aktivita a vytrvalosť. Boli to kávové zrná. No a práve káve bola venovaná ďalšia zo sobotňajších búrz starožitností a zaujímavostí v parku kaštieľa Budimír.
KOŠICE. Vnútro starej sýpky v zámockom parku sa v sobotu zmenilo na malú kaviarničku spred asi sto rokov, s ručnými mlynčekmi na kávu, originálnym kaviarenským stolíkom či chladičom a dávkovačom mlieka do čierneho moku.
K nám sa dostala vďaka Turkom
Návštevníci burzy mohli dokonca vidieť kovový pražič kávových zŕn, aké sa používali bežne aj v košických domácnostiach.
"K nám sa káva dostala vďaka Turkom," povedal nám organizátor búrz a košický starožitník Karol Linhart. "V roku 1683 boli Turci porazení pri Viedni. Poľský kráľ Ján III. Sobieski obsadil turecký tábor veľký ako Varšava a ukoristil všetko, čo tam nepriateľ nechal. Turecký veliteľ si zobral iba koňa, odev a hárem. Klenoty, zbrane, zvieratá a káva ostali. Tureckých bojovníkov bolo viac ako 150-tisíc, takže kávy tam asi nebolo málo."
Cisárovi kávu znechutil spevokol
V roku 1789 otvorili v Košiciach prvé stále divadlo, v ktorom bola aj kaviareň. Na počesť návštevy cisára Františka Jozefa I. sa tam odohralo slávnostné predstavenie. "Jeho súčasťou bola aj skladba Elisabeth na poctu cisárovej manželky Sissi. Spev, kostýmy a vzhľad spevokolu však boli na takej nízkej úrovni, že sa cisár otočil k javisku chrbtom. A kávu si už po tomto faux pas určite v kaviarni nedal," dodal K. Linhart.
Ako to bolo s kaviarňami
Jednu z kaviarní zriadil v roku 1899 na terajšej Hlavnej ulici príbuzný grófa Andrássyho v rovnomennom paláci. Vedľa Levočského domu je budova, patrila rodine Schifbeckovej, a časťou ich hotela bola aj kaviareň. Káva sa tam robí dodnes.
V roku 1860 prichádza do Košíc železnica. Mlynská ulica ako spojnica stanice s centrom bola plná hotelov, hostincov i kaviarní. Obľúbenými aj pre kávu boli hotely Európa a Imperiál (v oboch už sídlia banky). Zabudnúť neslobodno na Schalkház, neskôr Slovan a onedlho Hilton. No a na Rooseveltovej ulici chátra budova bábkového divadla, od roku 1893 židovské kasíno aj s kaviarňou.
Káva nebola vtedy lacná, takže pre nemajetných Košičanov bola určená produkcia fabriky Franck. Vyrábali tam kávovinové náhrady.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári