Korzár logo Korzár Košice
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Slováci odušu nakupujú na Ukrajine

LÝDIA VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.skPriechod Veľké Slemence na slovensko ukrajinskej hranici praská vo švíkoch. Denne sa tu premelú

LÝDIA VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.sk

Priechod Veľké Slemence na slovensko ukrajinskej hranici praská vo švíkoch. Denne sa tu premelú stovky Slovákov. Cestujú hlavne za výhodnými nákupmi. Musia ale rátať s dlhými čakacími lehotami. Tie sa neraz vyšplhajú na 3 a viac hodín.

VEĽKÉ SLEMENCE. Plnú vyťaženosť priechodu potvrdzujú aj štatistiky michalovského Colného úradu. Podľa nich tu v roku 2006 prekročilo hranicu takmer 180-tisíc Slovákov - vlani ich už bolo takmer 300-tisíc! Vlaňajšie číslo vyplýva aj z rekonštrukcie cestných priechodov vo Vyšnom Nemeckom a Ubli. Situácia sa asi zopakuje aj tento rok. Ubľu od 10. septembra na 3 mesiace uzavreli kvôli ďalšej rekonštrukcii.

Skryť Vypnúť reklamu

Pripravte si silné nervy

Ak si chcete ísť nakúpiť na Ukrajinu, počas víkendov a štátnych sviatkov sa pripravte na poriadny rad. "Bol som tu 29. augusta dopoludnia známi mi odporučili, že vtedy je menej ľudí. Žiaľ, u nás bol štátny sviatok - čakal som 3 hodiny," spomína Ľubomír Bača zo Sečoviec. S úsmevom ale priznáva, že čakanie má svoje výhody: "Ľudia sa rozprávajú a radia si navzájom, čo treba robiť, čomu sa vyhnúť alebo, čo sa tam oplatí." Perličkou je, že pri opakovanej návšteve v sobotu 6. septembra pochodil opačne: "Šli sme s rodinou až popoludní. Prešli sme ihneď." Naša návšteva na hranici v nedeľu vyzerala inak. Už ráno o deviatej bolo parkovisko plné áut s poznávacími značkami od Michaloviec až po Medzilaborce a Košice. Rad pri colnici sa ťahal 30 metrov. "Neuveriteľné," komentoval situáciu Pavol Janec, ktorý sem zablúdil z Považskej Bystrice: "Známi hovorili, že sa tam oplatí nakupovať, ale taký nával som nečakal." Mladý Košičan sa pri "rýchlosti" vybavovania poriadne rozčúlil: "Chodil som cez Vyšné Nemecké, ale povedali mi, že tu je to lepšie. Realita je iná najradšej by som sa otočil, ale keď som už čakal hodinu, počkám ešte. Ale určite sem už neprídem."

Skryť Vypnúť reklamu

Kde to viazne

Ľudia otvorene medzi sebou diskutujú o tom, kde to viazne. "To Ukrajinci zdržujú. Veď len to vypisovanie imigračných kartičiek je administratívny nezmysel. A pri okienku na vás pozerajú ako na zločinca. Nechápem, veď im tam nosíme peniaze." Dodal, že vlani bola povinnosť vypisovať kartičky na istý čas zrušená: "Potom sa ale Fico nejako pochytil s ich premiérom a máme to tu späť." Na slovenských colníkov ľudia nenechajú dopustiť. "Tí prekontrolujú pas, urobia čo treba a idete ďalej. Veď len pozrite slovenská colnica je prázdna a pri ukrajinskej je rad. Netreba viac povedať," ukazuje staršia pani v okuliaroch. Rovnakú skúsenosť má zakaždým: "Chodím na Ukrajinu pravidelne. Takto je to stále. Ukrajinci majú čas. Ktovie, možno je to za tie víza, ktoré musia mať." Taktne problém potvrdila aj Klára Baloghová: "Dlhé čakanie vyplýva zo zdĺhavých vybavovacích procedúr na ukrajinskej strane." Na slovenskej dlho čakať nebudete - čakacie doby sú dané len dôkladnou colnou kontrolou: "Vykonáva sa u každého cestujúceho bez ohľadu na tovar a jeho množstvo." A ešte čosi. Aj Baloghová potvrdila, že najviac cestujúcich, a to na všetkých 3 priechodoch, evidujú cez víkendy a štátne sviatky. Ak sa chcete vyhnúť čakaniu, nákupy si plánujte na "slabšie dni napr. pondelky, kedy na ukrajinskej strane nie sú trhy.

Skryť Vypnúť reklamu

Ukrajinská dedinka sa vzmáha

Ľudia počas čakania živo debatujú o vzmáhajúcej sa ukrajinskej dedine Maly Slemenci na opačnej strane hranice. Pred rokom 2005, keď priechod otvorili, tu vraj bolo len pár starých domcov."Keď tam začali chodiť Slováci, v domoch vyrastali obchodíky ako huby po daždi. Teraz už je skoro v každom. A pribúdajú ďalšie," hovorí starší Michalovčan, ktorý sem chodí pravidelne. V nedeľu tu bol s manželkou aj dcérou: "Chodíme na cigarety, alkohol a sladkosti, občas na oblečenie, botasky či prací prášok. Je to oveľa lacnejšie ako u nás."

Žiadne finty neskúšajte

Ak chcete svoje vybavenie pri návrate späť urýchliť, aj pre začiatočníkov je na infotabuliach napísané, čo a v akom množstve (ne)môžete na Slovensko priviezť. Obmedzenia existujú na cigarety, alkohol či tovar rastlinného charakteru. Na mäso a mliečne výrobky z Ukrajiny zabudnite. Na spotrebný tovar obmedzenia nie sú. Slováci z Ukrajiny nosia oblečenie, obuv, koberce, prášok na pranie, kávu, záclony, interiérové doplnky a pod. Veľmi dôsledne sa kontrolujú cigarety a alkohol. Na slovenských colníkov finty v podobe balíčka cigariet v kabelke nad rámec limitu neskúšajte. Keď vás vyzvú, aby ste ich zlikvidovali, nehádajte sa. Jediný balíček navyše by ich pri námatkovej kontrole mohol stáť miesto. A to by neriskovali. Ani vy, že? Naviac, zdržujete aj seba a ďalších čakajúcich.

Na slovenskej strane ticho

Na rozdiel od ukrajinskej časti po vojne rozdelenej a opäť spojenej dediny je v slovenskej absolútny pokoj. Živo je len na obecnom parkovisku, ktoré funguje denne. Mladá žena pri vstupe prezrádza, že je stále plné: "Cez slabšie dni tak 100-150, cez víkend a sviatky až do 250. Parkovné je rovnaké 20 korún za deň." Pol kilometra od hranice ale nenájdete ani jediný obchod. Funguje len krčma, aj to až po tretej popoludní. Čakajúci Slováci špekulujú, že oni by si tu obchod otvorili. "Keď ľudia stoja, dali by si kávu, minerálku či keksy. Oplatilo by sa im," myslí si Pavol Janec.

Diskriminované prihraničné obce

Mladá žena z Veľkých Kapušian uvažuje, že Slemenčanov asi sklamala novela zákona: "Ľudí, žijúcich do 15 kilometrov od hranice, obmedzuje. Preto colníci aj kontrolujú občianske preukazy kvôli bydlisku. Kto býva pri hranici, má smolu prenesie len kartón cigariet za mesiac a my ostatní smieme jeden týždenne." Ukazuje na dlhý zoznam mien na tabuli pri hranici: "To sú tí, čo sa zaslúžili alebo pozbierali, aby sa tu urobil priechod. Sú z dedín okolo hranice. Je iróniou, že práve oni sú teraz diskriminovaní pri nákupoch." Kvôli odstráneniu diskriminačného prvku v zákone tunajší ľudia spísali aj petíciu. Jej výsledok zatiaľ nie je známy.

* * *

Reč čísiel

n Colný hraničný priechod Veľké Slemence - Maly Selmenci otvorili 23.12.2005 s obmedzením pre peších cestujúcich a cyklistov. Funguje denne od ôsmej ráno do ôsmej večer. Zo štatistík je zrejmé, že je plne vyťažený. Aktuálne spolu s V. Nemeckým supluje Ubľu, ktorú rekonštruujú.

Priechod/ RokVeľké Slemence osôbVyšné Nemecké áut osôbUbľa áut osôb

2005 (od 23.12.) 1 004 - -

2006 178 083224 194 438 787126 640 230 590

2007 292 441 138 482 165 975 (Február až Máj - rekonštrukcia)150 883 242 115 (Jún až august rekonštrukcia)

2008 (do 31.8.) 166 653 155 555 249 130120 022 223 778 (od 10.9. 2008 v rekonštrukcii)

Zdroj: Colný úrad Michalovce

* * *

Cenové porovnanie

Druh tovaru Približné ceny v SR( v Sk) Ceny na Ukrajine(v Sk)

Cigarety (1 kartón) 440 -800 80-280

Alkohol, vodka(0,5 l, 40 a viac %) 100 - 250 39 - 95

Likér" (0,5 l, 40 %) 90-200 55 -80

Cukor (1 kg) 27 -32 17 -19

Cukríky (1 kg) 120 - 350 40 - 200

Varová čokoláda (10 dkg) 18-25 9 -11

Prášok na pranie(Persil, Ariel, 6 kg) 560-600 350 -380

Botasky (Adidas, Nike, Puma) 1 700 - 3000 350 - 800

Ponožky značkové 50 a viac 17 - 25

Tričko značkové 600 a viac 200 - 400

Športová súprava značková 2 500 a viac 850 - 1400

Vak do školy značkový 800 a viac 300 - 450

Malinovka (3 l) 25 -50 18 - 25

* * *

Obmedzenia na dovoz

n Cigarety: Občania mimo prihraničného pásma môžu priniesť na Slovensko max. 200 kusov za týždeň. Prihraniční max. 20 kusov jednorázovo, resp. max 200 kusov za mesiac. Trvalý pobyt colníci overujú občianskym preukazom. Samozrejmosťou je pas a cestujúci musí vypísať aj colnú deklaráciu. Kúpiť ju možno v obchodoch s tlačivami, resp. na parkovisku v obci. Deklaráciu nemusí predložiť ten, kto neprenášal cigarety viac ako mesiac. Prihraniční ju musia vypísať pri každom dovoze!

n Alkohol: Preniesť možno 1 l destilátov do 80 % alebo 2 litre vína, resp. šumivých vín raz týždenne.

n Cukor: Jeho množstvo kontrolujú ukrajinskí colníci. Preniesť môžete max 1 kg na osobu, vrátane detí.

n Parfumy: do 50 gramov, toaletné vody: do 0,25 litra

n Pohonné hmoty: max. 60 l pri jednom dovoze v nádrži auta

n Produkty rastlinného pôvodu(na osobu): ovocie a zelenina, okrem zemiakov max. 2 kg, vianočný stromček 1 ks, vence 1 ks, cibuľa 1 kg, čaje, oriešky - do 5 ks neotvorených balení.

n Produkty živočíšneho pôvodu(na osobu): ak tvoria súčasť osobnej batožiny do 1 kg, to sa nevzťahuje na mäso a mäsové výrobky, mlieko a mliečne výrobky obmedzenie neplatí len pre značkové dojčenské sušené mlieko - do 1 kg. Ostatné produkty podliehajú veterinárnej kontrole. Keď na priechode nie je zriadená inšpekčná stanica, produkty vám zabavia a odovzdajú na úradnú likvidáciu. (lyv podľa podkladov Colnej správy)

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 2. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 5. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 6. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 7. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 8. Študuj v malom a ži vo veľkom
 9. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 10. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 1. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 2. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 3. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 6. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Novinka medzi prefabrikátmi
 10. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 16 373
 2. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 16 037
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 384
 4. Aká je chémia vôní 12 070
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 334
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 823
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 623
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 273
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 736
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 5 885
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Matovič
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling je zrelý na demisiu

V Hirošime otvorili školy dva mesiace po naozajstnej atómovke.

Peter Tkačenko
Kandidát na generálneho prokurátora Maroš Žilinka počas schôdze Ústavnoprávneho výboru NR SR, ktorý vypočúva kandidátov na generálneho prokurátora.
Donedávna herečka Ellen Page, dnes herec Elliot Page.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop