nepoznajú chýrnu michalskú pranostiku: Keby si po Michalovi (29. 9.) trávu aj kliešťami ťahal, rásť už nebude. Je jasné, že po tomto dni gazdíčkovia opatria kosy a stíchne i vytie motorových kosačiek. Ak však čušia aj sťahovavé vtáky, vidiečania kontrolujú zásoby paliva, pretože včasná pravidelná turistika operencov na juh veští tuhú zimu.
Meniny Michalov sú nielen začiatkom zberu typicky jesenných húb - podpňoviek, nazývaných u nás aj michalkami. Sviatok je mimoriadne dôležitý pre odhadcov charakteru zimy a michalských rekvizít na to je plný košík. Nie nadarmo sa vravieva: Prorokovi verte Michalovi, ten nám o budúcej zime pohovorí.
Populárna je hlavne táto dávna múdrosť predkov: Ak je noc na Michala jasná, zima bude vytrvalá, ak však prší, veľa mrazov nás do Vianoc nepotrápi. Umocňuje ju aj táto: Keď Michal plače alebo hrom bije, čakaj silný vietor, ale mrazov sa neboj. Ale pozor: Ak je na Michala vetristo, celá zima bude mrazivá.
Vidiečania dodnes detailne študujú aj dubienky, tiež sú údajne spoľahlivým náznakom priebehu zimy. Ak žalude v tomto čase zo stromov už opadávajú, ľudia sa boja studenej zimy. Tým odhady nekončia - dobrým znakom je, ak sú žalude vnútri pekné a čisté - to údajne prinesie aj dobrú úrodu a pekné leto. Beda však, ak sú žalude s hmyzom, to treba čakať mrchavý rok a úplne najhoršie je, ak sú prázdne, vtedy sa treba objednať na poriadnu preventívnu prehliadku, aby nedošlo k najhoršiemu.
Inak je však jasné, že hoci na Michala niekedy hreje prvé babie leto, starkí varujú - Michal, ten vždy zimu dýchal, snehom kýchal...
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári