Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Herec divadla Nová scéna Štefan Kožka priznáva, že zájazdy s futbalovou Mufuzou sú niekedy totálny zverinec

Herec Štefan Kožka si za posledné mesiace cestu do Košíc našiel hneď niekoľkokrát.

V obklopení jeho štyroch žien sa z neho stal lesbický typ muža

V júli sa predstavil v Kupcovi benátskom v rámci Letných shakespearovských slávností, začiatkom septembra pobavil divákov spolu s kolegami z Novej scény muzikálom Limonádový Joe počas Festivalu divadiel strednej Európy, ktoré organizovalo Štátne divadlo Košice. Čas si našiel aj na rozhovor.

Od septembra sa na nedostatok práce nemôže sťažovať, lebo v jeho domovskom divadle - na Novej scéne - na neho čaká veľa práce. "Pripravuje sa muzikál Mrázik, ale na ňom sa nebudem podieľať. Potom nás však čaká ešte jeden muzikál, jedna komédia a jedna činohra, takže práce bude dosť."

Skryť Vypnúť reklamu

Diváci si ho obľúbili i v sitcome Priateľky, kde sa v prvej sérii pokúšal ´uhnať´ Martu Sládečkovú. "S Martou sa veľmi dobre poznáme, sme starí kamaráti a robilo sa nám veľmi príjemne. Ona totiž je presne taká, ako ju ľudia poznajú zo seriálov - plná smiechu." Š. Kožka si v Priateľkách zahral Pištu, ktorý je kuchárom. Ku gastronómii nemá ani on sám ďaleko, s manželkou vlastnia reštauráciu. "V jednej časti som mal v Priateľkách ukuchtiť cestoviny s rukolou a to som si ani len nevedel predstaviť, ako to má vôbec vyzerať. No a práve v Košiciach som zašiel do jednej talianskej reštaurácie, takéto cestoviny som si dal, aby som vedel, čo som to vlastne vtedy ukuchtil. A viete, že to bolo dobré? Hehe."

Medzi umelcami sa nájde nemálo takých, ktorí prevádzkujú reštauráciu, kaviareň či podobné zariadenie. Stačí spomenúť Kamilu Magálovú, Petra Kočiša či Miroslava Donutila. "U mňa to bolo z úplne prozaických dôvodov. Bolo to v období, kedy som bol štyri roky mimo divadla. Inej práce pre hercov nebolo veľa a s manželkou sme sa zhodli, že musíme hľadať iné východisko. Vtedy jeden náš známy prišiel s tým, že odpredáva zabehnutú reštauráciu, takže sme to vzali. Prinútil nás k tomu vlastne život. No a práve v čase, keď sme sa s reštauráciou rozbiehali, tak sa skončil súd s Novou scénou, odkiaľ som musel nedobrovoľne odísť a mňa znovu prijali do divadla."

Skryť Vypnúť reklamu

Reštaurácia, ktorú s manželkou majú, ponúka nie len dobré jedlo, ale aj hudbu. "Mali sme pocit, že dobrej živej hudby je stále menej a menej. Urobili sme to teda tak, že raz do týždňa je tam živá hudba a to sa osvedčilo. Menia sa tam rôzne žánre, hrá sa tam hudba môjmu srdcu blízka..."

Hoc sa mu v reštaurácii začalo dariť, návrat do divadla po štyroch rokoch bol pre neho veľkým zadosťučinením. "Pred tým, ako ma vyhodili, som sa dobrovoľne vzdal šéfovania a potom som sa znovu vrátil na pozíciu umeleckého šéfa. Bolo to zadosťučinenie nie len pre mňa ale aj pre moju rodinu, ktorá to celé musela pretrpieť so mnou. Boli to dlhé roky a neraz som si zažil také týždne, kedy som už prestal veriť, že to môže celé ešte dobre dopadnúť. Som si vedomý toho, že počas toho obdobia som asi nebol veľmi príjemný... Moja krásna žena to ale nejakým zázrakom pri mne vydržala. Celý čas stála pri mne. Najťažšie bolo to, že som nevedel finančne zabezpečiť rodinu tak, ako by som si to predstavoval. Takže pri mne trpela aj moja rodina a to ma najviac ubíjalo. Reštaurácia sa potom ukázala ako dobré riešenie, lenže v priebehu dvoch mesiacov po tom, ako sme sa do toho pustili, sa rozlúskol aj oriešok s divadlom..."

Skryť Vypnúť reklamu

Teraz má Š. Kožka na Novej scéne priaznivé obdobie. "Od kedy som sa vrátil, tak som sa nezastavil. Aj preto som poprosil vedenie, nech ma vynechajú z Mrázika, lebo by som všetko nestíhal. V minulej sezóne som šiel doslova z jedného skúšobného obdobia do druhého. Bol to veľký nápor, no som spokojný. Lebo keď niekto frfle a vraví, že má priveľa roboty, tak nech ju nerobí... Mne vyhovuje byť v jednom kole. Herec je spokojný, keď má veľa práce. A ak je to navyše príjemná a kvalitná robota a zo strany divákov cíti, že je žiadaný, tak je to ideálne.

Herectvo Š. Kožkovi splnilo veľa predstáv a snov. "Niekedy táto robota dokáže predčiť aj tie najodvážnejšie očakávania, niekedy nesplní ani tie základne. Je to vec toho, aké máte ponuky. Ak idete do dobrého projektu s výbornou partiou, ako napríklad keď sme na Novej scéne robili Fidlikanta na streche a vidíte, ako sa plní hľadisko pred každým predstavením, tak to je veľmi dobrý pocit..."

Do herectva uačal pomaly zabŕdať už na základnej škole v Žiline. "Chodil som do ľudovej školy umenia, keď sa robil výber do dramatického súboru. Vzali ma tam, bol som hádam piatak... Naši sa neskôr presťahovali do Bratislavy, ja som to skúsil na VŠMU a ďalej už to šlo..."

Dcéry sa nepotatili

Š. Kožka má tri dcéry - Andreu, Katarínu a Rebeku. Ani jedna sa však nepotatila a nerozhodla sa pre herectvo. "U tej najstaršej dcéry sme s manželkou pobadali isté snahy, no hneď v zárodkoch sme jej to demokraticky zarazili. Hehe. Som rád, že ich bavia iné veci, lebo viem, aké je toto povolanie ťažké, zvlášť pre dievčatá. Konkurencia je veľká, roboty málo. Dôležité je vedieť sa prebíjať ostrými lakťami a zákulisné ťahy, ktoré sa v tejto branži robia, sú niekedy dosť aj na ´otrlého´ chlapa, nie to ešte pre ženu... A ja nemám rád, keď ženy - hlavne tie mne najbližšie - trpia. Som rád, že sa rozhodli inak."

Najstaršiu dcéru Andreu si však Š. Kožka nemá možnosť užívať tak, ako bežní oteckovia. Istú dobu totiž žila v Sydney, teraz je v Juhoafrickej republike. "Do Johanesburgu sa presťahovali s manželom kvôli práci, no podľa toho, čo hovorí, ju to stále ťahá späť do Austrálie. V Sydney sa vraj cíti najlepšie." Často sa teda nevidia. "No, keď odišla po prvý krát, tak sme sa videli až po šiestich rokoch. Priletela na tri týždne, no už na konci vravela, že je tu síce bolo dobre, ale je rada, že sa vracia späť. Teraz sme sa naposledy videli začiatkom leta, kedy letela služobne do Londýna. Tak som ju presvedčil, že odtiaľ to už bude mať k nám domov len na skok a keď už je v Európe, tak by mohla zájsť aj do Bratislavy... Bola to taká rýchla návšteva na štyri dni. Ale vídame sa vlastne každý deň vďaka internetu, cez ktorý komunikujeme."

Popri dnes už dospelých dcérach má Š. Kožka aj deväťročnú Rebeku. "To je náš cukríček. Teraz sa vo mne vlastne snúbi otcovstvo s dedkovstvom. Som rád, že ju mám, lebo sám na sebe vidím, aký som tolerantnejší, pokojnejší, zhovievavejší. Inokedy by som už dávno vybuchol. Nuž ale ona vie, čo si môže dovoliť a hlavne - ako na mňa. Robím si žarty, že má na mňa softvér, takže vie, ako ma použiť a robiť si so mnou, čo chce. Hehe."

V obklopení štyrmi ženami mu je vraj veľmi dobre. "Ja vždy hovorím, že som lesbický typ muža, som totiž na ženy. Hehe. A či som sa pri nich o ženách čosi naučil? Čo ja viem? Dá sa vôbec o ženách niečo naučiť, pochopiť ich? Na to sú zástupkyne krajšej polovičky ľudstva veľmi zložité a nemyslím si, že to nejaký muž dokáže obsiahnuť za jeden život. Skôr som sa pri tých mojich naučil zhovievavosti, dokázal som sa naučiť chápať ich reakcie. Muž, ktorý má okolo seba stále nejaké ženy, sa na všetko díva inak. Moje reakcie sú omnoho pokojnejšie." Nikdy mu vraj nebolo ľúto, že nemá syna. "Vôbec nie. Ak mám chuť na chlapskú spoločnosť, tak idem so psom do lesa alebo s kamarátmi z Mufuzy na futbal."

Mufuza je futbalové družstvo zostavené prevažne zo slovenských umelcov. Tohto roku sa im podaril husársky kúsok. V Soči na majstrovstvách sveta skončili tretí. Keďže sa pred nich dostali len Brazília a Kamerun, tak sa vlastne stali majstrami Európy. "Bol to úžasný zážitok. Každá krajina mala za povinnosť pripraviť aj nejaký hodinový program pre domácich, aby sme ich zabavili a aby sa naozaj ukázalo, že v družstvách sú umelci, ktorí aj čosi dokážu. Lebo našlo sa tam aj pár krajín, ktoré sa pokúšali o podfuk. Napríklad Kórejci poslali samých futbalistov. Boli to manekýni a všade so sebou nosili svoje booky s fotkami..." Slováci však nepodvádzali, oporou družstva boli okrem iného i Tuli Vojtek, Peter Kočiš, Ján Ďurovčík či Patrik Švajda. "Trénoval nás Jozef Vengloš, čo je svetovo uznávaný tréner. Veď sa nás tam z každého mužstva stále ktosi pýtal, koľko platíme pánovi Venglošovi, keď taká kapacita je ochotná nás trénovať. Tak sme vysvetľovali, že mu nedávame nič, ale naopak - on platí nám. Hehe."

Š. Kožka priznáva, že hoc ich v Mufuze (skratka mimochodom znamená Mužstvo futbalových zázrakov) spája láska k futbalu, predsa len na zájazdoch nedodržiavajú sparťanský režim ako ´normálni´ futbalisti. "Keď sa kamsi ide, tak je to niekedy totálny zverinec. To sa inak ani nedá nazvať. Vtedy sa presne ukáže, čo znamená slovné spojenie ´byť ako utrhnutý z reťaze´. Všetci v tíme sme priatelia, takže si vždy užijeme kopu zábavy. Aj v Soči - nebyť toho, že sme hrali futbal, tak by sa to dalo nazvať veľmi vydareným dvojtýždňovým žúrom so všetkým, čo k tomu patrí. Hehe."

Okrem futbalu rád Š. Kožka lyžuje. "Veľmi rád učím malé deti lyžovať a musím sa pochváliť, že mi to celkom ide. Aj Rebeku som naučil, už dokáže lyžovať samostatne. Nie som ten typ lyžiara, ktorý sa potrebuje preháňať po svahoch a keďže je permanentka drahá, tak sa spustiť za deň čo najviac krát. Stále na začiatku sezóny si doprajem poriadne lyžovanie, aby som si skúsil, či som to nezabudol a potom sa venujem Rebeke. No a v lete sa zase veľa spolu bicyklujeme, chodíme na hrádzu korčuľovať sa... Malú dcérku si užívam plnými dúškami," dodal na záver.

Dátum narodenia: 11. augusta 1954

Znamenie: Lev

Miesto narodenia: Trečín

Ukončené vzdelanie: VŠMU

Rodinný stav: ženatý

Relax: futbal, lyžovanie

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 2. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 3. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 4. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 5. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 6. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 9. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 2. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 3. Budúcnosť M&A v Európe
 4. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 5. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 6. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 7. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 10. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 550
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 294
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 602
 4. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 9 187
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 051
 6. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 762
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 548
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 517
 9. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 458
 10. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 336
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Košické rozprávkové Vianoce čakajú tohto roku viaceré zmeny

Účinkujúcich nahradí rádio, nebudú ani stánky s občerstvením.

Na adventnom venci sa prvá svieca rozsvieti 29. novembra.

Meteorológovia varujú pred hmlou i poľadovicou

SHMÚ vydal výstrahy prvého stupňa, trvajú rôzne.

Ilustračné.

Do Humenného chce prísť investor. Poslanci majú obavy

Firma plánuje preinvestovať vyše 12,5 milióna eur a zamestnať do 160 ľudí.

Priemyselný park Guttmanovo v Humennom.

Pri bitke odrezal súperovi časť nosa. Hrozí mu 15-ročné väzenie

Ku konfliktu medzi dvoma mužmi došlo vo Veľkom Šariši.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prezidentka Zuzana Čaputová.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Opatrne s tou demisiou

Matovič zasa siahol po atómovom kufríku.

Peter Tkačenko
Autorská strana Samuela Marca

Privítajte Petra Pellegriniho, náhradného človeka (píše Samo Marec)

Môžete Pellegriniho vyhnať zo Smeru, ale nemôžete Smer vyhnať z Pellegriniho.

Peter Pellegrini.

Akcia Babylon: NAKA zadržala aj exšéfa kontrarozviedky SIS

Zadržaní čelia obvineniu pre pokračovací obzvlášť závažný zločin vydierania.

Ilustračná fotografia.
Cynická obluda

Matovičova paradigma

Keby žil v ére Edisona, tak sa hádže o zem a vyhráža až kým by sme nemali ústavný zákon o svietení petrolejkami.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop