tisíc korún.
KOŠICE. K pohrebu treba zabezpečiť hrobové miesto, kamenárske práce, kňaza, kvety, prípadne fotografa. Jeho štandardný priebeh je rozlúčka, hudobný sprievod, rečník, prevoz, uloženie do zeme. Na ústupe je tradícia usporadúvania karov.
Potrebné formality
Ak dôjde k úmrtiu doma, je potrebné privolať záchranku. Lekár zosnulého obhliadne, zistí čas a príčinu smrti a vystaví list o prehliadke mŕtveho a štatistickom hlásení o úmrtí. Po dvoch hodinách od skonu sa môže urobiť prevoz nebožtíka. Záleží na pozostalých, aké pohrebníctvo si vyberú. Ak lekár nariadi pitvu, tak po zosnulého príde zmluvný ústav. Zákonom je zakázané propagovať pohrebné služby v zdravotníckych a podobných zariadeniach.
"Podľa zákona musíme mať chladiace zariadenia. Transportér má zabudovanú chladničku, ideálna teplota v nej je 3 stupne. Každá pohrebná služba má chladiaci box, môžu byť policové alebo zásuvkové," uviedla Edita Gazsíková, majiteľka pohrebnej služby Hádes.
Na matrike sa vybavuje úmrtný list a povolenie na pohreb. Príslušný k tomu je matričný úrad podľa miesta úmrtia. Nebohého treba odhlásiť zo zdravotnej a Sociálnej poisťovne. V prípade cirkevného obradu sa musia príbuzní osobne dostaviť na farský úrad.
Pozostalí majú nárok na pracovné voľno na pohreb, potvrdenie k tomu vydávajú pohrebné ústavy. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny prispieva na zabezpečenie pohrebu každému sumou 2 400 korún.
V prípade smrteľného pracovného úrazu je od Sociálnej poisťovne možná náhrada nákladov spojených s pohrebom do výšky 56 949 korún.
Pohreby na kľúč
Pohrebné služby sú dnes flexibilné, všetky vedia vybaviť kompletné formality a náležitosti spojené s pohrebom. K tomu potrebujú príkaznú zmluvu, ktorá ich oprávňuje konať v mene pozostalých.
"Pozostalý potrebuje na vybavovanie minimálne jeden deň, od nás dostane všetko hotové v jednej obálke. Ak chce, niektoré veci si vybaví sám," oboznámila nás Gabriela Gremeková, konateľka pohrebnej služby Ave +.
"Nevyhnutné úkony pohrebnej služby sú manipulácia so zosnulým a jeho úprava. Vždy sa musí použiť chladiaci box, sú potrebné nosidlá a patologický vak. Skoro každý chce smútočné oznámenia a vybavenie formalít," uviedli z pohrebnej služby PAX. Toto vyjde podľa ich cenníka približne na tri tisícky.
Nároční na výzor
V pohrebníctvach sa kupujú rakvy a urny. Štandardná truhla stojí približne 10-tisíc, kanadské truhly môžu mať hodnotu aj stotisíc korún. Ceny urien sa pohybujú okolo tisícky.
"My chodíme za klientmi domov. Keď sú vo svojom prostredí, je to pre nich prijateľnejšie. Pohľad na rakvy v pohrebnej službe je často hrozný zážitok," uviedla E. Gazsíková.
Podľa slov G. Gremekovej klienti začínajú byť viac nároční na výzor zosnulého. "Máme špeciálneho vizážistu na úpravu účesu alebo mejkapu," povedala.
Nebožtík by mal mať vhodné ošatenie, oblieka ho rodina alebo pohrebná služba.
Exkluzívnou službou je balzamovanie. Platí sa v závislosti od toho, na aký dlhý čas sa robí. Desaťročná trvanlivosť vyjde približne na 80-tisíc. Možná je aj konzervácia, čo je jednoduchší spôsob.
Hrá hudba podľa želania
Samotný pohreb trvá asi dvadsať minút, štvrťhodinu pred obradom sa vo výstavovni musí vykonať identifikácia zosnulého. Atmosféru dotvára smútočná hudba podľa želania pozostalých.
"Najčastejšie je to Ave Maria a Nabucco. Hrali sme aj Vodu čo ma drží nad vodou, Pink Floyd, či country. Na rómske pohreby chodí rómska kapela, ktorá zahrá pred obradom aj po ňom," uviedol Martin Fabík, vedúci prevádzky cintorínov v Košiciach, ktoré má na starosti firma Rekviem.
Košice sú najdrahšie na Slovensku
Pochovávať sa môže najskôr po 48 hodinách od smrti a to uložením do zeme alebo spopolnením. Termín pohrebu sa dohaduje so správcom cintorína či krematória.
"Teraz je v súvislosti s príchodom eura trend investícií do hrobov ako do nehnuteľností. Ľudia si vopred zabezpečujú hrobové miesta alebo hroby prerábajú na žulu," povedal Fabík.
Za pohreb s dvojhrobom sa na verejnom cintoríne uhrádza 24 857 korún. V cene je výkop, nájom na 20 rokov, obrad, sála, ozvučenie, sprievodné autá, kantor a obsluhujúci personál. Na cintoríne Rozália sú pohreby zhruba o tri tisícky drahšie. Z celého Slovenska je vraj podľa pohrebných služieb práve v Košiciach najdrahšie pochovávanie.
Kamenárske práce tvoria ďalšiu položku, dvojhrob z umelého kameňa bez pomníka vyjde na 25-tisíc, zo žuly asi na 40-tisíc a viac.
Prevláda spopolňovanie
Prevláda však spopolňovanie, je lacnejšie, stojí 11 137 korún. Ak pozostalí pochybujú o jeho spoľahlivosti, majú možnosť si ho pozrieť. V krematóriu je kamera. Paliči majú okrem toho aj digitálny fotoaparát a dokumentujú každú kremáciu. Spopolnenie trvá asi 3 hodiny.
Popol sa môže uložiť do urnového hája či kolumbária, rozptýliť na rozptylovej lúke alebo si ho pozostalí môžu odniesť. Na správe cintorína zaevidujú, kde sa urna nachádza.
„Niektorí si urny berú domov kvôli tomu, že nemajú vysporiadaný hrob. Sú takí, ktorí chcú, aby bol nebožtík blízko, dajú si ostatky na poličku s fotkou a sviečkou. Ale bol aj prípad, keď pri sťahovaní našli urnu hodenú v skrini a nevedeli čo s ňou," povedal Fabík.
PREHĽAD
Orientačné náklady spojené s pohrebom
n Hrob na cintoríne - 25 000
n Hrobka z umelého kameňa - 25 000
n Pomník z umelého kameňa - 3 000
n Rakva - 10 000
n Služby pohrebníctva - 3 000
n Kňaz - 700
n Kvety - 1 000
n Kar - 10 000
n Spolu - 77 700
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári