Takmer dvesto miliónov investuje Krajský školský úrad (KŠÚ) do rekonštrukcie škôl. Väčšina aj vyše 50-ročných budov je v dezolátnom stave.
KOŠICE. Jednotlivé budovy už nespĺňajú prísne normy a ich prevádzka si vyžaduje miliónové finančné injekcie.
"Budovy, ale aj jedálne či športoviská vyžadujú rozsiahle investície. Po poslednej výzve Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR sme sa rozhodli zapojiť do boja o nenávratné peniaze určené na rekonštrukcie.
Z 50 prevažne špeciálnych škôl a školských zariadení sa zapojilo dvanásť, ktoré mali záujem spracovať projekty. Nie všetky školy mali záujem zdôvodniť potrebu rekonštrukcie, pretože ide o časovo i finančne náročnú projektovú prípravu," vysvetľuje prednosta KŠÚ Jozef Vook.
Ministerstvo výstavby nemá námietky
Ako dodal, všetky školy absolvovali na ministerstve výstavby jednotlivé procedúry a desať škôl už má proces za sebou. Ministerstvo školstva poukázalo na prípravu projektovej dokumentácie takmer päť miliónov korún. Špeciálna základná škola v Sečovciach už aj dostala rozhodnutie, že získala vyše 21 miliónov Sk. Podľa J. Vooka ostatné školy majú všetky dokumenty v poriadku a je len otázkou času, kedy peniaze dôjdu.
"Čakáme na rozhodnutie, no z rokovaní na ministerstve vyplýva, že všetky školy peniaze získajú. Teda, jedenásť určite. Jedna zo škôl, Špeciálna záklaná škola (ŠZŠ) Markušovce, má problém s vydaním stavebného povolenia," tvrdí prednosta.
Školy získajú sumy od 14,5 do 30 miliónov korún. Najviac peňazí by malo smerovať na rekonštrukciu Gymnázia L. Novomeského v Košiciach, po 14,5 milióna získajú ŠZŠ Inžinierska a Odborárska v Košiciach, ŠZŠ Letanovce, Dobšiná, ako aj Reedukačný domov Horný Bankov.
Vymenia okná i fasády
Sumy sú dosť vysoké, no ako sme sa dozvedeli, finančné limity zo strany ministerstva výstavby neboli stanovené. Každý zo žiadateľov mohol podložením oprávnenosti nákladov žiadať v podstate neobmedzenú sumu.
"Školy sú v dezolátnom stave. Sú aj prípady, keď máme veľké objekty a tam je potrebné preinvestovať milióny. Potrebné je vymeniť okná, opraviť strechy, fasády, elektrinu, inštalácie. Musíme dosiahnuť energetickú úsporu a spravovanie budov musí byť ekonomickejšie. Aj keď sa robili nejaké úpravy, vždy išlo v podstate len o kozmetické zmeny," uzatvára J. Vook.
Krajský školský úrad v Košiciach je zriaďovateľom 50 špeciálnych základných škôl a školských zariadení i niektorých stredných škôl.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári