Spoločne tak pre košického diváka pripravili pastvu pre oči (o pastvu pre uši sa zas postaralo hudobné naštudovanie P. Gatta).
Hoci jej režijný prístup je moderný, dbá na zachovanie vzťahov. Novátorstvo je skôr viditeľné vo vizuálnej stránke či hereckých výkonoch, ktoré je na hony vzdialené od niekdajších naštudovaní, keď boli operní speváci iba spevákmi. Pucciniho opery i moderná doba si žiadajú viac. Speváci musia byť aj hercami. A to sa Hlinkovej podarilo. Speváci na scéne nielen spievali, ale skutočne aj hrali.
Atmosféru Japonska na scénu priviala aj nádherná scéna vychádzajúca z filozofie feng-šuej a kostýmy. O "podívanú" sa postarali i dve speváčky, pôvodom Japonky - Yuko Oba (Čo-čo-san) a Satoko Yamamoto (Suzuki), ktoré ovládajú japonskú kultúru nielen čo sa týka správania a gestikulácie, ale aj narábania s rekvizitou, chôdze či ovládania kostýmu.
Obe speváčky však nezaujali len výzorom, ale aj nádhernými hlasmi. Y. Oba vynikajúco zvládla mimoriadne náročnú postavu Čo-čo-san, ktorá z obrazu do obrazu prechádza obrovským vnútorným prerodom. Z lyrickej 15-ročnej dievčiny sa stáva zrelá žena, ktorá musí zvládnuť najťažšie údely ženy - zradu milovaného muža a stratu dieťaťa. Podmanivá, silná hudba i precítené stvárnenie Y. Oba košické publikum na záver rozplakali.
Inscenácia nadchla aj prof. Blahovú
Z košickej inscenácie bola nadšená i prof. Eva Blahová (dcéra vynikajúceho slovenského tenora Janka Blaha - pozn.red.), ktorá je dlhoročnou pedagogičkou Y. Oba. "Je to veľmi pekne, štýlovo naštudovaná inscenácia," chválila Blahová.
ANDREA TOMÁSCHOVÁ
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári