Príde Keňan hľadajúci šťastie v Mexiku i ruský prekážkar
Aj keď prvý októbrový víkend je tohto roku nabitý maratónmi a špičkoví vytrvalci sú doslova na roztrhanie, organizátori košického Medzinárodného maratónu mieru si mädlia ruky, pretože záujmu o 85. ročník to vôbec neublížilo.
"Piateho októbra sa beží aj v Budapešti, Záhrebe či Bruseli, ba v kalendári sú ešte i ďalšie dva či tri európske maratóny, takže v tomto termíne je poriadne husto, ale my sa môžeme pochváliť veľmi zaujímavým počtom štartujúcich," tvrdí Branislav Koniar, šéf tunajších pretekov. "Teší nás najmä počet prihlásených bežcov na maratónsku trať. Už dnes ich je 736, a toľko pretekárov, odkedy existuje mestský okruh, sme na štarte maratónu ešte nemali. Ba ani v roku 2006, keď bol zrušený maratón v Budapešti a mnohí bežci sa vtedy poprehlasovali k nám. Nechceme naše čísla nejako preceňovať, ale teší nás, že rastie záujem bežcov o vytrvaleckú trať s akcentom na 42 195 metrov. Pravda, väčšina maratóncov využila posledný termín na podanie prihlášky za znížené štartovné, ale i tak nás nárast počtu pretekárov príjemne prekvapil. Azda nám tých 2200 štartových čísel, ktoré sme dali vyrobiť, postačí."
Postupne sa rozširuje aj okruh favoritov, od ktorých sa očakáva, že do histórie 85. ročníka MMM sa zapíšu výraznejším písmom. "Stále máme nejaké ponuky, ale predpoklad je, že na štarte by malo byť pätnásť až dvadsať bežcov so statusom pozvaných pretekárov," vraví B. Koniar. Väčšinou ide o bežcov z čierneho kontinentu, pretože aj v Košiciach už dávnejšie upustili od márnej snahy udržať aspoň trochu rovnocenný pomer medzi Európou a Afrikou. "Ten trend vyznieva jednoznačne v prospech Afriky, čomu sa, prirodzene, nemôžeme ubrániť."
K tým, medzi ktorých by sa mali deliť vypísané "prize money", bude patriť (po Nziokim a Kiptoovi) ďalší z Keňanov Christopher Kiprotich Toroitich, vytrvalec, ktorý hľadá svoje šťastie najmä v Mexiku a USA. Na málo známom maratóne v mexickom Torreone si vlani zabehol aj najlepší osobný výkon - 2:12:51. Prísľubom
pre organizátorov košického MMM sú aj jeho medailové pozície v tejto sezóne z maratónov v Los Angeles (2. za 2:14:19) a Nashville (3. za 2:15:18). Keňanov by mohol trochu popreháňať Philip Bandawe, rodák zo Zimbabwe, ktorému zas sedí chladnejšia klíma európskeho severu. Štyrikrát sa postavil na štart maratónu v Štokholme, a pred dvoma rokmi tam dokonca slávil víťazstvo. V Škandinávii si zabehol aj svoj "osobák", na maratóne v Odense mu vlani namerali čas 2:15:27.
Odvahu vzoprieť sa prevahe bežcov z čierneho kontinentu má ruský pretekár Alexej Veselov. Zaujímavosťou jeho atletického životopisu je, že na najdlhšiu olympijskú disciplínu presedlal pred niekoľkými rokmi z dráhových prekážok (3km dokázal zabehnúť za 8:28). V maratónskych začiatkoch má pôvod aj jeho osobák, časom 2:13:35 si ho vytvoril v roku 2003 v Petrohrade. Odvtedy síce veľkú dieru do vytrvaleckého sveta nikde neurobil, ale tunajší organizátori si ho "kúpili" v predtuche, že by jeho čas mohol prísť v Košiciach, veď má na to ideálny vek - 29 rokov.
Zo žien hodno spomenúť Poľku Dorotu Ustianowsku, ktorá má na svojom konte dve maratónske víťazstvá, v Drážďanoch v roku 2001 a v Karlsruhe pred troma rokmi. O tom, že si dobrú výkonnosť dokáže udržať aj dva roky pred štyridsiatkou, svedčí i výsledok z tohtoročného polmaratónu v Poznani, ktorý zabehla za 1:12:42. Organizátori však majú avizované aj viaceré maratónske debuty, medzi ktorými púta pozornosť Etiópčanka Dado Tufaová. Najmä preto, lebo africké bežkyne boli v Košiciach doteraz (až na svetový šampionát v polmaratóne) viac-menej výnimkou. "No v jej prípade, tak ako aj u Keňana Toroiticha, to bude asi trocha komplikované s vízami, pretože v Etiópii nemáme ambasádu." Riaditeľ pretekov však verí, že pre 24-ročnú bežkyňu z krajiny Abebe Bikilu, budú Košice rodiskom jej maratónskeho debutu.
Dobré meno významným svetovým maratónom nerobia len profesionálni vytrvalci, ale aj známe osobnosti z iných sfér spoločenského života či šoubiznisu, ktorých prínos spočíva aj v tom, že sú zárukou zvýšeného záujmu divákov i médií. V Košiciach sa v prvú októbrovú nedeľu už tradične bude chcieť "ukázať" bývalý premiér SR Mikuláš Dzurinda, ale aj veľvyslanec Kórejskej republiky na Slovensku Yongkyu Park alebo jeho americký kolega, sedemdesiatnik Vincent Obsitnik. Zahanbiť sa nenechá ani prezident spoločnosti U.S. Steel Košice George F. Babcoke, i keď zranenie nohy mu dovolí absolvovať iba minimaratón, na ktorý zlákal aj svojho otca Garryho. Svojich priaznivcov na trati maratónu bude mať určite aj skupina bežcov z nášho mediálneho prostredia na čele s populárnym moderátorom "Sajfom" či Braňom Ondrušom.
mat
Autor: Začal sa organový festival
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári