prezidenta, je Michal Hrbáček znovu za mrežami.
BRATISLAVA. Desať rokov bol Michal Hrbáček jedným z najhoršie udržiavaných tajomstiev na Slovensku. Podľa svedkov zorganizoval brutálne prevzatia spoločností ako Slovglass a Chirana a pôsobil ako vykonávateľ úloh pre žraloka Istrokapitál. Pripisovali mu ohromnú moc, konexie a bezohľadnosť. Bol nedotknuteľný, a nikto si pred ním nebol istý. Pred desiatimi dňami však Hrbáčka zatkli a uväznili. Mýtus o jeho neporaziteľnosti dostal poriadnu ranu. Podľa zdrojov blízkych vyšetrovateľom dal bývalý policajt Juraj Rozsík Hrbáčka do súvislosti s desiatkami zbitých podnikateľov a iných obetí pre zisk. Podľa Rozsíka tieto zločiny vykonávali tajné komandá zložené z bývalých a tiež aktívnych policajtov.
Perspektívy
Rozsík sa v roku 2006 zúčastnil na prepade podnikateľa Jána Kubašiaka. Jeho vražda a následné zatknutie trojicou aktívnych a bývalých policajtov bola začiatkom odhalenia tajných kománd a ich mafiánskych metód. Po zatknutí Rozsík uzavrel dohodu s prokuratúrou a dostal osemapolročný trest. Rozhodol sa svedčiť proti iným policajtom zapleteným do činov tajných kománd. Vyšetrovatelia teraz identifikovali asi 140 porušení domovej slobody, únosov, lúpeží a vydieraní, pri ktorých použili podobnú taktiku a ktoré podľa nich možno spáchali policajné komandá. Krátko pred Hrbáčkovým zatknutím prišiel Rozsík do Bratislavy, aby sa zúčastnil na rekonštrukcii fyzického útoku na právnika Tomáša Kozovského, ktorý bol v čase útoku správcom konkurznej podstaty poisťovne Perspektíva. Polícia zatiaľ nepozná motív zbitia Kozovského, jedna z verzií, s ktorou sa zaoberá, je, že Kozovský čelil nátlaku, aby predal pohľadávky Perspektívy súkromným spoločnostiam, namiesto aby ich odstúpil štátnemu orgánu správy dlžôb - Veriteľovi. Po bitke za Rozsíkovej účasti Kozovský predal skoro 240 miliónov korún v pohľadávkach, ktoré vlastnila Perspektíva, skoro polovicu z nich voči Poštovej banke vlastnenej Istrokapitálom, za niečo vyše 1,1 milióna korún firme zapísanej ne Seycheloch. Kozovský rozhovor pre SME odmietol.
Priamy kontakt
Po tom, čo policajti Rozsíka previezli do Bratislavy na rekonštrukciu prípadu, bratislavský policajt Alexander Sabó zavolal Hrbáčkovi a prezradil mu, kde sa Rozsík nachádza. "Nemal som iný úmysel, bral som to ako pikošku," povedal podľa Nového Času pred súdom. Priamy kontakt medzi Hrbáčkom a ľuďmi, čo sa zjavne snažili umlčať Rozsíka, stačil súdu na to, aby vzal Hrbáčka do vyšetrovacej väzby. Podozrivá biela dodávka, ktorá sa po Sabóovom telefonáte motala okolo policajného konvoja sprevádzajúceho Rozsíka, zjavne svedka vystrašila. Rozsík sa totiž už prv sťažoval na vyhrážky a zastrašovanie vo väzbe zo strany polície a právnikov, ktorí sa údajne pýtali, či sa nebojí o bezpečnosť svojej rodiny. Rozsík tiež poskytol informácie v iných lúpežných prípadoch, ktoré spáchal spolu s Miroslavom Jackom, bývalým kukláčom a spoločne s Hrbáčkom, tiež členom predstavenstva Slovglassu Poltár. V tom čase bol v Slovglasse zamestnaný aj Róbert Petluš, obvinený z lúpežných prepadnutí a odsúdený za vraždu Kubašiaka.
Kto všetko?
Priznanie ďalšieho údajného člena komanda, trnavského kukláča Jozefa Mogilského, na súde určite pomôže vyšetrovateľom v snahe budovať obžalobu proti iným aktérom ozbrojených lúpežných prepadov. Prípad však komplikuje, že vyšetrovatelia nemajú poňatie, koľko aktívnych policajtov je do prípadu zapletených. Vzhľadom na to, že prípad skoro vybuchol, keď Sabó prezradil miesto pobytu kľúčového svedka, nechcú riskovať.
* * *
Únoscovia
Michal Hrbáček
V čase únosu bol šéfom Odboru špeciálnych operácií SIS.Odjúna do decembra 1999 bol vo väzbe.Mnohorokov sa objavoval v spoločnostiach registrovaných v sídle Istrokapitálu, kde bol jeho priateľ Ján Čarnogurský mladší v dozornej rade.
Martin Lieskovský
Bývalý policajt. V súvislosti s únosom bol tiež vo väzbe, od októbra 1999 do marca 2000.
Ľuboš Kosík
V čase únosu bol zamestnancomIBeA3, SBS ktorá bola pod vplyvom SIS. Kosíka tiež spájali s Jánom Čarnogurským mladším. Mal obchodný vzťah s Lieskovským a Hrbáčkom a Máriou Prutzerovou, bývalou šéfkou ekonomicko-technickej sekcie SIS za Ivanu Lexu.
Miroslav Šegita
V čase únosu bol nezamestnaný, vo väzbe bol od októbra 1999 do marca 2000. Bol vo firmách s Bajtošom, ktorý mal blízko k Takáčovcom a s Hrbáčkoma Lieskovským.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári