dve úplne odlišné podoby maľby vytvárané rovnakým prostriedkom akrylom.
KOŠICE. Napriek skutočnosti, že obaja absolventi bratislavskej VŠVU majú len okolo tridsiatky, ich už odborná verejnosť nepovažuje za objavy a našli svoje pevné zakotvenie v umeleckých kruhoch.
Ich úspech prináša aj riziká
"Väčšie množstvo textov, ktoré bolo o nich v posledných rokoch napísané, vytvorili ich pomerne homogénny profil, zväčša všeobecne prijímaný. Mať pred tridsiatkou svoj profil je pekný úspech, nesie to však so sebou aj riziká. Jedným z nich môže byť napríklad únava z nutnosti neustále preskakovať tieň svojich najlepších obrazov," domnieva sa kurátor výstavy Peter Tajkov.
Ponúkajú príbeh i vizuálny zážitok
Erik Šille vo svojej tvorbe kladie dôraz na epický prvok malieb, zdôrazňuje príbeh, prípadne nejakú jeho sekvenciu. "Maliar tieto sekvencie vrství do viacerých plánov, čím komplikuje čítanie obrazu. Skrátka, núti diváka o niečo dlhšie postáť pred obrazom, aby bol schopný odhaliť jeho pointu." Pri pohľade na jeho tvorbu však návštevník jasne zbadá aj inšpiráciu svetom počítačových hier. "Žijeme vo vizuálne krikľavom, často až agresívne konzumnom svete. Svete, ktorému vládnu mediálne symboly, a je len prirodzené, že ich plytkosť si žiada reakciu."
Dvojicu so Šillem tvorí Dávid Baffi, ktorý však skôr vsádza na vizualitu diela, na pôsobivosť čistých maliarskych efektov. V jeho tvorbe je dôležitý expresívny výraz. "Práve mimoriadny cit pre farebné komponovanie malieb je pre mňa hádam najsilnejším Baffiho výrazovým prostriedkom. Autor vytvára kontúry podprahového vnímania skutočnosti, ktorú my len tušíme, no nevieme, ako vyzerá," dodal kurátor.
Autor: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári