Korzár logo Korzár Košice
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Urologičkou môže byť aj žena. V Košiciach toto vyslovene mužské povolanie už 30 rokov vykonáva MUDr. ZUzana Kurcinová

Muži sa stiahnuť nohavice neboja, na pubertiakov má osvedčené trikyPrednedávnom ste sa na našich stránkach mali možnosť dočítať o nezvyčajnom

Muži sa stiahnuť nohavice neboja, na pubertiakov má osvedčené triky

Prednedávnom ste sa na našich stránkach mali možnosť dočítať o nezvyčajnom povolaní mužskej zdravotnej sestry. Podobným prípadom je i ten, ktorý prinášame v tomto čísle. MUDr. Zuzana Kurcinová z FNLP na Tr. SNP sa už vyše 30 rokov venuje pre ženu nezvyčajnému oboru - urológii. Ako sa k tomuto pre ženu netradičnému povolaniu dostala, čo ju na ňom priťahuje alebo ako ju vnímajú jej výlučne mužskí pacienti, nám čo to prezradila.

O povolaní lekárky snívala odmalička. Malo to však háčik. Jej túžbe bránil fakt, že pochádza z jednoduchej robotníckej rodiny. "Môj otec bol baník, mama domáca. Z toho dôvodu som nemohla študovať nič, čo by bolo v kontraste s prácou mojich rodičov. Vtedy to fungovalo tak, že lekármi či právnikmi boli väčšinou len potomkovia lekárov a právnikov," spomína MUDr. Kurcinová, pochádzajúca z Rožňavy. V živote však našla svojho strážneho anjela. Riaditeľ SVŠ, ktorú navštevovala, registroval jej nadpriemerné výsledky a ponúkol možnosť študovať medicínu v Košiciach. "Som mu za to veľmi vďačná. To, že mi pomohol, ovplyvnilo celý môj život. Ktovie, kde by som bez neho bola dnes...?"

Skryť Vypnúť reklamu

Počas štúdia medicíny sa zameriavala najmä na odbor chirurgia. "Stále som snívala o tom, že budem chirurgičkou. Po skončení štúdia sa však situácia vyvinula inak." V Rožňave si ako chirurg uplatnenie nenašla. V meste bol týchto odborníkov dostatok, núdza bola o urológov. "Po roku, ktorý som strávila na rontgenovom oddelení, ma z Rožňavy vyslali na stáž do Košíc. Tu som si mala spraviť atestáciu z urológie." Počas tohto obdobia sa spoznala so svojou životnou láskou a do Košíc sa vydala aj presťahovala. "Nemala som teda žiaden dôvod vrátiť sa do Rožňavy. Ostala som pracovať v Košiciach. Spočiatku som pracovala na urológii dospelých."

K tomuto oboru sa neskôr pridal i novovznikajúci smer detská urológia. V nej je dnes jednou z priekopníkov a vyhlásenou odborníčkou. "Bola to ďalšia náhoda v mojom živote. Vtedajší primár sa rozhodol, že otvorí prvú detskú urológiu v Košiciach. Dovtedy sa podobní pacienti akých tu máme vyšetrovali na iných oddeleniach a nie tak detailne. Navrhol mi, aby som si spolu s nim spravila atestáciu aj z detskej urológie." Mnoho ľudí ju predtým varovalo. Ide o mimoriadne ťažký odbor, navyše ako žena sa musela pripraviť na množstvo nevýhod. "Je to povolanie pre mužov. Ženy sú pri štúdiu urológie alebo v samotnej praxi značne znevýhodnené. Rozhodla som sa však, že to skúsim dnes to určite neľutujem."

Skryť Vypnúť reklamu

Urológii sa MUDr. Kurcinová venuje už 29 rokov. Za ten čas získala úctyhodné renomé. Vďačí tomu paradoxne najmä zložitosti odboru. "Oproti iným je v urológii menšia konkurencia. Kvôli náročnosti štúdia totiž mnoho záujemcov o urológiu prejde radšej k iným smerom medicíny. My, čo sme ju vyštudovali, však máme mnoho výhod. Je to totiž odbor, v ktorom za človekom vidieť výsledky." Na rozdiel od niektorých iných odvetví medicíny prichádza urologický pracovník do styku len so závažnymi prípadmi, ktorých vyriešenie jasne svedčí o jeho kvalitách. "Treba podotknúť, že väčšinu mojej kariéry pracujem na detskej urológii, kde sa často venujeme chirurgickým zákrokom. Ich úspešné prevedenie potom robí mne i celému oddeleniu skvelé meno, vďaka čomu získavam renomé a nových pacientov."

Skryť Vypnúť reklamu

Pacientov treba uvoľniť

Urológia je jedným z najchúlostivejších odvetví medicíny. Problémy, s ktorými chodia pacienti na vyšetrenia, sú kvôli intimite len medzi nimi a lekárom. Z tohto dôvodu je paradoxom, že sa s nimi mnoho pacientov - mužov zveruje žene. Hoci sa MUDr. Kurcinová väčšinu kariéry venuje detskej urológii, prichádza do styku aj so staršími chlapcami, ktorých sexualita dosahuje úroveň dospelých. "Vyšetrujeme tu pacientov do osemnásť rokov. Robím teda prehliadky aj starším chlapcom. Na nich som si však za ten čas stihla vymyslieť niekoľko trikov."

Tie sa týkajú podľa nej neodmysliteľnej súčasti urológie - psychológie. "Pri vyšetrení je najdôležitejšia práve psychologická predpríprava. Mojou zásadou je, že sa najprv s pacientom porozprávam a nachystám si ho, aby sa uvoľnil." Aj napriek tomu je však prirodzené, že sa chalani starší ako 15 rokov hanbia. "Niekedy sú dosť ostýchaví. Pokiaľ si tie nohavice stiahnu, trvá to dosť dlho. Snažím sa ich však presvedčiť o tom, že sa na ich intímne časti tela idem pozerať ako lekár a nie žena. Bez toho, že sa prestanú hanbiť, im pomôcť nedokážem." S tým, aby jej vyšetrenie nejaký chlapec odmietol sa ešte nestretla. Skôr sú častejšie prípady, kedy sa chlapec hanbí pred niektorým z rodičov.

Najčastejšími urologickými problémami, s ktorými chodia pacienti na ich oddelenie, sú vrodené vady obličiek a močových ciest. "Tie sa odhalia ultrazvukom. Na našom oddelení potom robíme ďalšie vyšetrenia. Diagnózu nikdy neoznamujem po prvom vyšetrení. Stále sa najprv uistím." Najčastejšie sa pri týchto ochoreniach vykonáva chirurgický zákrok. Ďalej ide o chúlostivé chlapčenské ochorenia ako zúžená predkožka, fimóza, nezostúpené semenníky, hypospádie, hydrokély, u väčších chlapcov varikokély. "Vo všetkých vekových kategóriách sú časté rôzne rázštepy chrbtice, močové kamene a zápaly či infekcie močových ciest."

Pri detskej urológii je najčastejším dôvodom návštev urológie pomočovanie sa dieťaťa. Počet týchto pacientov stúpa, lekári napriek tomu varujú, že sa tento problém v dnešných časoch veľmi nadľahčuje. "Určite neodporučujem ignorovať to. Mnoho rodičov čaká, že z toho dieťa jednoducho vyrastie. Netreba sa na tok spoliehať. Tieto problémy môžu byť príznakom vážnejších problémov, ktoré môžu o pár rokov pacienta trápiť omnoho viac. Radšej sa oplatí prísť k špecialistovi. Ešte som sa nestretla s podobným prípadom, ktorý by sme nevedeli vyriešiť."

Pomočovanie majú najčastejšie na svedomí zápaly obličiek a močových ciest, prípadne je to genetický zdedený faktor dieťaťa. Niekedy nepomáha ani liečba. "V takých prípadoch spolupracujeme so psychológom. Často sa totiž v pozadí pomočovania skrýva nejaký psychický problém." Okrem toho je prekvapivé, že tento problém mávajú aj starší chlapci. "Sú prípady, pri ktorých už nevieme zakročiť. Niektoré ochorenia je totiž potrebné diagnostikovať včas." Pediatri pritom dosť zanedbávajú prehliadky orgánov, akými sú napríklad chlapčenské semenníky. "Potom k nám chodia chlapci v šiestich rokoch, s nezostúpenými semenníkmi, čo treba riešiť do takých dvoch rokov života. Potom je už neskoro. Rodičov možno v takýchto prípadoch viniť len ťažko. Dôverujú pediatrom. Oni by mali robiť dôkladnejšie prehliadky."

Dospelí sa nehambia

MUDr.Kurcinová sa venuje aj dospelým pacientom. S nimi je to paradoxne jednoduchšie, ako s deťmi. "Dospelí chlapi nemajú s tým, že ich vyšetrujem, žiadne problémy. Nehanbia sa, so stiahnutím nohavíc neotáľajú. Ešte nikdy som sa nestretla s tým, aby niekto odmietol moje vyšetrenie. Chodia za mnou dokonca moji známi. Vyslovene si žiadajú mňa."

Niektoré problémy sú u dospelých pacientov podobné ako u detí. "Vrodené poruchy obličiek a močových ciest, prípadne nádorové ochorenia sú prakticky rovnaké, ako u detí. Na deti sa zameriavam, len preto, že je ich počet na našej klinike neúmerne vyšší. Sme jedinou klinikou detskej urológie široko ďaleko. Chodia k nám teda malí pacienti z celého východného Slovenska. Z toho dôvodu sa musím zamerať na deti. Občas však vyšetrím alebo zoperujem aj dospelých pacientov."

Starší pacienti majú aj špecifické ochorenia, ktoré u detí nie sú príliš časté. "U žien ide najmä o rôzne infekcie a zápaly obličiek, či únik moču. Muži zase majú problémy s prostatou. Najmä jej zväčšenie, zápaly, nádorové ochorenia a podobne." Niektorí muži navštevujú urologickú ambulanciu aj s problémami, ktoré sa týkajú sexuality. "Často sa stáva, že vyšetrujem pacienta s delikátnym problémom. Ide o rôzne poruchy erekcie, kožné choroby pohlavného údu, či pohlavné choroby. V takýchto prípadoch je však môj postup jasný a krátky. Nerobím žiadne bližšie vyšetrenia. Automaticky ho pošlem za kolegami, ktorí sú andrológovia, prípadne kožní lekári." MUDr. Kurcinová však dodáva, že to nie je hanba. Ak má niekto podobný problém, je lepšie, ak navštívi urológa, ktorý ho pošle za inými odborníkmi, ako keby mal nečinne čakať.

Za najťažšie prípady pokladá MUDr. Kurcinová nádorové ochorenia veľmi malých detí. Vtedy je sťažená aj komunikácia s rodičmi. Povedať im, že stav bábätka je veľmi vážny, je nesmierne ťažkou úlohou. "Stále hovorím pravdu. Nikdy veci neprikrášľujem. Zvyčajne im predložím aj nákresy, ktoré definujú, o aký problém ide a aký zákrok idem prevádzať. Je to náročné, lebo rodičia malého dieťaťa prežívajú jeho ťažkosti omnoho intenzívnejšie a horšie ako rodičia starších detí." Percentuálna úspešnosť vyliečenia týchto pacientov sa však v poslednom čase zvyšuje. Napomáha tomu rozvoj medicínskej techniky a dokonalejšie ultrazvukové vyšetrenia.

Na práci urológa je podľa MUDr. Kurcinovej najdôležitejšia psychologická stránka lekára. "Musí vedieť, ako osloviť pacienta. Až keď získa ich dôveru, môže sa venovať liečbe. To je na tom najťažšie a na to sa zameriavam. V súčastnosti totiž mnoho lekárov nielen urológov túto stránku zanedbáva." Pri urológii je získavie si dôvery ešte dôležitejšie, keďže ide o chúlostivé problémy, s ktorými by väčšinou nikto pred cudzími ľuďmi nechcel výjsť von. "Najdôležitejšie je, aby pacient nemal strach, preto je najdôležitejšia komunikácia. Urologické vyšetrenia niekedy bolia. Ak pacient nekomunikuje, väčšinou danú bolesť len trpí. Ak má dôveru v lekára, vie mu to povedať. Vtedy vieme zasiahnuť a napríklad podať lieky na utíšenie bolesti, alebo pomôcť inou formou."

Muž či žena

Muži gynekólogovia sú úplne bežným javom, no ženy urologičky sú veľkou raritou. "Je to jednoducho povolanie pre chlapov. Je ich v tomto odbore drvivá väčšina, je teda prirodzenejšie, ak toto povolanie robí chlap." To, že je žena však nijako neoslabuje jej postavenie. S tvrdou a náročnou prácou problém nemá. "Podľa môjho názoru sa v niektorých prípadoch hodí na túto prácu viac žena. Pri operáciách totiž často robíme rôzne rekonštrukčné, plastické zákroky. Pri nich má podľa mňa žena lepší cit ako chlap. Netvrdím však, že sú chlapi neschopní alebo niečo podobné. To určite nie. Ženy však majú niektoré vlastnosti ako je výdrž, citlivosť, empatia a schopnosť komunikovať lepšie rozvinuté."

O tom, že by MUDr. Kurcibová odišla za lepšou prácou do zahraničia, ako je to dnes v móde neuvažuje. "Mám tu rodinu, celý môj svet. Na takéto smelé plány je už neskoro. Navyše sa v súčasnosti venujem najmä detskej urológii, čo ma mimoriadne napĺňa. Je krásny pocit ak vás dieťa ako vďaku za to, že ste mu pomohli, objíme."

Tomáš LEMEŠANI

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 2. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 3. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 4. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 5. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 6. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 7. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 8. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 1. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 2. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 4. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 7. Budúcnosť M&A v Európe
 8. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 9. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 719
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 819
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 248
 4. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 088
 5. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 812
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 601
 7. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 517
 8. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 463
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 417
 10. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 281
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Malá obec nesmie spustiť privatizáciu vodární. Prokurátor vidí ovocie otráveného stromu

Starosta porušil štyri zákony, majetok dediny predáva i kupuje.

Starosta Čerhova Jaroslav Bajužik.

Podklad, listy, konáriky, penetrácia, asfalt. Aj tak opravujú košické chodníky

Firma: Stáva sa, nevadí. Mesto, vedúca, poslanec: Môže byť problém.

Firma odmieta, že by nečistoty pod penetračnou vrstvou ovplyvnili kvalitu a životnosť chodníka.
Ilustračné foto.

Na boj proti korone dali závratnú sumu. NKÚ: Starosta pochybil

Okresný úrad rozhodol, že aj tak vyše 140-tisíc eur Markušovciam preplatí.

Okresný úrad v Spišskej Novej Vsi schválil preplatenie koronavýdavkov obci Markušovce.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?

Zuzana Kepplová.
Prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič prichádzajú na tlačovú konferenciu v Prezidentskom paláci.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop