Hrozí dramatický nedostatok lekárov v ambulantnej sfére a menších nemocniciach. Môžu za to nízke príjmy a vek doktorov.
KOŠICE. Nízke počty sú v radoch praktických lekárov pre dospelých, pre deti a dorast a stomatológov. S nedostatkom pracovníkov sa boria i menšie nemocnice. Mladí absolventi často odchádzajú za vyššími platmi do krajín Európskej únie. Zostávajú lekári, ktorí budú čoskoro v dôchodkovom veku.
Hrozbou je vek
Až 50 percent ambulantných lekárov je vo veku 54 rokov a viac. Podľa prodekana pre rozvoj Lekárskej fakulty Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach Pavla Jarčušku do budúcna reálne hrozí, že budú chýbať ľudia, ktorí by sa venovali tejto profesii.
"Problémom je, že pracovný trh je uvoľnený pre celú Európsku úniu a teda diplom získaný na Slovensku pre všeobecné a zubné lekárstvo platí v celej Európe. Platové podmienky sú neporovnateľné a ľudia odchádzajú."
Hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Zuzana Bobríková uviedla, že situácia je zlá u praktických lekárov, pretože veľa z nich je v preddôchodkovom alebo dôchodkovom veku. "O 5 až 10 rokov nebudú môcť ordinovať, nebude ich mať kto nahradiť." V niektorých regiónoch lekári chýbajú už teraz, napríklad v okresoch Michalovce a Trebišov je nedostatok gynekológov.
Za všetkým sú peniaze
Finančné podmienky slovenských lekárov sú neporovnateľne horšie ako v zahraničí. Tento trend sa, samozrejme, netýka len zdravotníkov, ale zasahuje do všetkých profesií Slovákov.
Priemerný plat lekára na Slovensku je podľa prezidentky Regionálnej lekárskej komory v Košiciach Dagmar Takácsovej 1/4 zo sumy, ktorú majú lekári v únii. Tí zarábajú približne takmer 63 tisíc korún.
Podľa Zdravotníckych novín je priemerný plat nastupujúceho lekára v menších nemocniciach približne 13 tisíc, s príplatkami takmer 17 tisíc, vo fakultných okolo 20 tisíc.
Mladých motivujú
Problémy nájsť nových lekárov majú predovšetkým menšie zdravotnícke zariadenia. Na vyššie platy tieto nemocnice nemajú, od zdravotných poisťovní totiž dostávajú nižšie platby ako fakultné. Podľa Zdravotníckych novín sa preto sa nováčikov pokúšajú motivovať rôzne, napríklad náborovým príspevkom ako v michalovskej nemocnici. Tam absolvent na začiatku dostane 60 tisíc korún pod podmienkou, ak v zariadení ostane minimálne 5 rokov.
Fakultné núdzou netrpia
Fakultné sa zatiaľ nedostatku lekárov neobávajú. Potvrdila to i hovorkyňa Fakultnej nemocnice L. Pasteura (FNLP) Košice Jaroslava Oravcová. "Nepociťujeme zásadný nedostatok lekárov."
Veľké nemocnice majú oproti malým výhodu, ponúkajú výrazne vyššie platy. Priemerný mesačný plat lekárov za obdobie posledného pol roka bol vo FNLP viac než 40 tisíc korún spolu s ústavnými pohotovostnými službami. V "nefakultných" sú výplaty od 5 až desať tisíc korún nižšie.
Detská fakultná nemocnica (DFN) Košice a FNLP na platoch pridávali za posledné dva roky štyri krát. FNLP s 3540 zamestnancami sa tak naposledy v marci navýšili náklady o 9 miliónov korún mesačne a DFN s približne 440 pracovníkmi
o 800 tisíc. Nešlo pritom o posledné zvyšovanie.
Tieto zdravotnícke zariadenia taktiež preberú personál z končiacej Leteckej vojenskej nemocnice.
Svitá na lepšie časy?
Počet lekárov, ktorí chcú pracovať v zahraničí podľa ministerstva zdravotníctva klesá. Pred vycestovaním musia požiadať o potvrdenie rovnocennosti vzdelania.
"Tento rok o neho požiadalo takmer štyristo zdravotníkov. Vlani ich bolo 619, v roku 2006 takmer tisíc," uviedla hovorkyňa rezortu Silvia Balazsíková.
Podľa Takácsovej neostáva nič iné ako dofinancovať zdravotníctvo na úroveň vyspelej Európy. "Lekári nebudú toľko odchádzať, aj keď istá migrácia vždy bude. Riešením však určite nie je uložiť absolventovi vysokej školy zákonnú povinnosť istý čas pracovať doma.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári