Poloniny.
POLONINY. K stádu sa pripojil aj samec Archie, pochádzajúci z holandského chovu, ktorý bol po porážke v súboji so svojím rivalom na poľskej strane vyhnaný z pôvodného územia. Istý čas sa potuloval po východnom Slovensku, pri obci Buglovce na Spiši sa ho však podarilo uspať a previezť späť do Polonín. V súčasnosti je neobmedzeným vodcom stáda, žijúceho v okolí vodnej nádrže Starina. Len prednedávnom sa stal otcom teliatka, ktorého matkou je zubria samica Svinka, pochádzajúca z chomutovskej zoo. Ide o vôbec prvé zubrie mláďa, ktoré prežíva na Slovensku vo voľnej prírode.
Potreba údržby
Tri kusy zo stáda sú označené vysielačkami, ktoré pracovníkom národného parku umožňujú monitorovanie života čriedy vo voľnej prírode. Keďže sa vysielačky časom opotrebujú, rovnako ako obojok, na ktorom sú upevnené, hrozilo, že ich zubry stratia a ochranári prídu o možnosť lokalizácie. Keďže zvieratá vážia skoro tonu, jedinou možnosťou, ako vymeniť staré prístroje za nové, bolo uspať ich.
Veterinári v akcii
Náročnej a riskantnej úlohy sa zhostili odborníci z Univerzity veterinárskeho lekárstva v Košiciach - MVDr. Peter Lazar, ktorý ako jeden z prvých na Slovensku uspával zubra vo voľnej prírode a MVDr. Ladislav Molnár.
"Keďže zubry obľubujú husté pralesovité stanovištia, najťažšie bolo priblížiť sa k nim. Aj keď sú od človeka vzdialené len 15 až 20 metrov, ich prítomnosť okrem výkalov neprezradí nič. Črieda sa nesmie vyrušiť, lebo hneď odbieha," poznamenal L. Molnár. "Imobilizačnou puškou sa do zubra zo vzdialenosti niekoľkých metrov vstrelí dávka obsahujúca anestetikum. Zhruba po polhodine anestetikum intenzívne účinkuje a k zvieraťu sa dá priblížiť. Na prácu sme mali asi 30 minút. Za ten čas bolo treba odskrutkovať starú vysielačku, nasadiť novú, prezrieť zviera a odobrať mu vzorky krvi, ktoré sú potrebné na sledovanie možných chorôb."
Vzhľadom na to, že išlo o špeciálnu prácu v teréne, použil L. Molnár nový druh maximálne účinného a bezpečného anestetika. Uspanie zubrov prebehlo bez najmenších komplikácií.
--- FAKTY---
Zubor európsky
Patrí medzi najväčšie európske suchozemské cicavce. Samec môže vážiť aj vyše tony a v kohútiku dosahovať výšku až 2 metre. Tento majestátny tvor obýva prevažne zmiešané lesy s mierne vlhkou pôdou. Rád si pochutnáva na tráve, lístí či kôre stromov. Dospelý jedinec skonzumuje až 50 kilogramov rastlinnej potravy denne. V zajatí sa zubor dožíva aj 27 rokov, vo voľnej prírode o niečo menej. Samce dospievajú v ôsmom roku života, samice o dva roky skôr.
Autor: ada
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári