ROMAN ROKYTKA, roman.rokytkakorzar.sk
Domy na bývanie sa už môžu stavať v Košiciach aj na záhradkách, aj keď na to nemajú infraštruktúru. Ľudia sa jej zrejme začnú dožadovať u samosprávy.
KOŠICE. Záhradkárske lokality v Košiciach sa začnú meniť na obytné zóny ešte rýchlejšie ako doteraz. Stavať v nich prízemné domy bude totiž možné už legálne. Normu, ktorá to zakazovala, mestské zastupiteľstvo zrušilo.
Urobilo tak na odporúčanie prokuratúry, ktorá regulatív k územnému plánu Košíc považuje za nezákonný. Samospráva ním v júni 2006 zaviedla pravidlo, že takzvané zariadenia na individuálnu rekreáciu nesmú byť na ploche väčšej ako 50 metrov štvorcových.
Protest prokuratúry
Dovtedy mohli byť v záhradkách nepodpivničené jednopodlažné domy s rozlohou do 300 metrov štvorcových. Podľa prokuratúry však mesto prekročilo svoje právomoci, lebo limit 50 metrov štvorcových nie je v žiadnom zákone ani vyhláške.
Mesto obmedzilo zástavbu na návrh Útvaru hlavného architekta. Ten chcel zabrániť, aby sa na výstavbu domov nekontrolovateľne nevyužívalo územie, ktoré na to nie je vhodné a zachoval sa jeho prírodných charakter.
Na záhradkách sa býva
"Výstavbou rozsiahlejších domov sa rekreačná funkcia záhradiek mení na funkciu trvalého bývania. Na to však je potrebné úplne iné technické vybavenie územia, za ktoré je zodpovedné mesto," argumentoval hlavný architekt Košíc Martin Drahovský.
Väčšinu poslancov tým nepresvedčil. Podľa nich regulatív zástavby na záhradkách skôr obmedzuje rozvoj mesta, akoby mu napomáhal. "Občania proti tomu protestujú, aj tak to neustrážime. Nechajme záhradkárske lokality rozvíjať sa prirodzene. Aj Pereš vznikol zo záhradkárskej lokality," povedal poslanec Stanislav Kočiš.
Riziko: Chýba infraštruktúra
Niektorí naopak upozorňujú na rovnaké riziká ako mestskí architekti. Starosta mestskej časti Kavečany a mestský poslanec Ján Kupec hovorí, že nie je za obmedzovanie ľudí, ale stavať sa podľa neho má len tam, kde to dovoľujú stavebné normy a je potrebná infraštruktúra.
"Stavebníci budú žiadať, aby ju zabezpečila samospráva. Najprv ju treba v záhradkárskych lokalitách vybudovať, rozplánovať stavebné pozemky, cesty, až potom povoliť výstavbu domov. Ak bude postup opačný, dostaneme sa do neriešiteľných situácií," povedal.
Ministerstvo výstavby na rozdiel od prokuratúry reguláciu zástavby mestu odobrilo. Podľa neho samospráva môže sama zo zákona zaviesť limit pre záhradné stavby, ktorý do roku 2000 určovala vyhláška.
Autor: nit, pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári