stodôl, sýpok, sudov i pivníc, za čo nikdy nezabudnú Pánbožkovi vrúcne poďakovať. Je to krásny pestrofarebný mesiac, ktorý nás v nejednom roku poteší babím letom. To prichádza už na samom začiatku mesiaca, kedy sem z konca septembra presahuje václavské či michalské babie leto.
Na severnej pologuli je ale vari ešte slávnejšie ďalšie babie leto, ktoré prichádza okolo 15. 10. U nás ho zvykneme nazývať tereziánskym babím letom. Vo Veľkej Británii ho poznajú ako leto svätého Lukáša, vo Francúzsku ako leto sv. Denisa, u susedov v Poľsku, ale i v Škandinávii ako leto sv. Brigity. Václav, Michal i Terézia v nejednom roku víťazia nad prvými mrazíkmi či hmlami a ak na nich nadviaže leto Všetkých svätých s presahom do novembra, nie div, že dedovia označovali desiaty mesiac roka za jeden z najkrajších v roku.
Jeho pôvaby doplňujú aj ďalšie, menej známe pranostické lahôdky - v starších kalendároch bývalo 16. 10. Gála, v Česku Havla, ktorý vraj do vína ešte tesne pred oberačkou cukor pridáva. Aj meniny Hedvigy (17. 10.) sú obľúbené, lebo dodnes sa hovorí: Hedviga ešte do mrkvy a repy med zamieša.
Zohľadniť však treba už aj hrozbu ochladenia, a to predovšetkým okolo 28. 10, keď neraz pociťujeme obávané šimonské chladná. Tento termín, sviatok Šimona a Júdu, býval vychyteným hlavne pre najvýznamnejšie jesenné jarmoky a trhy. Pranostiky už zimomravo podčiarkujú, že z truhlíc treba povyberať kožúšky, zahnať z pastvísk do teplých maštaliek hoviadka i ovečky a urobiť aj iné opatrenia, lebo zima nám skočí za nechty ani sa nenazdáme a v Česku, kde mával 30. 10. sviatok Marcel je dodnes známa výstižná pranostika: Svatý Marcel teplý není, vodu v led nám snadno mění.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári