ohľadom na vlastné ciele a vyhnite sa dlhým radom v závere roka.
BRATISLAVA. Vložiť prebytočné slovenské koruny na účty do bánk ešte pred zavedením eura 1. januára budúceho roka - toto odporúčanie patrí k trojici rád pre pohodlie a bezpečnosť občana, ktoré zostavilo ministerstvo financií. Je to preto, že banky zmenia koruny na eurá automaticky, bez poplatkov a presne podľa konverzného kurzu. Po prvom januári alebo v dohodnutej dobe si ich potom budú môcť klienti vybrať. Do akej miery budú zhodnotené, to záleží od výberu konkrétneho produktu. Banky v súčasnosti súťažia medzi sebou o pozornosť klientov rôznymi ponukami. Bankových produktov, ktoré možno využiť, je celý rad. No vždy treba vyberať s ohľadom na vlastné potreby a ciele.
Rýchlo sa dostať k peniazom
V prípade bankových vkladov máte niekoľko možností. Prvou je jednoduchý bežný účet.
Výhodou je podľa Vladimíra Dohnala z nezávislej analytickej spoločnosti Symsite Research veľmi jednoduchý prístup k peniazom, ktoré sa dajú okamžite vybrať alebo napríklad poslať na iný účet. Nevýhodou je veľmi nízke úročenie, blízke nule. „To znamená, že po zarátaní inflácie peniaze strácajú na hodnote," hovorí Dohnal.
Druhou možnosťou sú termínované účty. Banky ich v súčasnosti ponúkajú s výhodnými úrokmi. Ak klient akceptuje šesťmesačnú a dlhšiu viazanosť, v mnohých bankách môže očakávať úrok nad tri percentá ročne, v niektorých prípadoch aj viac. Viazanosť (teda to, že sa „upíšete" banke, že v určitom období si peniaze nevyberiete) sa však môže stať nevýhodou, ak peniaze budete potrebovať skôr. Ak totiž chce klient banky vybrať peniaze z termínovaného účtu pred splatnosťou, stratí úrok za určité obdobie (napríklad za šesť mesiacov pri dvojročnom vklade, sankcie sú rôzne v rôznych bankách).
Treťou možnosťou sú vklady ponúkané mBank a ING Bank. Tie sú kombináciou bežného a termínovaného vkladu. Ponúkajú relatívne vysoký úrok, pričom prístup k peniazom je bezproblémový. Podmienkou však je, aby ste dobre ovládali internet a bezhotovostný platobný styk.
Málo prehľadné fondy
Garantované, respektíve zaručené produkty, ktoré banky ponúkajú ako bezpečnú formu investovania s nadštandardným úrokom, Dohnal veľmi neodporúča. V skutočnosti sú pre klienta málo prehľadné a najmä drahé. Podobné je to s podielovými fondmi.
Výhodnejšie sú už spomínané termínované vklady. No k peniazom vo fondoch sa klient dostane rýchlejšie ako k termínovaným vkladom.
Nič na poslednú chvíľu
Ak ste sa rozhodli svoje úspory, ktoré nateraz držíte doma v hotovosti, vložiť ešte pred prijatím eura do banky, urobte tak s predstihom. „Najlepšie koncom novembra či začiatkom decembra," odporúča konzultant poradenskej spoločnosti PricewaterhouseCoopers Michal Keselica. Neskôr sa môžete dostať do stresových situácií, banky môžu byť záujmom o vklady preťažené. Najhorším riešením je meniť peniaze na ulici alebo využiť rôzne zdanlivo výhodné ponuky od neznámych ľudí, ktorí s nimi prídu trebárs aj za vami do bytu. V obidvoch prípadoch sa vystavujete veľkému riziku, že vás podvedú a o všetky peniaze prídete.
* * *
Výmena peňazí a cenín
n Keďže Slovensko od 1. januára budúceho roka prechádza na novú menu euro, platiť v hotovosti slovenskými korunami budete môcť iba do 16. januára.
n Úspory v hotovosti sa odporúča vložiť ešte pred koncom roka do ľubovoľnej banky, tá ich automaticky zamení na eurá.
n Ak budete chcieť do banky vložiť veľa drobných mincí, rátajte s poplatkom. Drobné za bankovky bezplatne vymieňa Národná banka Slovenska.
n Hotovosť, ktorá vám zostane doma, nebude znehodnotená. Koruny za eurá budú bezplatne vymieňať bežné banky aj Národná banka Slovenska.
n Korunové poštové známky platia len do konca budúceho roka. Tie, čo vám zostanú, sa nebudú dať vymeniť za eurové.
n Kolky s hodnotou v korunách platia do 16. januára budúceho roka. Tie, čo nevyužijete,vám vymenia na pošte za eurá do konca roka 2009.
(ZDROJ: NBS, SLOVENSKÁ POŠTA, EUROMENA.SK)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári